Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa aplikacja na telefon z harmonogramem odbioru śmieci dla mieszkańców miasta i gminy Kazimierza Wielka. Program wyśle powiadomienie

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak, Daria Bieńkuńska-Szybiak, burmistrz Adam Bodzioch oraz Paulina Gołdyn.
Od lewej: zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak, Daria Bieńkuńska-Szybiak, burmistrz Adam Bodzioch oraz Paulina Gołdyn.
Nie trzeba nic drukować, dzwonić z pytaniem do sąsiada czy szukać informacji w internecie. Dla mieszkańców miasta i gminy Kazimierza Wielka dostępna jest darmowa aplikacja na telefon z harmonogramem odbioru śmieci. Program wyśle powiadomienie, kiedy należy wystawić przed dom worek z odpadami. Ale to nie jedyna funkcjonalność systemu.

Na pomysł zaangażowania nowoczesnych technologii informatycznych do wspierania systemu gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Kazimierza Wielka wpadła Daria Bieńkuńska-Szybiak, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Samorząd za kwotę 800 złotych netto rocznie zakupił dostęp do aplikacji "Kiedy śmieci". To ogólnopolski, darmowy program z harmonogramem odbioru śmieci w konkretnych miejscowościach. Po zainstalowaniu "apki" na telefon mieszkaniec będzie otrzymywał wiadomości z informacją, kiedy wystawić worek z odpowiednią frakcją odpadów przed dom, by zabrano je na wysypisko.

- Gmina jest administratorem aplikacji. Na własną rękę wprowadziliśmy harmonogram z datami, kiedy w danych miejscowościach i ulicach odbierane są frakcje odpadów - mówi Daria Bieńkuńska-Szybiak.

- Istnieje także możliwość personalizacji systemu poprzez określenie terminu otrzymywania powiadomień - na przykład dzień wcześniej czy w dniu odbioru, by nie zapomnieć wystawić frakcje przed posesje. Ponieważ ustawa przewiduje zwolnienie z obowiązku oddawania frakcji bioodpadów, kiedy mamy kompostownik, możemy wyłączyć opcję powiadomień o odbieraniu bioodpadów - podkreśla Daria Bieńkuńska-Szybiak.

Aplikacja zawiera jeszcze dwie dodatkowe funkcjonalności. Pierwsza to tak zwany słowniczek odpadów problemowych. Użytkownik po wpisaniu nazwy odpadu dostaje podpowiedź, do jakiej frakcji go wrzucić. Kolejny moduł umożliwia przesyłanie przez gminę istotnych informacji do mieszkańców zalogowanych w systemie.

- Dzięki temu możemy być w stałym kontakcie z mieszkańcami. Ostatnio przekazaliśmy informację o otwarciu punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych - mówi Daria Bieńkuńska-Szybiak.

Pod koniec tego kwartału władze miasta i gminy Kazimierza Wielka planują przeprowadzić weryfikację jakości segregacji odpadów przez mieszkańców. Pomoże w tym firma zajmująca się odbiorem śmieci. - Wskaże lokalizacje, gdzie odpady są najlepiej segregowane. Dla mieszkańców przekażemy sortiboxy, czyli pojemniki na śmieci, na których frakcje są oznaczone w odpowiednich kolorach - mówi Daria Bieńkuńska-Szybiak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie