Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbamy o komin

Kamil Wojtczak [email protected]
Komin bowiem musi sprostać również wszelkim szkodliwym działaniom warunków atmosferycznych.
Komin bowiem musi sprostać również wszelkim szkodliwym działaniom warunków atmosferycznych.
To jeden z najbardziej narażonych na szkodliwe działanie elementów budynku.

Przewody dymowe należy przeczyszczać aż 4 razy do roku. Ciągi spalinowe kominiarz powinien czyścić co najmniej dwukrotnie w roku. Przewody wentylacyjne wystarczy sprawdzić raz w roku. Wszystkie one umieszczone są w kominie.
O zasadach bezpieczeństwa i dbałości o czystość wszystkich przewodów kominowych powinni wiedzieć właściciele i administratorzy nieruchomości. Inwestorzy, którzy planują buduj lub planują dopiero swój dom muszą na razie zwracać uwagę na co innego.

Musie wiele wytrzymać...

Komin to jeden z najbardziej narażonych na szkodliwe działanie konstrukcyjnych elementów budynku. Od wewnątrz zagrażają mu przewodzone przez niego substancje, w tym również żrące - tlenki azotu i siarki. Powstają one z połączenia dymu z parą wodną, która wydziela się, a następnie skrapla na ścianach komina z powodu stosunkowo niskiej temperatury, która powstaje na jego wylocie przy ogrzewaniu domów piecami olejowymi lub gazem. W przewodach dymowych, przy ogrzewaniu pomieszczeń tak zwanymi paliwami stałymi - drewnem lub węglem, powszechnie dochodzi natomiast do odkładania się wewnątrz komina sadzy. Zapalona sadza grozi wybuchem i rozszczelnieniem komina, wraz z groźbą przedostania się do domu śmiertelnego tlenku węgla.

Dlatego tak ważne są okresowe przeglądy przewodów kominowych. Dlatego też powinien być on wykonany z materiałów najwyższej jakości. Dlatego w kominach stosuje się wkłady wykonane z cegły szamotowej, szkliwionej kamionki czy stali szlachetnej. Dlatego wreszcie do obudowy kominów stosuje się często cegłę klinkierową.
...i spełniać wiele wymogów

Komin to oczywiście również określone wymogi funkcjonalne, budowlane i prawne. Niezależnie od tego czy kryje w sobie przewody dymowe, spalinowe lub wentylacyjne, oraz bez względu na to, z jakiego materiału został wykonany musi wytwarzać odpowiednio silny ciąg. Siła ciągu komina zależy przede wszystkim od jego wysokości wyniesionej ponad dach. Tu przepisy precyzują, iż komin powinien wychodzić co najmniej 60 centymetrów ponad kalenicę tak zwanego dachu płaskiego, czyli o kącie nachylenia niższym niż 12 stopni, jak również przy dachach bardziej stromych, pokrytych jednak materiałem łatwopalnym.

Jeśli kąt nachylenia połaci dachowych przekracza 12 stopni i pokryte są one materiałem niepalnym, wylot komina musi znajdować się minimum 30 cm nad powierzchnią dachu oraz w odległości 1 metra od jego połaci.

Polskie normy określają również m.in. minimalne wymiary przekrojów komina, na przykład dla przewodów dymowych - 14 x 14 cm., jeśli jest on kwadratowy i 15 cm średnicy, jeśli jest okrągły. Najmniejszy wymiar przekroju przewodów wentylacyjnych natomiast wynosi 11 centymetrów.

Komin bowiem musi sprostać również wszelkim szkodliwym działaniom warunków atmosferycznych. Do jego budowy polecany jest więc klinkier - materiał którego wytrzymałość można porównać jedynie z naturalnym kamieniem a trwałość szacuje się na blisko 100 lat. Cegły klinkierowe osiągają niepowtarzalną odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz na tzw. degradację biologiczną i chemiczną. Znoszą nawet najbardziej surowe warunki atmosferyczne. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, w granicach 2-3% i bez żadnego uszczerbku wytrzymują nawet do 25 cykli zamarzania i rozmrażania. Są więc idealnym materiałem dla tego rodzaju budowli.

Klinkier doskonale nadaje się też do tworzenia kompozycji, harmonijnie wtapiających kominy w kształt, rodzaj i barwę pokrycia dachowego, a tym samym ma wpływ na całą architekturę budynku. To, dzięki szerokiej ofercie producentów. Wśród nich znajdziemy m.in. popularne wyroby w pastelowych kolory tzw. barw ziemi od jasno piaskowych przez złotożółte aż do ciemno miodowych odcieni. Taka gama pozwala np. na dyskretne akcentowanie kominów na tle pokryć dachowych. Jednocześnie w naturalny sposób umożliwia nawiązanie do najmodniejszych obecnie kolorów elewacji domów.

Cegły klinkierowe utrzymane w tych tonacjach znajdziemy np. w paletach EkoKLINKIER-u polskiego producenta ceramiki elewacyjnej znanego z kolekcji CAFENA, SIENNA, JANTAR, MORENA i KARMEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie