Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta na damski apetyt

IB
W codziennym menu kobiety powinien znaleźć się kalafior.
W codziennym menu kobiety powinien znaleźć się kalafior. Ł. Zarzycki
Zabiegane w codziennej gonitwie wolimy narzekać na przemęczenie i łykać sztuczne witaminy, niż zafundować sobie porcję zdrowia na talerzu.

Tymczasem są warzywa, które lekarze specjalnie polecają kobietom ze względu na ochronne działanie przeciwnowotworowe.

Dla kur biurowych

Jeszcze niedawno używane określenie "kura domowa" zaczyna robić karierę w nowej formie: "kura biurowa". Oznacza kobietę, która zasiada rano przed komputerem, a wstaje od niego wieczorem. Nie chodzi piechotą, nie uprawia żadnego sportu, tylko od rana do wieczora mieszka w firmie. Jada najczęściej wieczorem śniadanio-obiado-kojację, albo jakiś fastfood dostępny w zasięgu biura. Do swojego codziennego menu powinny włączyć przynajmniej dwa razy dziennie marchewkę, ponieważ to warzywo chroni przed chorobami nowotworowymi, wspiera wzrok wymęczony pracą przy komputerze, wspomaga funkcjonowanie wątroby, poprawia kondycję skóry i błony śluzowej, która w wyniku biurowego trybu życia jest wysuszona, zszarzała i niedotleniona. Posiada w swoim składzie również ligniny działające dobroczynnie na przewód pokarmowy, regulując trawienie i zapobiegając zaparciom. Beta-karoten zawarty w marchwi znany jest od dawna jako przeciwutleniacz zapobiegający powstawaniu rakotwórczych wolnych rodników.

Dla trzymających linię

Panie, które wiecznie się odchudzają, powinny przyjaźnie popatrzeć na kalafiora, który zaliczany jest do cenniejszych warzyw z uwagi na skład chemiczny, wartości smakowe i dietetyczne. Warzywo to zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy: K, B1, B2, B6, C; kwas nikotynowy i pantotenowy. Taki koktajl odżywczych składników pozwoli przetrwać każdą dietę odchudzającą bez szkody dla organizmu. Poza tym kalafior daje na długo uczucie sytości.
Dla zagrożonych rakiem

Kiełki brokułów zawierają sulforafan, flawonoid obniżający poziom estrogenów w organizmie, które w wysokim stężeniu zwiększają ryzyko nowotworów hormonozależnych (np. raka sutka). Lekarze przypuszczają, że sulforafan może nawet powstrzymywać w początkowej fazie rozwój nowotworów. To warzywo powinno znaleźć się w diecie kobiet w wieku menopauzalnym i tych, które menopauzę mają już za sobą. Jednak, żeby odczuć dobroczynne właściwości sulforafanu, powinnyśmy jeść brokuły jak najczęściej, ponieważ sulforafan jest po około dwóch godzinach wypłukiwany z organizmu (wydalany z moczem), i nie może dłużej spełniać korzystnych właściwości. Dlatego warto dodawać brokuły do zup, sałatek i surówek, jako warzywa do mięs i makaronów, a w postaci kiełków jako zieleninę do twarożków i kanapek. Spożywanie dużych ilości brokułów ma korzystne właściwości nie tylko ze względu na sulforafan, ale także na dużą zawartość w nich witamin i minerałów.

Sulforafan znajduje się także w innych warzywach (kapusta, kalafior, brukselka). Od dawna wiadomo, iż nieodpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na powstawanie nowotworów, szczególnie układu pokarmowego. Naukowo dowiedziono, że dieta bogata w warzywa i owoce pozwala zminimalizować ryzyko powstania nowotworu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie