Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni księdza Marcina Popiela rozpoczęły się w Szewnie. Krewni z Kurozwęk wzięli udział w uroczystej mszy (ZDJĘCIA)

Opr. Anna Śledzińska
Uroczystości w Ćmielowie z udziałem księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i rodziny Popielów.
Uroczystości w Ćmielowie z udziałem księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i rodziny Popielów. Diecezja sandomierska
W czwartek, 22 lipca, w 30. rocznicę śmierci księdza infułata Marcina Popiela, w kościele parafialnym w Szewnie odbyła się uroczysta msza święta, inaugurująca dni poświęcone jej sławnemu proboszczowi. Przewodniczył jej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, a udział wzięli członkowie rodziny, mieszkający w rodzinnych Kurozwękach koło Staszowa - Michał i Aurora Popielowie z synami.

Szewna była pierwszą i jedyną parafią księdza Marcina Popiela, do której przybył 12 stycznia 1946 roku i pozostał do końca życia, przez 46 lat. Biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział we wprowadzeniu do czwartkowej mszy, że wywodzący się ze znamienitego rodu ksiądz Marcin Popiel był nie tylko wysoko urodzony, ale jeszcze wyższy duchem.

- Obdarzony przez Stwórcę naturalnym geniuszem, swoją mądrość i siłę czerpał z Eucharystii, która kształtowała jego postawę na wzór Chrystusa – Sługi Sług Bożych. Był przyjacielem najuboższych i duchowym przewodnikiem elit. Chociaż duszpasterzował w mało znanej Szewnie, ściągały do niej wybitne osobistości z Polski i Europy. Również dla nas pozostaje niezmiennie wielkim autorytetem- mówił biskup, zapowiadając wydanie zapisków świątobliwego kapłana.

Homilię wygłosił ksiądz kanonik Jacek Beksiński, długoletni wikariusz zmarłego w 1991 roku księdza Marcina Popiela. Ukazał sylwetkę szewieńskiego proboszcza jako człowieka zatroskanego o los bliźnich w czasie okupacji niemieckiej i za komunizmu, przyjaciela kapłanów i zakonów oraz założyciela okolicznych parafii.

Po mszy zebrani, wśród nich członkowie rodziny Popielów, mieszkańcy gminy Bodzechów, samorządowcy, przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożone zostały kwiaty na grobie kapłana.

Ksiądz Marcin Popiel urodził się 1904 roku w Kurozwękach w znamienitej rodzinie arystokratycznej herbu Sulima. Od początku przygotowywany był jako dziedzic. Był człowiekiem wykształconym, studiował leśnictwo w Wiedniu oraz w Nancy. W roku 1937 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Po wybuchu II wojny światowej, na polecenie biskupa przerwał studia, żeby zająć się rodziną i majątkiem. W 1944 roku wrócił do seminarium, a w kolejnym roku przyjął święcenia kapłańskie. Jego jedyną placówką duszpasterską była parafia Szewna, do której przybył 12 stycznia 1946 roku. Zmarł 22 lipca 1991 roku, w wielu 87 lat. Dzięki niemu powstały cztery nowe parafie, pomimo szykan i dotkliwych kar jakich ksiądz Popiel doświadczał ze strony komunistów. Należał do prekursorów Soboru Watykańskiego II w Polsce. Utrzymywał bliskie kontakty z kardynałem Karolem Wojtyłą, księdzem Franciszkiem Blachnickim oraz z wybitnymi postaciami kościoła francuskiego. W Szewnie założył Studium Teologii Rodziny oraz przedszkole.

Aż do niedzieli, 25 lipca w parafii w Szewnie trwać będą uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci księdza Marcina Popiela. Ich program prezentujemy poniżej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie