Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do serca przytul psa, a poczujesz się lepiej

oprac. /LB/
archiwum
Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Każdy, kto posiada zwierzę w swoim domu, wydaje się lepiej postrzegać otaczającą go rzeczywistość. Do tej pory jednak nauka nie dostarczała nam żadnego wyjaśnienia tego stanu. Teraz są na to dowody.

Podczas zakończonej niedawno w Sztokholmie Międzynarodowej Konferencji "Ludzie i Zwierzęta - Wzajemne Oddziaływanie", zorganizowanej po raz dwunasty przez International Association of Human-Animal Interaction Organizations (IAHAIO) przedstawiono liczne wyniki badań nad interakcją, więziami i wzajemnym oddziaływaniem pomiędzy ludźmi a zwierzętami domowymi. W konferencji wzięło udział ponad 800 badaczy, naukowców, lekarzy weterynarii i profesorów z całego świata. Jej głównym celem była prezentacja badań nad wzajemnymi korzyściami, jakie daje człowiekowi obcowanie ze zwierzętami oraz wymiana poglądów i doświadczeń w tym obszarze.

Spośród zaprezentowanych na konferencji wyników badań na szczególną uwagę zasłużyły te, wyjaśniające pozytywny wpływ psów na psychiczne i fizyczne samopoczucie ich właścicieli, a także te obrazujące wyjątkowo silną więź miedzy ludźmi, a ich czworonogami.

Pies uwolni Twój hormon miłości

Bardzo ciekawe wyniki badań zaprezentowała Kerstin Uvnäs-Moberg, profesor fizjologii szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego. Przeprowadzone przez nią badania udowadniają, że obecne w naszych domach psy i koty, nie tylko wypełniają "pustkę", ale również poprawiają nam samopoczucie. Oksytocyna, która nazywana jest często "hormonem miłości" odpowiada za wytworzenie więzi pomiędzy matką a dzieckiem oraz wpływa na to, w jaki sposób tworzymy relacje z bliskimi nam ludźmi. Kerstin Uvnäs-Moberg wykazała, że zwierzęta mogą być swego rodzaju aktywatorami oksytocyny, szczególnie w sytuacji, gdy przytulamy, czy głaszczemy psa lub kota.

Co więcej, badania wykazały, że niektóre gatunki psów mają większe predyspozycje do uwalniania oksytocyny u ludzi, niż inne. Posiadanie psów pozytywnie wpływa na nasze relacje społeczne, łatwość nawiązywania kontaktów, mniejszy poziom stresu, lepszy nastrój, a także kwestie dotyczące bezpośrednio naszego zdrowia - niższe ciśnienie krwi, lepsze działanie funkcji sercowo-naczyniowy, czy też niższy poziom "hormonu stresu" - kortyzolu. Wyniki tych przełomowych badań wydają się dawać odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że po ciężkim dniu w pracy wciąż mamy ochotę wyjść na spacer, pobawić się z psem lub kotem i mimo wszystko poprawi się nam humor.

Pokaż mi swojego psa, a powiem Ci, kim jesteś

Psycholog Elizabeth Paul wraz ze swoim zespołem skupili się na zbadaniu relacji pomiędzy zwierzętami, a ich właścicielami. Nie od dziś bowiem wiadomo, że czworonożny przyjaciel jest lekiem na całe zło, dlatego naukowcy przebadali kilkuset właścicieli psów i kotów, by zbadać stopień ich przywiązania do swoich pupili. Jak się okazało, obecność innych domowników nie miała wpływu na stopień przywiązania do zwierząt. Co ciekawe, osoby, które nie mieszkały już ze swoimi dziećmi pod jednym dachem wykazały znacznie wyższy stopień przywiązania do swojego psa lub kota, niż ci, których dzieci wciąż mieszkały z nimi.

Podobne badania przeprowadziła, przy wsparciu centrum Mars Waltham, Dr Manuela Wedl, która zbadała, w jaki sposób charakter właścicieli psów wpływa na ich zachowanie i relację ze zwierzęciem. Przeprowadzono serię trzech wizyt w dwudziestu dwóch domach, podczas których zbadano zachowanie psów. Każdorazowo odciągano uwagę właścicieli od swoich zwierząt pozwalając psom samodzielnie dobrać odległość od właściciela, w której czują się komfortowo. Wyniki pokazały, że osoby o charakterach neurotycznych i mające tendencje do okazywania negatywnych uczuć sprawiały, że psy czuły się komfortowo w dalszej odległości od swoich właścicieli, niż w wypadku osób o charakterach bardziej serdecznych i ciepłych.

Wspólne ćwiczenia - wspólna korzyść

Globalna epidemia otyłości coraz częściej dotyczy nie tylko ludzi, ale również zwierząt domowych, głównie psów i kotów. Zespół badaczy pod kierownictwem Cindy Wilson i przy wsparciu centrum Mars Waltham przeprowadził badania nad pozytywnym wpływem wspólnych ćwiczeń fizycznych psów i ich właścicieli. Zwierzętom biorącym udział w badaniu, weterynarze przepisali zestaw specjalnych ćwiczeń. Po przeprowadzeniu badania, okazało się, że wszyscy właściciele, którzy ćwiczyli razem ze swoimi psami również sami odnotowali polepszenie własnej kondycji fizycznej, stanu zdrowia, a często również wskaźnika BMI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie