MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki

Marzena Ślusarz
Domaszowianki wraz z kierownikiem i wspierającymi. W rzędzie górnym wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk, Maria Cedro, dyrektor Krystyna Nowakowska, Edward Papież, rząd środkowy: Anna Siarek, Anna  Salwierak, Stanisława Niebudek, Danuta Kowalska, Krystyna Zalińska, Janina  Wojtyna, Barbara Jamioł, Ewa Papież, rząd dolny: Krystyna Lewandowska  i Weronika Mazurczak z potrawami, które są ich specjalnością.
Domaszowianki wraz z kierownikiem i wspierającymi. W rzędzie górnym wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk, Maria Cedro, dyrektor Krystyna Nowakowska, Edward Papież, rząd środkowy: Anna Siarek, Anna Salwierak, Stanisława Niebudek, Danuta Kowalska, Krystyna Zalińska, Janina Wojtyna, Barbara Jamioł, Ewa Papież, rząd dolny: Krystyna Lewandowska i Weronika Mazurczak z potrawami, które są ich specjalnością. Dawid Łukasik
Z humorem i odwagą podejmują się kolejnych wyzwań. Śpiewają na ludową nutą, pysznie kucharzą, a kiedy trzeba zamieniają się w aktorki. Są tak przekonujące, że po ich napary z lubczyku ustawiają się kolejki… Przebojowe Domaszowianki z podkieleckiej gminy Masłów zdobyły tytuł Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018.

[cs]ZOBACZ TRANSMISJĘ Z WYDARZENIA

Zaczęło się dość niepozornie. Był rok 2015, dożynki parafialne w przygotowaniu, a tu brakowało grupy do tradycyjnego ośpiewania. - Edward pod kościołem coś zaczął mówić, żeby na tę okoliczność się zebrać w zespół – wspominają członkinie grupy. - Namawiał, chodził, i tak zgromadziło się kilkanaście osób. Koniec końcem podczas Dożynek Gminnych 2015 w Ciekotach panie rewelacyjnie się zaprezentowały. I po dożynkach zespół… został.

Rozmowę z Domaszowiankami oglądaj w niedzielnej Strefie Agro

Edward Papież przyjął rolę kierownika, a 12 pań utworzyło Zespół Śpiewaczy Domaszowianki. - Pierwszą osobą, która pomyślała o tym, by założyć zespół ludowy, była moja żona, Ewa. Podgadywała, sugerowała.W Domaszowicach nic się nie działo, nie ma ochotniczej straży, świetlicy, szkoły, była za to chęć stworzenia czegoś dla mieszkańców. I się udało. I po dożynkach trzeba było zorganizować miejsce do spotkań, kostiumy, muzyka. Z pomocą przyszedł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Masłowie i dyrektor Krystyna Nowakowska – wspomina pan Edward.

Impuls, energia i się dzieje

- W sołectwie Domaszowice do czasu pojawienia się zespołu, nie było grupy działającej w duchu ludowości, tradycji, folkloru. Domaszowianki powstały z impulsu, działają energicznie, najpierw tylko śpiewały, potem zaczęły gotować, teraz wystawiają obrzęd ludowy, który cieszy się dużą popularnością. Aktywizują mieszkańców, ale i są wizytówką gminy na terenie województwa i poza nim – opisuje dyrektor ośrodka kultury. - Pan Edward jest bardzo aktywny, przychodzi z różnymi pomysłami, gdzie pojechać, w jakim konkursie, przeglądzie wziąć udział, a my pomagamy w kwestiach organizacyjnych - wyjaśnia. Jak mówi sam kierownik, jego rolą jest angażowanie do spotkań, inicjowanie wydarzeń, koordynowanie, przygotowanie scenariuszy. - Zaś wykonawcą są panie, one tu grają pierwsze skrzypce, śpiewają, gotują, wystawiają obrzędy - zaznacza Edward Papież.

Sukces oparty o tradycję

Zespół śpiewa pieśni ludowe wywodzące się z tradycji świętokrzyskiej wsi, ale nie unika tworzenia tekstów, oczywiście w gwarze. Panie występują na różnych festynach , jarmarkach folklorystycznych w Polsce i zagranicą. Ostatnio występowały w Czechach, w Cieszynie. - Wielkim zaszczytem był dla nas występ na Zamku Królewskim w Warszawie w ogólnopolskim koncercie pieśni patriotycznych „Tobie Ojczyzno Śpiewam” - zaznacza Edward Papież. - W transporcie wspomaga nas Urząd Gminy Masłów. - Staramy się sprostać potrzebom, działalność Domaszowianek to też promocja gminy - zaznacza wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk.

Ale zespół jest też sercem wydarzeń w samych Domaszowicach, grupa organizuje festyny rodzinne, spotkania dla mieszkańców. Nadają oprawę uroczystościom kościelnym, śpiewają podczas mszy, procesji. - Z księdzem proboszczem Dariuszem Sieradzym dobrze nam się współpracuje, w dawnym budynkach przy kościele mamy nawet siedzibę - mówią panie.

Zielarka i kolejki po lubczyk

- Co wyróżnia zespół na terenie gminy, to prezentacje teatralne zwyczajów ludowych. Często wystawiają obrzęd „Zielarka” przy różnych imprezach folklorystycznych i na zaproszenia - dopowiada dyrektor Krystyna Nowakowska. - „Zielarkę” wystawiliśmy między innymi w Tokarni na uroczystościach 20-lecia województwa świętokrzyskiego. Bardzo nam dużą satysfakcję sprawiło, że tyle osób nas zobaczyło - mówi Edward Papież. - To obrzęd, w którym w różnych scenkach opowiadamy o tym, jak dawniej się leczyło, jakich ziół się używało i do czego, na co były stosowane takie, jak mięta, czy lubczyk - mówi Anna Salwierak, która odgrywa główną postać. Panie były tak przekonujące, że po napar z lubczyku, który, wedle wierzeń ludowych, miał dodawać wigoru i chęci do miłosnych igraszek, ustawiały się kolejki.

- Napar był w różnych smakach, panowie sobie rozlewali i smakowali - dopowiada Krystyna Lewandowska. Panie zdradzają, że myślą, czy by nie robić częściej naparu właśnie z myślą o osobach, które chciałyby dostać takowy. Mało tego, po przedstawieniu ludzie przychodzili po zdrowotną poradę.

„Zielarka” i występy ze śpiewem sprawiają paniom dużo radości. Wszystkie chętnie się angażują. - Dla nas to rozrywka, podbudowanie na duchu. Spotkania, choć wymagają od nas większej samoorganizacji, bo przecież wszystkie obowiązki w domu musimy wykonać, dodają energii, to nasz czas - mówią Weronika Mazurczak i Barbara Jamioł.

Wystarczy hasło

Pan Edward rzuca hasło spotkania, wyjazdu, wydarzenia, a panie już wiedzą, co mają robić. - Każda mówi, co by chciała przygotować, więc nie ma kłopotu, że czegoś brakuje na stole - mówi Krystyna Lewandowska. - Wszystkie pieką pyszne ciasta, dziś szykowały je Weronika Mazurczak, Krystyna Lewandowska, Barbara Jamioł i Danuta Kowalska. Krystyna przygotowała też znakomitą kapustę z grochem. Ania Salwierak specjalizuje się w pierogach, robi farsz z kaszy gryczanej, sera i mięty, dobre są też z mięsem i kapustą. Anna Siarek i Danuta Kowalska naszykowały pasztet i wędliny. A Janina Wojtyna i ja zrobiłyśmy sałatki - mówi Maria Cedro. - Wszystkie gospodynie mają talenty kulinarne - dodaje.
- Czerpiemy przepisy i z tradycji ludowej, ale nie uciekamy od nowych przepisów - zaznacza Ewa Papież.

Kolejne wyzwania

Przed Domaszowianki przeglądy kolęd, występy. - Chcielibyśmy przygotować następne obrzędy, jak oczepiny, czy wykopki. Widzimy, że publiczność jest ciekawa dawnych tradycji, ale brakuje nam mężczyzn. Chociaż ze trzech panów chętnie przyjęlibyśmy do zespołu - zachęcają panie.

- Planujemy wykończyć kuchnię w naszej siedzibie. Brakuje nam nadal sprzętów i urządzeń, mamy nadzieję, że uda się znaleźć sponsora, lub zdobyć pieniądze w ramach własnych działań- dodaje Edward Papież.

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki
Dawid Łukasik

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie