Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze. W Świętokrzyskiem w tym roku 48 osób trafiło do szpitali

Iza Bednarz
Do 48 wzrosła liczba osób, które zatruły się dopalaczami w Świętokrzyskim i trafiły do szpitali w tym roku.Ostatni przypadek był w nocy z niedzieli na poniedziałek w Kielcach.

ZOBACZ także:
"Wziąłem, to mnie wysadziło w kosmos". Ponad 150 osób w szpitalach po zażyciu dopalaczy

(dostawca: TVN24/x-news)

Na Szpitalny Oddział Ratowniczy przy szpitalu wojewódzkim w Kielcach w nocy z niedzieli na poniedziałek trafił dwudziestokilkuletni mężczyzna mężczyzna. Wcześniej regularnie trafiały na oddziały różnych szpitali osoby po dopalaczach o czym na bieżąco informowaliśmy.

Na początku lipca było pięć przypadków zatruć : czwórka nastolatków w wieku 15-18 lat odurzona dopalaczami została zabrana przez pogotowie ratunkowe z ulicy w Busku - Zdroju. Młodzi ludzie trafili na oddziały intensywnej opieki medycznej w Busku i Kielcach.

Wszyscy wykazywali bardzo rozległe objawy ze strony całego organizmu, byli mocno pobudzeni, agresywni, mieli halucynacje, zaburzenia rytmu serca, odwodniony organizm. W całej Polsce podczas ostatniego weekendu zanotowano ponad 200 przypadków zatruć dopalaczami, ludzie, którzy zażyli te środki, wymagali hospitalizacji. W poniedziałek w Warszawie odbyła się nadzwyczajna narada w sprawie dopalaczy z udziałem wiceministra zdrowia, komendanta głównego policji, głównego inspektora sanitarnego.

Jak nas poinformowała Elżbieta Socha - Stolarska, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Kielcach, służby sanitarne w naszym regionie wraz z policją wzmocnią monitoring i nasilą kontrole sklepów stacjonarnych sprzedających wyroby kolekcjonerskie, pod pozorem których są rozprowadzane dopalacze. Takie sklepy działają w Skarżysku - Kamiennej, Starachowicach. Ostrowcu Świętokrzyskim i Kielcach.

Inspekcja sanitarna nie może ich zamknąć trwale, bo wytwórcy dopalaczy stosują wybiegi prawne: unikają odbioru decyzji, sklep jest otwierany za kilka dni przez innego właściciela, itp. - Zamykanie sklepów stacjonarnych niewiele pomaga, bo większość sprzedaży odbywa się przez internet i domorosłych dostawców - mówi inspektor Socha - Stolarska. - Przypadki zatruć dopalaczami mieliśmy również w powiatach, w których nie ma sklepów stacjonarnych - dodaje.

Pracownicy inspekcji sanitarnej rozpoczną edukację dzieci i młodzieży przebywających na wakacjach w Świętokrzyskim. - Rutynowo prowadzimy kontrole obiektów wypoczynku wakacyjnego dzieci, więc przy tej okazji będziemy informować o zagrożeniach zdrowotnych powodowanych przez dopalacze i inne substancje psychoaktywne. Nie wygramy wojny z dopalaczami zamykając sklepy i strony internetowe, bo wytwórcy tych substancji znajdą nowe drogi rozprowadzania - mówi Elżbieta Socha - Stolarska.

Podkreśla, że zatruciom można zapobiec tylko wtedy, kiedy dzieci i młodzież będą zdawały sobie sprawę z zagrożeń, które powodują dopalacze. - Najlepsza profilaktyka: nie brać dopalaczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie