Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Masłów na Żeromszczyźnie z ludową zabawą [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Bilska
Gmina Masłów hucznie podziękowała za plony w ciekockim amfiteatrze. Do tańca i wspólnej zabawy porwały lokalne kapele.

Dożynki Gminne to bardzo ważne wydarzenie. Mieszkańcy gminy Masłów od lat są związani z kultywowaniem tradycji i przywiązani do regionu świętokrzyskiego. W niedzielne popołudnie na placu przed Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" pojawili się przedstawiciele niemal wszystkich ludowych zespołów działających na terenie gminy.

Korowód na początek

Świętowanie rozpoczął tradycyjny korowód, który przeszedł przez Żeromszczyznę. Na jego czele z chlebem wypieczonym w piekarni Ernesta Nogi szli starości dożynkowi Dorota Januchta z Brzezinek i Mirosław Kuzka z Mąchocic Kapitulnych. Delegacje poszczególnych sołectw, ale i zespołów niosły przygotowane przez siebie piękne dożynkowe wieńce. Co ważne wykonane były one zgodnie z dożynkową tradycją bez użycia sztucznych materiałów, tylko z owoców tegorocznych plonów. Korowód zakończył się w amfiteatrze, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą. W intencji rolników, ich rodzin modlili się kapłani ks. Zbigniew Kądziela, Proboszcz Parafii Brzezinki, ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, który wygłosił okolicznościową homilię poświęconą trudowi rolniczej pracy.

Goście, goście

Po modlitwie wszystkich witali gospodarze gminy: wójt Tomasz Lato oraz Sylwester Wojtyna, przewodniczący Rady Gminy. Panowie zgodnie z tradycją odebrali bochen dożynkowego chleba od starostów, a później podzielili go wśród uczestników dożynek. Nie zawiedli przyjaciele gminy Masłów. Do Ciekot przyjechali m.in. Renata Janik, doradca premiera RP Jarosława Gowina, Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, starosta kielecki Michał Godowski, Henryk Milcarz, radny Sejmiku, prezes Wodociągów Kieleckich, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Piecyk, przedstawiciel marszałka Adama Jarubasa, Tadeusz Jakubowski, dyrektor kieleckiego oddziału KRUS, Ewa Plech z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Karol Jacewicz z Wodociągów Kieleckich. Grzegorz Piwko z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odczytał list od Premiera Mateusza Morawieckiego, Wojewody Agaty Wojtyszek i poseł Anny Krupki. Obecni byli również Mirosław Gębski i Marian Zarzycki, radni Rady Powiatu. Błogosłowieństwo dla rolników i uczestników dożynek przesłał Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Piękne wieńce

Ważnym momentem świętowania była prezentacja i obśpiewanie wieńców. W tym roku przygotowały je sołectwa: Barcza, Brzezinki, Ciekoty, Domaszowice, Dąbrowa, Wola Kopcowa, Mąchocice-Scholasteria. Kosz dożynkowy przyniósł zespół Lubrzanka, a obraz Matki Bożej ze zbóż przygotowało sołectwo Wiśniówka. Wieńce oceniała komisja konkursowa w składzie: Karolina Opałko z Wojewódzkiego Domu Kultury, Alina Kundera-Chutko, plastyczka ze Szkoły Podstawowej w Masłowie Pierwszym oraz Joanna Luty z Muzeum Wsi Kieleckiej. Za najpiękniejszy uznano ten przygotowany przez zespół Kopcowianki z Woli Kopcowej. Wieniec będzie reprezentować gminę Masłów podczas Dożynek Powiatowych w Pierzchnicy. Wszystkie wieńce otrzymały wyróżnienia oraz nagrody.

Biegali rolnicy

Atrakcją Gminnych Dożynek był I Bieg Rolnika, organizowany wspólnie przez Gminę Masłów oraz KRUS. Biegacze amatorzy mieli do pokonania trasę: OSP Ciekoty – Krajno – "Szklany Dom" Ciekoty. Na starcie stanęło 47 śmiałków, którzy mimo upału doskonale poradzili sobie z biegiem na ok. 5,5 km. Co ciekawe pochodzili oni z 18 gmin z terenu województwa świętokrzyskiego. Pierwszy na mecie był po 23 minutach Michał Kołomański z Wilkowa. Drugi był Michał Jamioł, trzeci Kacper Chodakowski. Pierwsza kobieta na metę dotarła po 28 minutach i była nią Monika Gruszczyńska z gminy Masłów. Druga przybiegła Anna Jamioł, na trzecim ex aequo Anna Chodakowska i Anna Herbuś.

Przekazali płody rolne

Podczas imprezy rozstrzygnięto Konkurs na Płody Rolne, w którym rolnicy z gminy prezentowali wyhodowane przez siebie plony. Jury zdecydowało przyznać wszystkim uczestnikom wyróżnienia. Otrzymali je: Grażyna i Wiesław Adach z Dąbrowy, Maria Bandrowska, Małgorzata Chaba z Masłowa Pierwszego, Cecylia i Edward Mazur, Jacek Rzędowski z Woli Kopcowej, Danuta Sobecka z Mąchocic Kapitulnych.

Na scenie

Bardzo ciekawy pokaz związany z dożynkową tradycją pod hasłem "Zielarka" przedstawił zespół śpiewaczy Domaszowianki. Atrakcją okazał się koncert gości specjalnych grupy "Malowanka" z Ukrainy. Goście w kolorowych, ludowych strojach zaprezentowali porywający pokaz gry na bandurze, cymbałach i skrzypcach. Muzyka połączona z urokiem artystów dała idealną mieszankę. Na finał Dożynek Gminnych wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty wraz z Kapelą Ciekoty, który porwał wszystkich chętnych do wspólnej zabawy na dechach! Na finał w niebo poleciały fajerwerki, a o dobrą zabawę podczas dyskoteki pod gwiazdami zadbał DJ Wach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie