Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Sędziszów. Dziękowali Bogu, że mogli zebrać plon i pomóc tym, którym woda zabrała wszystko

Przemysław Chechelski [email protected]
Swój wieniec niosą panie z Klimontówka
Swój wieniec niosą panie z Klimontówka P. Chechelski
Tłumy ludzi wzięły udział w niedzielnych dożynkach gminnych gminy Sędziszów zorganizowanych w miejscowości Krzcięcice.

Były to jedne z nielicznych obchodów Święta Plonów w tym roku w powiecie jędrzejowskim. Większość odwołano ze względu na powodzie.

W tym roku odwołane zostały nawet dożynki powiatowe, a sztab organizacyjny uroczystości przekształcił się w sztab pomocowy dla powodzian z województwa świętokrzyskiego. Środki, które miały zostać przekazane na organizacje dożynek, również zostały przekazane dla powodzian.

Uczcili tradycję

Również w gminie Sędziszów długo zastanawiano się, czy organizować Święto Plonów. W końcu decyzja zapadła na "tak". Ludzie stwierdzili, że tradycją jest dziękowanie Bogu za zebrane plony, u tak postanowili uczynić i w tym roku.

Gmina Sędziszów sama w tym roku dotknięta została powodzią, starty na szczęście okazały się mniejsze, niż wcześniej przypuszczano. Rolnicy z tej gminy natomiast okazali się jednymi z najhojniejszych podczas organizacji pomocy dla powodzian znad Wisły, którym woda zabrała wszystko. Również podczas dożynek zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla powodzian z Bogatyni. W sumie do skarbonki uczestnicy uroczystości wrzucili prawie 1500 złotych.

Zasłużeni dla rolnictwa

Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili Agnieszka Turek z Aleksandrowa i Marek Grad ze Słaboszowic. Wręczyli oni włodarzom gminy tradycyjny chleb z prośbą by dzielili go sprawiedliwie.

Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla rolników. Odznaczenie resortowe Ministra Rolnictwa "Zasłużony Dla Rolnictwa" przyznane na wniosek Burmistrza Sędziszowa otrzymali: Leszek Bratek ze Swaryszowa, Marian Domiński z Mierzyna, Ewa Grabek z Tarnawy, Krzysztof Łysek z Przełaja, Adam Mucha z Krzcięcic, Krzysztof Miętkiewicz z Zielonek, Renata Pakuła ze Słaboszowic, Marek Tomczyk z Klimontowa, Sławomir Turek z Aleksandrowa i Krzysztof Walencik z Gniewięcina.

Prezydium Świętokrzyskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych przyznało Ordery Serca Matce Wsi dla Bogusławy Bratek ze Swaryszowa i Aleksandry Kaczor z Jeżowa.

Tytuł "Sołtysa Roku" przyznano natomiast Bożenie Grabek ze Swaryszowa. Za najbardziej bezpieczną zagrodę w gminie uznano gospodarstwo Jana Gajosa z Przełaja.

Najładniejszy balkon, posesja i ogród

Przyznano również nagrody zwycięzcom gminnego konkursu na najpiękniejszy balkon, posesję i wiejski ogród kwiatowy. Pierwsze miejsce w kategorii "najpiękniejsza posesja" zdobyli Małgorzata i Jarosław Michalec z Piły, drugie miejsce przyznano Kazimierze Urbańskiej z Czepca, a trzecie Jackowi Straszowi z Boleścic. Wyróżnienie przyznano dla Marka Kaperczaka z Klimontowa.

Najładniejszy balkon w tym roku miała Maria Brożek ze Mstyczowa. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Anna Kowal w Jeżowa i Maria Widurska - Gawron z Sędziszowa.

Wśród wiejskich ogródków kwiatowych: pierwsze miejsce otrzymali Alina i Stanisław Tomczykowie ze Swaryszowa, a dwa wyróżnienia powędrowały do Mieczysławy Banaś z Podsadka oraz Eweliny i Tadeusza Walochów ze Swaryszowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie