MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz nagrodzony statuetką Świętokrzyski Kreator Rozwoju. Za korzystanie z funduszy europejskich

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Gala w Targach Kielce. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Gala w Targach Kielce. Więcej na kolejnych zdjęciach.
- Dzięki projektom zrealizowanym przez nasz samorząd przy wsparciu Funduszy Europejskich region świętokrzyski nabrał rozpędu – mówiła wicemarszałek Renata Janik otwierając konferencję podsumowującą inwestycyjną część Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, która odbyła się w środę, 27 marca w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Była to także doskonała okazja do nagrodzenia wyróżniających się beneficjentów. Statuetką "Świętokrzyski Kreator Rozwoju" uhonorowano inwestycję z powiatu sandomierskiego.

Nagroda "Świętokrzyski Kreator Rozwoju" dla Sandomierza

W gronie przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, reprezentantów świata nauki, kultury i biznesu podsumowaliśmy program regionalny na lata 2014-2020 w jego części inwestycyjnej. Konferencja - „Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 - inwestycje, które budują naszą przyszłość” - była znakomitą okazją, by porozmawiać o efektach unijnych przedsięwzięć, podzielić się uwagami i spostrzeżeniami, a także wyciągnąć wnioski na przyszłość, bowiem dobre praktyki są tym, z czego warto czerpać w obecnej unijnej perspektywie.

- Nagrodziliśmy najlepszych z najlepszych. Wyróżnione projekty cechują się społeczną odpowiedzialnością oraz w wymierny sposób wpłynęły na rozwój regionu świętokrzyskiego w różnych obszarach – podkreśliła wicemarszałek Janik.

Gmina Sandomierz nagrodzona statuetką "Świętokrzyski Kreator Rozwoju”

Wyróżnienie „Świętokrzyski Kreator Rozwoju” w kategorii Inwestycja miejska przyznano Gminie Sandomierz za projekt "Rewitalizacja Sandomierza – miasta dziedzictwa kulturowego i rozwoju”. Dzięki unijnemu wsparciu podjęto szereg spójnych działań społeczno-gospodarczych i odnawiających miasto Sandomierz. Projekt zmniejszył również liczbę osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Między innymi zrewaloryzowano Park Miejski, Park Osiedlowy przy ulicy Baczyńskiego, stworzono przestrzeń rekreacyjno-integracyjną na Placu 3 Maja. Poprawiono stan środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ilości wprowadzanych zanieczyszczeń do powietrza oraz wody i gleby oraz poprzez budowę kanalizacji, modernizację oświetlenia i montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Wartość projektu – 43 miliony 646 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej -19 milionów 534 tysięcy złotych.

Zobacz galerię zdjęć z gali w Targach Kielce

Podsumowanie

- Podsumowujemy program regionalny, ale również najdłuższą i najtrudniejszą kadencję samorządu wojewódzkiego, która przypadła na czas zmagań z pandemią oraz wojny w Ukrainie. Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy czegoś podobnego, ale ten Zarząd Województwa dał radę! – podkreśliła z satysfakcją wicemarszałek Renata Janik, otwierając środową konferencję. - W roku 2018, czyli na początku kadencji obecnego Zarządu nasze województwo było na jednym z ostatnich miejsc w wydatkowaniu funduszy unijnych. Dzięki ogromnej pracy sukcesywnie poprawialiśmy lokatę, byliśmy pracowici, konsekwentni i pokazaliśmy, że umiemy mądrze wydawać pieniądze i odpowiadać na potrzeby mieszkańców regionu. Do końca 2023 r. w ramach programu podpisaliśmy 4610 umów o łącznej wartości unijnego dofinansowania ponad 6,16 mld zł. To dało nam trzecią lokatę w kraju!

Wicemarszałek Janik podkreśliła, że bardzo istotna była dobra współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi, a także z Komisją Europejską. Dzięki temu udało się wynegocjować rekordową kwotę unijnego wsparcia dla regionu na realizację programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 w wysokości ponad 7 mld zł.

- Przed nami wiele do zrobienia, 10 proc. funduszy w ramach nowego programu już zakontraktowaliśmy, natomiast w części społecznej - już 30 proc. To pokazuje jak efektywnie pracujemy – dodała wicemarszałek, która jednocześnie podziękowała wszystkim dyrektorom, kierownikom oraz pracownikom departamentów i jednostek odpowiedzialnych za wdrażanie programu regionalnego.

Gośćmi środowej konferencji w formule on line była przedstawicielka Komisji Europejskiej Emma Toledano Laredo, dyrektor ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, która podkreśliła, że unijne fundusze podniosły jakość życia mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Przypomnimy, że w ramach RPOWŚ 2014-2020 do naszego regionu napłynął ogromny zastrzyk pieniędzy w wysokości prawie 1,4 mld euro. O tym, jak fundusze te przełożyły się na rozwój naszego regionu oraz życie jego mieszkańców, mówił Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Kilometry nowych, bezpiecznych dróg, obwodnice miast, zmodernizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt placówki służby zdrowia, odnowione centra miast, odzyskujące dawny blask zabytki, nowe atrakcje turystyczne, inwestycje w ochronę środowiska, wsparcie firm, które budują swoją pozycję gospodarczą – to tylko przykłady projektów współfinansowanych z inwestycyjnej części programu.

Ostatni punkt konferencji, czyli występ Kieleckiego Teatru Tańca ze spektaklem „Zobacz Jazz. Golden Ages” poprzedził uroczysty moment wręczenia przez wicemarszałek Renatę Janik oraz dyrektora Jacka Sułka statuetek Świętokrzyski Kreator Rozwoju. Tytułem tym w ośmiu kategoriach wyróżniono najbardziej inspirujące, innowacyjne i wzorcowo realizowane projekty współfinansowane ze środków unijnych.

Zobacz galerię zdjęć z gali w Targach Kielce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie