Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Miejskie w Sandomierzu z uroczystą mszą i piknikiem w Powiślu. Upał nie przeszkodził w dobrej zabawie

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Dożynki Miejskie odbyły się w Sandomierzu we wtorek 15 sierpnia. Pierwszą część wydarzenia stanowiła uroczystość dziękczynna w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu. W godzinach popołudniowych mieszkańcy spotkali się na festynie rekreacyjnym przy ulicy Powiśle. Były dwa dożynkowe wieńce i mnóstwo atrakcji.

Miejskie Dożynki 2023 w Sandomierzu

Oficjalną część święta plonów zainaugurowało przekazanie symbolicznego wieńca z kłosów zbóż na ręce burmistrza Marcina Marca przez gospodarzy z Powiśla państwa Celinę i Wojciecha Chmiel ze stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia".

Udział w wydarzeniu wzięli Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, poseł Marek Kwitek, Piotr Chojnacki, zastępca przewodniczącego Rady, starosta Marcin Piwnik z zastępcą Pawłem Niedźwiedziem, miejscy radni oraz liczni mieszkańcy.

Uroczystości patronował ksiądz Marek Flis, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu. Swój symbol święta plonów na dożynki przygotowali także mieszkańcy dzielnicy Zarzekowice.

Otwarcia dożynek na terenie osiedla Nadbrzezie Dębina przy ulicy Powiśle, na placu przy przepompowni dokonał gospodarz miasta burmistrz Marcin Marzec, który podziękował mieszkańcom za zainicjowanie tego wydarzenia.

Do mieszkańców zwrócił się także poseł Marek Kwitek, który podziękował mieszkańcom za kultywowanie tradycji dożynkowych. Z kolei Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sandomierza, który współorganizował dożynki podziękował mieszkańcom za możliwość wspólnego świętowania. - To święto jest dla was i dziękuję, że tutaj przybyliście - mówił.- Bawmy się i cieszmy tym świętem.

Starosta Marcin Piwnik dodał, że Sandomierz to nie tylko tereny inwestycyjne, osiedla mieszkaniowe i miejska zabudowa. - Sandomierz to także Nadbrzezie, gdzie są grunty rolne – powiedział starosta Piwnik. - Panuje tu wspaniała atmosfera nawiązującą do tradycji rolnych. Dziękuję, że co roku możemy się tu spotykać, a na dożynkach powiatowych będzie wieniec z miasta Sandomierz.

Tradycje organizowania Dożynek Miejskich w prawobrzeżnej części miasta od kilku lat kultywują Wojciech i Celina Chmiel ze Stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia". Wspiera ich wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Chojnacki, który przypomniał, że po raz pierwszy dożynki na Powiślu, podczas których przypomniano dawne tradycje zbierania zbóż zorganizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego. - Pierwsze dożynki miejskie odbyły się tutaj dzięki poparciu wielu mieszkańców – powiedział Piotr Chojnacki. - Te dożynki weszły na stałe w kalendarz imprez miejskich i rok rocznie są organizowane. Cieszę się, że kultywujemy te tradycję, że staramy się wspierać lokalnych twórców, że wracamy do korzeni i pamiętamy o swoich korzeniach.

W miejskich dożynkach uczestniczyły całe rodziny, dla których przygotowano szereg atrakcji. Były konkursy i atrakcje, dmuchańce, animacje dla dzieci, gry i zabawy sportowe, spotkania z sandomierskimi flisakami, konkursy, prezentacje Straży Pożarnej i wojska. Były mini recitale Sandomierskiego Studia Piosenki. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, do których zapraszały panie i panowie z kół gospodyń wiejskich.

Przygotowano także okolicznościową wystawę ukazującą codzienne życie mieszkańców Powiśla i czas żniw.

Wieczór zakończy zabawa taneczna z muzyk na żywo i z zespołem muzycznym Detox, który grał do godziny 24.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie