Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druzgocący raport z biobanku w Podzamczu Chęcińskim. Wiele próbek pobranej krwi pępowinowej nie nadaje się do wykorzystania

Lidia Cichocka [email protected]
Twarzą biobanku w Podzamczu Chęcińskim została aktorka Kasia Cichopek, na uroczystym otwarciu nie mówiono, że to propozycja dla bardzo nielicznych.
Twarzą biobanku w Podzamczu Chęcińskim została aktorka Kasia Cichopek, na uroczystym otwarciu nie mówiono, że to propozycja dla bardzo nielicznych. Łukasz Zarzycki
Miała być nadzieja dla tysięcy kobiet rodzących dzieci, ale wiele pobranych próbek krwi pępowinowej nadaje się co najwyżej do badań naukowych, a nie leczenia.

ZOBACZ TEŻ:
Naukowcy "hodują" ludzkie organy na chipie wystawianym w muzeum

Bloomberg/x-news

Mało i drogo

Pierwszy w Polsce publiczny biobank, który z krwi pępowinowej ma wypreparowywać komórki macierzyste używane do leczenia ponad 70 chorób, otwarto w listopadzie ubiegłego roku w Podzamczu Chęcińskim. Dzisiaj okazuje się, że wiele złożonych wtedy obietnic nie zostało spełnionych. Nowy (od niespełna miesiąca) dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, w skład którego wchodzi biobank, przygotował raport sumujący półroczną działalność.

- Od połowy grudnia do początku sierpnia pobrano 199 próbek - mówi Michał Piast. - 48 zostało zdyskwalifikowanych ze względu na objętość, są mniejsze niż 40 mililitrów, a tyle potrzeba, bo opracowuje je automat.

Dlaczego poprzednik (odwołany w maju) wybrał taki system pracy, dyrektor nie wie, ale już przeszkolono pracowników, by robili to ręcznie. Wtedy wystarczy mniej krwi, potrzeba też będzie mniej pieniędzy, bo jeden zestaw do pozyskania wraz z preparatyką automatyczną kosztuje 1600 zł, a przy metodzie ręcznej około 1000 zł.

Kolejnych 7 próbek było zakażonych bakteriami. - Nie wiemy, jak do tego doszło, ale proponujemy dyrektorom szpitali ponowne przeszkolenie położnych - dodaje dyrektor Piast. - Dyrektorzy dostali nasz raport i co miesiąc będą otrzymywać kolejne.

To odpowiedź biobanku na zarzuty lekarzy i położnych, że nikt ich o problemach nie informował. W obu szpitalach krew pępowinowa pobierana jest od dłuższego czasu także dla innych biobanków.

Tylko trzy dziennie

Obecnie biobank w Podzamczu może przyjąć do opracowania 3 próbki dziennie z dwóch współpracujących z nim szpitali: Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ul. Prostej w Kielcach oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie. Oni typują pacjentki do pobrań, ale na pobranie może liczyć niewiele rodzących - dla przykładu w szpitalu przy ul. Prostej przychodzi na świat w ciągu miesiąca około 120 dzieci. W dniu otwarcia obiecywano, że z usług biobanku będą mogły nieodpłatnie korzystać wszystkie rodzące mieszkanki województwa. Nie dodano, że nastapi to za kilka lat.

Dyrektor Piast obiecuje: - Jeśli uda nam się pozyskać środki, na przykład z projektów badawczych, zwiększymy ilość opracowywanych próbek. Chcę także wystąpić o kolejny audyt laboratorium (poprzedni wykonano rok temu), by mieć pewność, że spełnia wszystkie wymagania.

Tylko do badań

Pozostaje pytanie, co z krwią, która nie zostanie wykorzystana do wypreparowania komórek macierzystych?

- Nie mamy takiego obowiązku, ale poinformujemy wszystkie panie, których to dotyczy, jednocześnie zwrócimy się z prośbą, by wyraziły zgodę na wykorzystanie tej krwi do badań naukowych. Jest to bardzo cenny materiał i jego utylizacja byłaby wielką stratą - mówi Michał Piast.

Pozostałe, zweryfikowane pozytywnie próbki krwi (do tego potrzebne są badania krwi matki) trafią do bazy danych, by w razie potrzeby służyć chorym. Gdy się to stanie, potwierdzi się sens istnienia biobanku.

Placówka w Podzamczu jest w stanie pomieścić 400 tysięcy próbek komórek macierzystych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie