Duża kasa dla... przedszkolaków. Zobacz kto dostał

Paulina Baran/Agata Chrobot
W poniedziałek umowę podpisali: (od lewej) członek zarządu województwa Piotr Żołądek, marszałek Adam Jarubas i wójt gminy Kije, Krzysztof Słonina. Urząd Województwa Świętokrzyskiego
Blisko 8,5 miliona złotych dostaną świętokrzyskie przedszkola! Aż 7,1 miliona złotych z tej kwoty wyniesie dofinansowanie unijne. W naszym regionie będzie ponad pół tysiąca nowych miejsc.

W poniedziałek władze województwa świętokrzyskiego w Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania w Kijach, gmina Pińczów podpisały pierwsze „umowy przedszkolne”. Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie projekt z tej gminy znalazł się wśród kilkunastu wniosków, które uzyskały dofinansowanie wynoszące około 200 tysięcy złotych na „Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Projekty z Gminy Kije zakłada utworzenie nowej, 11 – osobowej grupy przedszkolnej dla najmłodszych dzieci ze wsi Włoszczowice. - Przewidziano także organizację zajęć dodatkowych dla dzieci, rytmiki, zajęć socjoterapeutycznych, zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne oraz warsztaty z logopedą - wyjaśnia wójt gminy Kije, Krzysztof Słonina. W ramach projektu z zajęć dodatkowych skorzysta w sumie 36 dzieci - 11 z nowoutworzonej grupy i 25 uczęszczających do istniejącego już przedszkola. Łączna wartość projektu, który będzie realizowany od 1 lipca tego roku do 30 czerwca 2017 roku to blisko 250 tysięcy złotych.

Blisko milion dla Iwanisk!
W tym samym czasie realizowany będzie projekt w powiecie opatowskim „Przedszkolaki z Gminy Iwaniska przecierają szlaki”.
W szkole w Iwaniskach powstanie 107 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, co w efekcie zwiększy łączną liczbę miejsc przedszkolnych w gminie Iwaniska do 182. Jak wyjaśnia Marszałek Województwa Adam Jarubas projekt zakłada stworzenie nowych oddziałów przedszkolnych w miejscowościach Ujazd, Jastrzębska Wola i Wygiełzów, oprócz tego wygenerowane zostaną dodatkowe miejsca w Ośrodkach Wychowania Przedszkolnego w Iwaniskach i Mydłowie. Znacznie zwiększy się także jakość kształcenia: czas pracy niektórych oddziałów będzie wydłużony, zorganizowane będą dodatkowe zajęcia z rytmiki, plastyki, informatyki i matematyki. Wsparcie dostaną także dzieci z niepełnosprawnościami - specjalnie dla nich zorganizowane będą zajęcia z psychologiem, pedagogiem i logopedą. Łączna wartość projektu to blisko milion złotych.

Opatów dostał 700 tysięcy
Okazuje się, że przy tworzeniu dobrych wniosków potrzebna jest też... współpraca. Stowarzyszenie Wiejskie „Nasze Kobylany”, razem z Gminą Opatów i Szkołą Podstawową Jana Pawła II w Kobylanach dostały blisko 700 tysięcy złotych na realizację projektu „Bawię się i rozwijam”, który zakłada przygotowanie i wyposażenie 20 miejsc w nowotworzonym Ośrodku Wsparcia Edukacji Przedszkolnej oraz sfinansowanie opieki pedagogicznej i różnego rodzaju zajęć dodatkowych dla dzieci. Dzieciaki pomoc otrzymywać będą od 1 sierpnia tego roku do 31 sierpnia roku 2017.

Gdzie jeszcze dostaną kasę?

  • Powiat opatowski. W Zespole Szkół w Iwaniskach powstanie 107 nowych miejsc przedszkolnych; Fundacja „Pozytywne Inicjatywy” zadbała o utworzenie 50 miejsc przedszkolnych w Opatowie; w gminie Kobylany powstanie 20 nowych miejsc dla przedszkolaków. czytaj: Miliony dla... przedszkolaków z Iwanisk i Opatowa
  • Powiat kielecki. W Zespole Placówek Oświatowych w Jaworzni (gmina Piekoszów) będzie 15 nowych miejsc przedszkolnych; placówka w gminie Łopuszno utworzy 25 nowych miejsc; w gminie Raków będzie ich 19.
  • Powiat pińczowski. Projekt „Trzylatek w Przedszkolu” -będzie 11 nowych miejsc w placówce we Włoszczowicach; pozytywnie rozpatrzony został także wniosek „Fundacji z Uśmiechem”, dlatego powstanie 45 nowych miejsc w Przedszkolu z Uśmiechem w Pińczowie. CZYTAJ: Ważna uroczystość w Kijach. Będą pieniądze dla przedszkolaków z gmin Kije i Pińczów (ZDJĘCIA)
  • Powiat włoszczowski. Fundacja „Pozytywne Inicjatywy” zadbała o utworzenie 50 miejsc przedszkolnych we Włoszczowie. CZYTAJ: We Włoszczowie za unijna kasę powstanie nowe przedszkole
  • Powiat sandomierski. Fundacja „Dla Naszych Dzieci” zadbała o utworzenie 10 nowych miejsc dla przedszkolaków z gminy Sandomierz; Przedszkole Sióstr Imienia Jezus utworzy 16 nowych miejsc; w Przedszkolu Samorządowym w Klimontowie będzie 25 nowych miejsc. CZYTAJ: Duża kasa dla... przedszkolaków z Sandomierza i Klimontowa
  • Powiat konecki. 5 miejsc przedszkolnych powstanie w placówce w Koczwarach; 15 w miejscowości Komorów, w gminie Stąporków.
  • Powiat ostrowiecki. W gminie Ostrowiec powstaną 24 nowe miejsca przedszkolne.
  • Powiat buski. 7 nowych miejsc powstanie w Niepublicznym Przedszkolu Artystyczno - Językowym „Słoneczko” w gminie Busko -Zdrój.
  • Powiat staszowski. W ramach projektu „Wesołe Przedszkolaki w gminie Szydłów” powstanie 60 nowych miejsc przedszkolnych. CZYTAJ: W Szydłowie za unijna kasę powstanie duże przedszkole!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie