Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni wolnego od pracy dla krwiodawców! Nowe przepisy zachęciły do licznych donacji w Świętokrzyskiem [WIDEO]

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Jeszcze do niedawna w regionie świętokrzyskim dramatycznie brakowało krwi. Obecnie sytuacja jest zdecydowanie lepsza, a stany magazynowe zapełnione. Jednym z głównych powodów jest fakt, że w wyniku zmiany przepisów dla dla honorowego dawcy krwi zwiększono wymiar zwolnienia od pracy 1 dnia do aż 2 dni. Taka perspektywa zachęciła tych niezdecydowanych.

Dwa dni wolnego za oddanie krwi
- Problem związany z brakiem krwi dotyczył całej Polski. Rząd jednak wprowadził przywilej dwudniowego odpoczynku po każdej donacji i w czwartki oraz poniedziałki mamy tu prawdziwe oblężenie. Zarówno w oddziałach terenowych, jak i samym centrum – mówi Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. - Na szczęście udaje nam się w sposób prawidłowy gospodarować krwią i jej składnikami, więc u nas stany nie są zbyt wysokie, są na poziomie 550-600 donacji, co w sposób bardzo płynny zapewnia dostawy do szpitali i banków krwi – dodaje i zaznacza, że zanim zdecydujemy się na oddanie krwi, warto spojrzeć na jej stany na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy dana grupa krwi jest w tym momencie faktycznie niezbędna i czy lepiej się nie wstrzymać i zgłosić do centrum wtedy, kiedy będzie na to większe zapotrzebowanie.

Przypominamy, że krwiodawcą możesz zostać jeśli: jesteś zdrowy, masz skończone 18 lat i posiadasz dowód osobisty lub paszport, masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg), nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę, nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe, zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie jesteś na czczo.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.

Główna siedziba Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 66. Godziny rejestracji dawców: poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:00 – 14:00, środa: 7:00 – 16:30, piątek: 7:00 – 16:00, sobota (1-sza i 3-cia w miesiącu): 8:00 – 13:00.

Pamiętajmy o osoczu
Warto również wspomnieć o osoczu od osób, które przechorowały COVID-19. Im również przysługują dwa dni wolne od pracy. - Faktycznie jest z tym większy problem. Wiąże się to oczywiście z dobą informacją – tym, że coraz mniej osób choruje. Miejmy jednak na uwadze, że te przypadki wciąż się zdarzają i apelujemy do tych, którzy są po chorobie, aby zgłaszali się do nas i pomagali innym – tłumaczy Jerzy Stalmasiński.

Osocze oddać mogą osoby spełniające poniższe warunki: przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie koronawirusem, od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, bez testu musi minąć 28 dni od zakończenia izolacji, są w wieku 18-60 lat, nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi bądź jej składników, kobiety, które nie były w ciąży.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 mililitrów osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 mililitrów krwi pełnej, z której otrzymywane jest około 220-230 mililitrów osocza. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 mililitrów i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 mililitrów osocza.

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Osocze można oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ulicy Jagiellońskej 66 od poniedziałku do piątku. Godziny rejestracji dawców osocza: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 13. Kontakt pod numerem telefonu: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie