Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe książki w koneckim wydawnictwie Arslibris. Ich premiera odbyła się podczas Koneckiego Września

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Autorzy premierowych książek Wydawnictwa Arslibris Marian Wikiera i Tadeusz Babaszek
Autorzy premierowych książek Wydawnictwa Arslibris Marian Wikiera i Tadeusz Babaszek Marzena Kądziela
Wspomnieniowe spotkania w Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego w Końskich to wieloletnia tradycja Koneckiego Września. Tak było i tym razem. W sobotnie popołudnie publiczność poznała dwie nowe książki bibliotecznego wydawnictwa, miała też okazję porozmawiać z bohaterami drugiej wojny światowej.

Zanim goście bibliotecznego spotkania weszli do głównej sali, na holu mogli obejrzeć wystawę poświęconą kapralowi Władysławowi Dudzikowi, który był uczestnikiem bitew o Tobruk i Monte Cassino, a jego szlak bojowy mógłby stanowi kanwę niejednego filmu. Wystawę z pomocą bibliotekarzy przygotował regionalista, wiceprzewodniczący rady miejskiej, sołtys Rogowa Marek Kozerawski.

Drugi element wieczoru wspomnień w bibliotece był niezwykle wzruszający – zarówno dla bohatera spotkania jak i widowni. Bohater – podpułkownik Tadeusz Barański, pseudonim „Tatar”, żołnierz Armii Krajowej, który w szeregi walczących w oddziałach „Nurta” wstąpił jako piętnastolatek, w sobotę obchodził swoje 94 urodziny. Z życzeniami pośpieszyli burmistrzowie Krzysztof Obratański i Krzysztof Jasiński oraz wicestarosta Andrzej Lenart, a publiczność odśpiewała jubilatowi gromkie „Sto lat”. Pochodzący spod Końskich, a mieszkający obecnie w Łodzi kombatant w swej opowieści nawiązał do Gimnazjum świętego Stanisława Kostki w Końskich, którego był uczniem. Wojna przerwała mu edukację po drugiej klasie. Usłyszeliśmy o wielu absolwentach tej szkoły, którzy oddali krew i życie w walce o wolną Polskę.

Dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk przedstawił kolejnych bohaterów spotkania, choć większość z nas doskonale ich zna. To historyk, autor wielu publikacji, wicedyrektor Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli Marian Wikiera i doktor Tadeusz Banaszek, autor kilku pozycji wydanych przez wydawnictwo Arslibris. Obydwaj historycy przygotowali swoje kolejne prace, których premiera odbyła się w sobotę w bibliotece. Tadeusz Banaszek wydał szkice historyczne pod tytułem „Powiat konecki w przygotowaniach obronnych państwa w latach 1921 – 1939”, zaś Marian Wikiera „Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej. Kurier Jan Ciaś „Kula”. Autorzy opowiadali o pracy nad książkami.

Wydawnictwo Arslibris działające w Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego wydało już blisko 40 historycznych pozycji. Wszystkie są do nabycia w placówce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie