Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe wystawy kieleckiego IPN. O pierwszych wolnyuch wyborach i wybitnych Polakach [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
„Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu” oraz „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” – to dwie nowe ekspozycje w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Pierwsza z nich przybliża genezę, przebieg oraz konsekwencje wyborów z czerwca 1989 roku. – Wystawa została przygotowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, na podstawie dokumentów i materiałów znajdujących się w archiwach krajowych oraz zbiorów prywatnych. Na kilkudziesięciu planszach ukazana została zarówno droga do wyborów, między innymi negocjacje, które były prowadzone przy Okrągłym Stole w pierwszych miesiącach 1989 roku, a następnie kampania prowadzona przez stronę koalicyjno-rządową, jak i opozycyjno-solidarnościową, wreszcie przebieg oraz wyniki wyborów – powiedział doktor Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Ku wolności

Na wystawie odnajdziemy informację o sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Wiosną oraz latem i jesienią 1988 roku doszło w kraju do wielkiej fali strajków. Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła podjęcia konkretnych działań i ustępstw ze strony władz komunistycznych. Ich efektem stały się obrady Okrągłego Stołu, które doprowadziły między innymi do uspokojenia sytuacji wewnętrznej w kraju, ponownej legalizacji „Solidarności” oraz rozpisania częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu.

Obrady Okrągłego Stołu zakończyły się 5 kwietnia 1989 roku. Natychmiast po nich rozpoczęła się kampania wyborcza. Miała ona wyraźnie konfrontacyjny charakter, szczególnie widoczny na ulicach miast w „bitwach na plakaty”. Władze nie chciały oddać pola stronie opozycyjno-solidarnościowej. Zdarzało się, że rozwieszający plakaty byli zatrzymywani oraz atakowani fizycznie.

– Wystawa pokazuje, że nie wszystkie opozycyjne siły polityczne włączyły się w czerwcowe wybory. Zbojkotowało je między innymi środowisko Solidarności „Walczącej” Kornela Morawieckiego, które uznało głosowanie za próbę zatwierdzenia władzy komunistów i jej legitymizację – dodał doktor Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Na planszach odnajdziemy również informacje dotyczące sposobu przeprowadzenia wyborów oraz ich wyniki. – Choć zakończyły się one zdecydowanym zwycięstwem „Solidarności”, to zaskakująca była przede wszystkim bardzo niska frekwencja. 4 czerwca wyniosła ona zaledwie około 62% - przyznał historyk z kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Zwycięstwo „Solidarności” w wyborach miało olbrzymie znaczenie dla przyszłości Polski. – Efektem było powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego, a później również nowelizacja konstytucji i przywrócenia nazwy Rzeczpospolita Polska – stwierdził doktor Michał Zawisza.

„Gramatyka życia”

Druga z prezentowanych wystaw nawiązuje do wybitnych Polaków – Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz kardynała Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II. Na ekspozycji nie znajdziemy jednak żadnych informacji biograficznych, a znakomicie dobrane cytaty z wypowiedzi dwóch znamienitych ludzi polskiego Kościoła.

- Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Kluczem do niej jest katalog podstawowych wartości będących filarami życia każdego człowieka. Na nich opiera się „gramatyka życia”, podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i społeczności ludzkich – rodzin, wspólnot i narodów. Autorki wystawy wykorzystały trudne do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy teksty Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z tych niełatwych wypowiedzi udało się wyłuskać najważniejsze przesłanie i kwintesencję wypowiedzi – powiedziała Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Wybrane cytaty pokazują, że wiele poruszanych wówczas kwestii nie przestało być w dalszym ciągu aktualnych. Dotyczą one między innymi podejścia każdego człowieka i jednostki do spraw rodziny, narodu. miłości, wspólnoty oraz przyszłości Europy.
– Ekspozycja skłania do refleksji, do zastanowienia się nad tym, czy swojego indywidualnego katalogu wartości nie poszerzyć o coś, co pozostawili po sobie ci dwaj wielcy Polacy – zakończyła Edyta Krężołek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie