Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień bez papierosa w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy

/IB/

Francuski raport medyczny stawia nikotynę na drugim miejscu razem z amfetaminą, a przed marihuaną pod względem zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. W najbliższy piątek w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Kielcach będzie można dowiedzieć się jaki jest wpływ palenia tytoniu na zdrowie, poznać możliwości leczenia z nałogu oraz bezpłatnie zbadać się. Oferta jest skierowana nie tylko do palaczy.

Blok informacyjno-edukacyjny dla wszystkich, palących i ich niepalących rodzin, przyjaciół, rozpoczyna się o godz. 11 w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Olszewskiego 2 (sala konferencyjna p. 43). Na początek dr Bożena Zawadzka wyjaśni znaczenie programów promocji zdrowia w ochronie zdrowia pracujących. Ewa Latała-Łoś przedstawi, jak dym tytoniowy może współdziałać z innymi toksynami przemysłowymi. Monika Szymocha opowie o problemie palenia tytoniu we współczesnym społeczeństwie. Dr Danuta Karcz przybliży przebieg uzależnienia od palenia tytoniu i choroby odtytoniowe oraz opowie o metodach wspomagających leczenie uzależnienia. Anna Latos przedstawi fakty na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

W czasie spotkania zainteresowani będą mogli bezpłatnie zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

W związku z ogromnym rozpowszechnieniem palenia tytoniu w Polsce, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach prowadzi od dwóch lat w województwie świętokrzyskim program "Uwolnij środowisko pracy od dymu tytoniowego", w ramach którego szkoli pracowników zakładów pracy i uczniów szkół średnich i pomaga im w podjęciu decyzji o rzuceniu palenia. - Prowadziliśmy nasze działania już w 11 zakładach pracy, w sumie przeszkoliliśmy ponad 1000 osób, w tym ok. 350 uczniów klas pierwszych Liceum Ekonomicznego w Kielcach - mówi dr Bożena Zawadzka z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. - Szkolimy nie tylko palaczy, ale także osoby niepalące, bo decyzja o rzuceniu palenia i wytrwaniu w tym postanowieniu wymaga wsparcia otoczenia. W Polsce nie ma grup AA dla palaczy, jak dla osób uzależnionych od alkoholu. W tym przypadku taką grupą wsparcia mogą być niepalący koledzy z pracy.

Bardzo dobrze został też przyjęty program antynikotynowy dla uczniów Liceum Ekonomicznego. - Po przeszkoleniu młodzieży mieliśmy spotkanie z rodzicami. Wielu z nich samych ma problem z uzależnieniem od nikotyny, więc pytali nas o możliwość podjęcia leczenia. Ludzie zdają sobie sprawę, że uzależnienie od papierosów jest problemem dla całej rodziny - dodaje Ewa Latała-Łoś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie