Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Edukacji Narodowej. Jacy są współcześni nauczyciele?

PB
123RF
Rocznie wpisuje do dziennika 1600 ocen i oczywiście... jest kobietą. Dziś dzień Edukacji Narodowej. Sprawdzamy, jaki jest portret przeciętnego nauczyciela.

Herbertowski Pan od przyrody, pozytywistyczna Siłaczka, czy też telewizyjny „Belfer”? Literatura i media pełne są obrazów polskich nauczycieli, które stworzone zostały na podstawie wspomnień i wyobrażeń autorów. Eksperci spółki VULCAN, która już od 28 lat dostarcza oprogramowanie do polskiej oświaty, zebrali kilka statystyk i stworzyli portret współczesnego nauczyciela.

Kobiety rządzą

Jak wynika z analiz VULCANA, pedagodzy to mocno sfeminizowana grupa zawodowa – obecnie kobiety stanowią aż 83% wszystkich nauczycieli w Polsce (dla porównania: w 2006 r. było to 81%).

- Możemy powiedzieć, że polski nauczyciel to 44-letnia kobieta z wyższym wykształceniem. Ja chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewną tendencję, jaka rysuje się z naszych danych – podkreśla Jacek Różycki, prezes VULCAN sp. z o.o. – Nasi nauczyciele starzeją się - zwiększa się bowiem wiek statystycznego polskiego nauczyciela – dodaje.

Jeszcze w 2006 r. polski nauczyciel miał niespełna 40 lat (39,8). Ta zmiana wiekowa spowodowana jest również przez to, że w zawodzie nauczyciela pracuje coraz mniej ludzi młodych – tylko 7,7% ma mniej niż 30 lat, ale niemal 1/3 to osoby powyżej 50 r.ż. (28,9%).

Są wykształcone

Wszyscy możemy się jednak cieszyć z tego, że nauczyciele są coraz lepiej wykształceni – 95% z nich ma wyższe wykształcenie z przygotowaniem pedagogicznym (dla porównania w 2006 r. było 89%), ponad połowa (57%) to nauczyciele dyplomowani. Odsetek nauczycieli dyplomowanych systematycznie rośnie – w 2006 r. tylko 36% mogło się pochwalić tym stopniem.

I dużo pracują

W świadomości przeciętnego Polaka nauczyciel pracuje jedynie 18 godzin w tygodniu, a w dodatku ma ferie zimowe i długie letnie wakacje. Tymczasem firma VULCAN Sp. z o.o. sprawdziła statystyki z e-dziennika i wynika z nich, że przeciętnie nauczyciel rocznie wpisuje do dziennika 1600 ocen! Nawet dyrektorzy szkół, podczas niedawnego Kongresu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty byli zaskoczeni, gdy po żmudnych wyliczeniach okazało się, że ocen jest tak wiele. – Musimy pamiętać, że wciąż jest wiele szkół, w których funkcjonują dwa dzienniki – papierowy i elektroniczny. Wtedy liczba ocen, które trzeba wpisać podwaja się – przypomina Jacek Różycki. – To pozwala nam uświadomić sobie, jak wiele pracy wykonują nauczyciele poza lekcjami. I mimo że są coraz lepiej wykształceni, to wciąż tzw. papierkowa robota zajmuje im zbyt dużo czasu. Rozwiązaniem może być wprowadzenie jednego, wygodnego e-dziennika – dodaje.

Dlaczego mało młodych?

Zawód nauczyciela w Polsce, niestety, w dalszym ciągu nie jest zawodem o wysokim prestiżu. Mimo podwyżek w ostatnich latach, wciąż zarabia się w nim relatywnie mało, a i społeczne jego postrzeganie nie jest najlepsze. Dla młodych ludzi kończących studia bycie nauczycielem zwykle nie jest pierwszym wyborem. Na pewno cieszy natomiast fakt, że coraz więcej nauczycieli dąży do tego, by zdobyć najwyższy stopień awansu zawodowego – mówi prof. Piotr Mikiewicz, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie