MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet: Tradycja ma 100 lat. Panowie, pamiętajcie o swoich paniach

Iwona Rojek
freeimags.com
Niektórzy uważają niedzielne święto za komunistyczne inni z przyjemnością je obchodzą

- Dzień Kobiet jest jak najbardziej potrzebny - mówi wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka Koruba. - Zawsze jest popyt na dobre słowo, życzliwość, uśmiech, prezent, a z tym przecież wiążą się składane w tym dniu życzenia i komplementy.

Wojewoda mówi, iż zdaje sobie sprawę z tego, iż święto to ma wymiar komercyjny, ale skoro jest na nie popyt z obu stron, panowie kupują, a panie, cieszą się upominków, to chyba należy je kontynuować. - W ciągu roku jesteśmy tak zabiegane, że nieczęsto mamy okazję się poczuć prawdziwymi kobietami, a właśnie w tym dniu, gdy ktoś nam złoży szczere życzenia i wręczy nawet tego przysłowiowego tulipanka to od razu przyjemniej robi się na duszy - przyznaje wojewoda, śmiejąc się i dodając, że sama lubi otrzymywać komplementy.

Rajstopy i goździki

Dziś mało, że kto wie, że początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych, które rozpoczęły się na przełomie XX wieku w Ameryce i Europie - informuje socjolog Andrzej Kościołek. - Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy 15 tysięcy kobiet protestowało przeciwko złym warunkom pracy. W Polsce święto było najbardziej popularne w czasach Polski Ludowej. Początkowo wszystkim kobietom ofiarowano w tym dniu goździki i rajstopy, potem tulipany i słodycze.

Dobrze pamięta ten czas kielczanka Janina Szewczuk, która pracowała w latach siedemdziesiątych w kawiarni Czardasz w Kielcach. - Po południu wszystkie stoliki były u nas zapełnione, panowie adorowali przy wódeczce i zakąskach swoje wybranki. Ja sama jako kelnerka miałam w tym dniu największe powodzenie, nie dość, że w pracy obsypywano mnie pochwałami to i po drodze do domu co rusz zaczepiał mnie jakiś lekko podchmielony mężczyzna i wyrywał się z życzeniami. Było to dość miłe.

Z kolei Jadwidze Białek Święto Kobiet przypominało 1 Maja. - W oba te dni było bardzo wesoło. Wszyscy mieli dobre humory, wychodzili na ulice i dowcipkowali. W kwiaciarniach wszystkie kwiaty były wykupione. Dziś święto ma mniejszy zasięg i powodzenie, ale nadal wiele panów pamięta, aby w tym dniu wyróżnić swoją partnerkę. Zamiast żywych niektóre otrzymują wyszukane maile i smsy.

Organizują manify

Od pewnego czasu w wielu krajach huczne obchody Dnia Kobiet zastąpiły manify. - Pierwszą zorganizowano w Warszawie w 2000 roku pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracji"- wspomina Bożena Kizińska, sympatyczka lewicy. - Również w tym roku w niedzielę 8 marca odbędzie się w Kielcach o godzinie 13 na Placu Moniuszki V już Manifa i zarazem Świętokrzyski Zlot Kobiet - zachęca panie do przyjścia. - Kobiety będą mogły przespacerować się pod kino Moskwa, a tam czeka na nie wiele atrakcji. Odbędzie się debata o tym jak można przeciwstawić się przemocy i usłyszeć mnóstwo pożytecznych rad. Druga ciekawa dyskusja będzie dotyczyła tego, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero po pięćdziesiątce.

Na wszystkie panie czeka też poczęstunek, a potem sympatyczny prezent, będzie można obejrzeć głośny ostatnio film "Disco Polo". Dziś kobiety często czują się przemęczone, niedoceniane, dlatego mężczyźni powinni pamiętać o tym, żeby ich partnerki mogły choć w ten jeden dzień złapać trochę oddechu od szarej codzienności. - To też świetna okazja do zwrócenia uwagi na miejsce kobiet w świecie, samorządzie, rodzinie i w pracy - dodaje poseł z naszego województwa Marzena Okła - Drewnowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie