Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Władze powiatu koneckiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Alei Katyńskiej w Końskich

OPRAC.:
Amelia Sumara
Amelia Sumara
W Końskich nie zapomniano o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach
W Końskich nie zapomniano o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach Starostwo Powiatowe w Końskich
W czwartek, 13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej władze powiatu koneckiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Alei Katyńskiej w Końskich, gdzie zasadzone są symboliczne dęby, upamiętniające to tragiczne wydarzenie i jednocześnie przypominające Konecczanom, że 112 osób z pośród ponad 22 tysięcy pomordowanych w miejscach kaźni, pochodziło z obszaru dawnego powiatu koneckiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Końskich

Katyń, to jedna z wielu bardzo bolesnych lekcji historii narodu polskiego. O tym, co wydarzyło się w na początku kwietnia 1940 roku Polacy z pewnością nigdy nie zapomną. Przez wiele lat powojennego ustroju Polski wiedza o zbrodni w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i wielu innych miejscowościach na wschodzie skrzętnie była ukrywana lub wręcz blokowana, ale dzięki patriotycznej postawie wielu polskich rodzin, ta wstrząsająca historia mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Władze powiatu koneckiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Alei Katyńskiej w Końskich

Wśród delegacji znaleźli się: starosta – Grzegorz Piec, wicestarosta – Wiesław Skowron, Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady, Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik – członkowie Zarządu, Łukasz Kubka – wiceprzewodniczący Rady, Michał Cichocki – radny powiatowy, Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia oraz Marcin Latański – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Pamiętajmy o naszych bohaterach, pamiętajmy o ludziach, którzy zginęli za naszą wolność. Chwała bohaterom.

– mówił starosta Grzegorz Piec.

Rys historyczny przypomniany został przez Mariana Wikierę – naczelnika Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, historyka i regionalistę.

Była to elita ówczesnej Rzeczypospolitej. Przypomnę, że wtedy wymordowano ponad 22 tysiące polskich obywateli: urzędników, policjantów, czy księży. Sejm w 2007 roku ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 13 kwietnia 1940 roku na światło wyszła informacja o odkryciu w Lesie Katyńskim ponad 3 tysięcy polskich oficerów.

- podkreślał Marian Wikiera.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie