MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pieroga w Krajnie, gmina Górno. Kaszanka, brokuły i jadalny mech w przepisach na to popularne danie

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Z wieprzowiną i jadalnym mchem, kaszanką, brokułami, szarpana wołowiną, czy argentyńskie takie pierogi można było próbować w niedzielę, 17 września w Krajnie – Parcele, w gminie Górno podczas Dnia Pieroga. Za najsmaczniejsze jury wybrało pierogi z brokułami.

Konkurs na najsmaczniejsze Pierogi w Krajnie

W konkursie na Najsmaczniejsze Pierogi Gminy Górno wystartowało aż 9 grup kucharzy i kucharek. Królowały panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich ale wystartowało też Koło Gospodarzy Wiejskich oraz rzeźbiarz, Bartłomiej Kaczmarek.

Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Leszczynianki”.

- Nasze pierożki miały nadzienie z brokułów, pieczarek i sera żółtego z dodatkiem przypraw. To mój przepis. Już raz wygrał ten konkurs, 6 lat temu, wtedy pierogi też były pyszne, ciasto było trochę inne. Pierogi robiłyśmy wszystkie, jedne farsz, inne ciasto a jeszcze inne panie gotowały. Moje pierogi są znane nawet w Ameryce, rozchodzi się tam każda ich liczba -mówiła Jadwiga Waldon z Leszczynianek.

Oryginale nadzienie przygotował laureat drugiej nagrody, Bartłomiej Kaczmarek.

- Pierogi były nadziewanie szarpaną wieprzowiną, z marchewką, cebulą i podgrzybkami, gotowane z kurkumą, podawane z pure z zielonego groszku z jadalnym mchem wykonanym z blendowanej bułki tartej, bazylii i pietruszki. To wszystko było polane długo redukowanym sosem grzybowy. To jest mój przepis. W pierogach najtrudniejsze jest ciasto, jeśli ono wyjdzie to pierogi będą dobre – powiedział nam Bartłomiej Kaczmarek.

Klasyczne pierogi z drobną modyfikacją własnego pomysłu przygotowało Koło Gospodarzy Wiejskich z Górna, któremu przyznano trzecie miejsce. Panowie przygotowali pierogi obecnie nazywane ukraińskimi.

- Złamaliśmy tradycyjny przepis i do ukraińskiego farszu dodaliśmy dobrego, polskiego boczku, trochę pikantnych przypraw i to wszystko było polane sosem grzybowym – dodał Czesław Staszewski.

Wiele emocji dostarczył inny konkurs, lepienia pierogów na czas, w którym wystartowali samorządowcy i politycy. Najsprawniejsza okazała się ekipa starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego, która ulepiła 39 pierogów, niewiele gorsza była grupa Henryka Milcarza, która wykonała 37 sztuk.

W jury konkursowym znalazł się między innymi senator Krzysztof Słoń, który tym razem nie startował w żadnym konkursie, choć jest znamy z umiejętności kulinarnych.

- Dałem szanse innym na zwycięstwo – śmiał się senator. - A pierogi konkursowe były bardzo smaczne, te z brokułami rzeczywiście były najlepsze – dodał.

Po doznaniach kulinarnych można było zobaczyć występy lokalnych zespołów ludowych oraz młodych artystów z Górna. Podczas wydarzenia odbywała się zbiórka krwi. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, gry, zabawy i dmuchańce.

Wieczór zakończy niezapomniana zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem Vegas.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie