Ekspresowa S74 w dwóch tunelach przez Kielce? (WIDEO, zdjęcia)

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Udostępnij:
Bliżej ostatecznej decyzji odnośnie wariantu budowy tak zwanego przejścia trasy ekspresowej S74 przez Kielce. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych za najlepszą uznała opcję z dwoma wykopami zamkniętymi.

We wtorek, 3 grudnia, obradująca w Warszawie Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapoznała się z trzema wariantami przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce.

Około pięciokilometrowy odcinek drogi ekspresowej S74 Piotrków Trybunalski – Opatów – Kielce – Nisko w granicach miasta Kielce będzie biegł po śladzie istniejącej drogi krajowej numer 74, a ruch tranzytowy zostanie oddzielony od ruchu lokalnego. Nowa droga połączy istniejący węzeł Kielce Zachód wybudowany w ramach obwodnicy Kielc z węzłem Kielce Bocianek powstałym w ramach odcinka S74 Kielce – Cedzyna.

- Dzięki nowej drodze skróci się czas podróżowania tranzytem między Łódzkiem a Podkarpaciem, jednocześnie ułatwiony będzie dojazd do samych Kielc. Poprawę odczują w pierwszej kolejności kierowcy, którzy aktualnie stoją w korkach na jednojezdniowym kieleckim odcinku drogi numer 74 przy węźle Kielce Zachód - mówi Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po konsultacjach społecznych projektant opracował trzy warianty rozwiązań w ramach trasy ekspresowej. Wariant pierwszy (mury) zakłada przebieg trasy ekspresowej na poziomie -1 w odkrytym wykopie i murach oporowych w miejscach skrzyżowań dwupoziomowych i węzłów oraz wzdłuż ulicy Jesionowej. Wariant drugi (dwa tunele) zakłada wykopy zamknięte na dwóch odcinkach między ulicą Olszewskiego a wiaduktami kolejowymi oraz między Klonową a Warszawską. W obu wariantach planowane są dwa nowe węzły - Hubalczyków i Zagnańska. Wariant trzeci (tunel) zakłada budowę tunelu głębokiego między planowanym węzłem Hubalczyków, a węzłem Bocianek, który byłby przebudowany.

- Po przedstawieniu przez projektantów wielokryterialnej analizy wariantów podczas posiedzenia Komisji złożony został wniosek o rekomendację dla wariantu „dwa tunele” jako najbardziej optymalnego. Ostatecznie decyzję o zarekomendowaniu wariantu we wniosku o decyzję środowiskową podejmie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad po zapoznaniu się z wszystkimi wnioskami, ustaleniami i protokołem komisji - informuje Małgorzata Pawelec.

W spotkaniu uczestniczył senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, za wariantem „dwa tunele” przemawia rozbudowana argumentacja. - Ze społecznego punktu widzenia zabezpiecza interesy i komfort życia mieszkańcow osiedli zlokalizowanych wzdłuż trasy, a jest także optymalny ze względów ekonomicznych oraz inżynieryjnych - mówi Krzysztof Słoń.

- Mam nadzieję, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarekomenduje tę opcję d decyzji środowiskowej, a dyrektor ochrony środowiska również będzie za nią optował. To pozwoli ogłosić przetarg w przyszłym roku na wykonanie tej inwestycji. Jeśli ta koncepcja pojawi się jako docelowa, będę zabiegał, by znalazły się pieniądze na realizację inwestycji - podkreśla Krzysztof Słoń.

Budowa całego świętokrzyskiego odcinka trasy ekspresowej S74 figuruje w rządowych programach z datą realizacji do 2023 roku

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andreas

Warianty były zestawione tak idiotycznie, że wygrać musiały dwa tunele. Jeden głęboki tunel od Hubalczyków po Aleję Solidarności to bardzo ładna koncepcja ale cenowo nierealna. W dodatku tunel w dzielnicy przemysłowej jest średnio potrzebny. Tunel od Olszewskiego do wiaduktów kolejowych to też jakiś bezsens. Powinien być jeden głęboki tunel od Zagnańskiej do Alei Solidarności. A tak wybrano niepotrzebny tunel od Olszewskiego do wiaduktów i za krótki tunel od Klonowej do Warszawskiej (tam jeszcze była wersja, że do Marszałkowskiej co byłoby już skrajnym idiotyzmem).

G
Gosc
5 grudnia, 00:20, Dml:

Panie Słoń. Albo obwodnica z Wiśniówki do Cedzyny a potem najlepiej dalej do Morawicy, albo cały tranzyt w ziemię czyli opcja "tunel". Reszta odpada! Niech się Pan postara to i na tą opcję znajdą się pieniądze. Niech Pan chociaż spróbuje coś zrobić dla Kielc! Coś co będzie praktyczne i dogodne. Jeżeli nie to niech Pan się nie angażuje.

PS

"... najbardziej optymalny... " kto to pisze?! To błąd! Wystarczy optymalny.

5 grudnia, 3:08, Kasia siusiak:

Ja myśę ze inwestycje zablokuje parówka i jego kobita siusiak pipo-szparska na rowerkach. Obwodnice przez srodek Woli Kopcowej jeszcze może ooo. Tunel przez miastoo ooo to jest to

Slon sie postaral dla pisiorow i pomnik wybudowal gosiewskiemu

k
kielczanin

złożony został wniosek o rekomendację dla wariantu „dwa tunele” jako najbardziej optymalnego - informuje Małgorzata Pawelec.

Gdzie pani Małgorzata Pawelec uczyła się jez, polskiego?! Nie ma czegoś takiego jak ,,najbardziej optymalny,, !!! Optymalny znaczy najlepszy i już.

Wstyd dla GDDKiA.

G
Gerard

Pewnie najbardziej tu buczy grubas z masy komunistycznej ale on jest tylko pionkiem nic nie zdziała może sobie rządać. A ja rządam by schódł

S
Szoko
5 grudnia, 09:23, gos:

Tylko niech wprowadzą opłatę dla pisowskich bolszewików, a reszcie za darmo.

5 grudnia, 12:12, Turek:

Że ty za darmo dzielisz się swoim tunelem z innymi tęczowymi to nie znaczy że wszyscy tak muszą.

On wie że jak będą tunele nie będzie miał gdzie stać przy trasie i obsługiwać doustnie kierowców a oni go dogłębnie sprawdzać.

O
Onamuna

To wszystko pic na wode do 2023 nie bedzie niczego to tylko mydlenie oczu oni nie maja grosza, juz wszystko roztrwonili, wspomnicie me slowa

G
Gość
5 grudnia, 10:05, Gość:

Autostrady w normalnym świecie wyrzuca się za miasto, a nie ładuje do centrum! Komuś zależy, by dobić Kielce? A kombinacje chyba po to, by więcej kasy wyciągnąć na budowę z naszych wspólnych kieszeni?

5 grudnia, 10:45, Aktywista:

A4 przebiega przez duże miasta na Śląsku.I ludziom to nie przeszkadza.

Śląsk za bardzo nie ma wyjścia, taka specyfika tego regionu, uprzemysłowienia i zurbanizowania regionu chyba za bardzo nie można porównać do Kielc. Zobacz na Białystok (S8), Olsztyn (s16), Bydgoszcz (S10), Lublin (s12). To są miasta porównywalne do Kielc gdzie inwestuje albo inwestowało się w obwodnice, a nie Śląsk czy Warszawa, których nijak nie ma jak porównać do Kielc. U nas dochodzi do absurdów że w małych miasteczkach robi się często drogie obwodnice (i słusznie) a przez Kielce pcha tranzyt do miasta.

A
Aktywista
5 grudnia, 10:05, Gość:

Autostrady w normalnym świecie wyrzuca się za miasto, a nie ładuje do centrum! Komuś zależy, by dobić Kielce? A kombinacje chyba po to, by więcej kasy wyciągnąć na budowę z naszych wspólnych kieszeni?

A4 przebiega przez duże miasta na Śląsku.I ludziom to nie przeszkadza.

g
gos

Tylko niech wprowadzą opłatę dla pisowskich bolszewików, a reszcie za darmo.

G
Gość

Autostrady w normalnym świecie wyrzuca się za miasto, a nie ładuje do centrum! Komuś zależy, by dobić Kielce? A kombinacje chyba po to, by więcej kasy wyciągnąć na budowę z naszych wspólnych kieszeni?

G
Gość
5 grudnia, 08:37, Gość:

wszystko to ładnie i pięknie, poza miastem, tylko dlaczego przez moje podwórko ??? !!!!!

Tyle że obwodnica północna to głównie lasy... Przed decyzją o wyborze przebiegu S74, przynajmniej powinna powstać koncepcja obwodnicy, porównanie kosztów i dopiero wtedy wybór najlepszego rozwiązania. Wygląda to tak, że ktoś decyzje podjął już dawno temu a konsultacje to jedynie szopka.

j
joanna

Słoń pozoruje ,że coś robi dla Kielc a w rzeczywistości nie ma żadnej siły przebicia i nawet ten charakterystyczny zaczes " na wyższego" mu w tym nie pomoże !

G
Gość

wszystko to ładnie i pięknie, poza miastem, tylko dlaczego przez moje podwórko ??? !!!!!

M
Marian

Im szybciej ruszy budowa tym lepiej, no i odcinek od Kielc do Mniowa, kwestia kluczowa.

G
Gość
5 grudnia, 7:16, Gość:

obwodnicę jak sama nazwa wskazuje to puszcza się na obwodzie miast a nie przez miasto w całym cywilizowanym świecie nie puszcza się ruchu tranzytowego przez tereny gęsto zamieszkałe,w dalszym ciągu ruch tranzytowy na Tarnów dalej będzie szedł przez miasto

5 grudnia, 7:53, zz:

tu nikt nie mówił o obwodnicy

tranzyt tysięcy ciężarówek puszcza się właśnie obwodnicą,nikt tu nie pisze ze to obwodnica

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie