Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie naciąganie

Magdalena BRZEZIŃSKA

Telefonu z pogróżkami od szwajcarskiej firmy windykacyjnej może się wkrótce spodziewać nawet szef Prokuratury Rejonowej w Busku, której adres i telefon również znalazł się w katalogu hiszpańskiej formy European City Guide (w skrócie ECG).

- My nawet nie mieliśmy pojęcia o tym, że dane teleadresowe prokuratury znalazły się w jakimś europejskim katalogu! A co my niby mielibyśmy tam oferować? Nasze usługi dla przestępców? - śmieje się Cezary Kiszka, prokurator rejonowy w Busku Zdroju.

Pani Aleksandrze Moskwie z kieleckiej firmy Agamex wcale jednak nie jest do śmiechu, bo dwa dni temu odebrała bardzo dziwny telefon... - Zadzwoniła do nas Polka, przedstawicielka szwajcarskiej firmy windykacyjnej, która reprezentuje ECG. Powiedziała, że jesteśmy winni im 5,5 tys. zł, ale możemy załatwić sprawę polubownie, jeśli zapłacimy 1500 zł. W przeciwnym razie oni nas podadzą do hiszpańskiego sądu i wtedy koszty wzrosną do 10 tys. zł! - opowiada Aleksandra Moskwa.

Triki oszusta

W takiej samej sytuacji są przedsiębiorstwa z 31 świętokrzyskich gmin. Na reklamę ECG nabrały się przede wszystkim niewielkie firmy budowlane, biura architektów, prywatne lecznice, lokalne oddziały banków, sklepy spożywcze, a nawet bursa szkolna, wypożyczalnia naczyń i urzędy gminne! Część z nich - tak jak przedsiębiorstwo handlowe Domex ze Staszowa - została wpisana do katalogu bez wiedzy. - Nic nie zamawiałam u nich i nie wysyłałam żadnego formularza. A teraz mogą do mnie dzwonić i domagać się pieniędzy? - dziwi się Bernarda Góra, właścicielka"Domexu.

ECG przesyłała swoją ofertę od trzech lat, a schemat jej działania jest zazwyczaj taki: wysyła do klienta formularz z prośbą o jego wypełnienie z podaniem danych teleadresowych. W zamian oferuje zamieszczenie tych informacji w specjalnym katalogu. Po pewnym czasie zaskoczony klient otrzymuje fakturę na 800-1000 euro i dopiero wtedy orientuje się, że informacja o kosztach była zmieszczona bardzo drobnym drukiem i po angielsku w dolnej części formularza!

Te firmy, które próbowały wycofać się z umowy i tak dostają wezwania do zapłaty i telefony od firmy windykacyjnej.

Jest bat na Hiszpanów

Na ECG skarżą się przedsiębiorstwa z całej Polski. Sprawa stała się na tyle poważna, że w ich sprawie występuje na zlecenie ambasady polskiej kancelaria Euro-Legista z Warszawy. - Ostrzegam wszystkich przedsiębiorców przed ECG! Przede wszystkim nie podpisujcie żadnych formularzy, a jeśli już do tego doszło, to najczęściej nie ma podstaw do zapłaty - tłumaczy Aneta Szymonik z Euro-Legisty. Co prawda kataloński sąd skazał ECG na grzywnę i zakazał jej działalności, ale firma przeniosła się do Walencji, gdzie wyrok jej już nie obejmuje.

Co mają więc zrobić firmy szantażowane przez firmę windykacyjną pracującą dla ECG? - Niczego nie płacić i od razu powiadomić o takich telefonach policję i prokuraturę - radzi Szymonik.

Gdzie po pomoc?

Firmy oszukane przez ECG mogą szukać pomocy w Konfederacji Pracodawców Polskich w Warszawie: tel. 022-518-87-34; w kancelarii Euro-Legista, tel. 022-622-15-10; oraz na stronach internetowych www. stopecg.org (również z odnośnikiem polskim), obrona6.webpark.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie