Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł Siekierski: - Rolnik musi ziemię „trzymać w ręce”, wtedy może inwestować

Marzena Ślusarz
Europoseł Czesław Siekierski.
Europoseł Czesław Siekierski.
Z posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim rozmawiamy o problemach i przyszłości świętokrzyskiego rolnictwa.

Świętokrzyskie rolnictwo znacznie się rozwinęło w ostatnich latach, rolnicy poczynili potężne inwestycje, jednak wciąż nie dogoniliśmy północy kraju. Jak zatem powinni ukierunkować swoją działalność, by nadrobić zaległości?

Zmiany, jakie zachodzą w rolnictwie są bardzo powolne. Znaczenie ma struktura agralna, dużą rolę odgrywa własność ziemi. Gospodarstwa powinny rosnąć, jednak obrót ziemią właściwie zanikł. Wpływ na to mają dopłaty obszarowe. Właściciele ziemi niechętnie się jej pozbywają, nawet jeśli jej nie uprawią, a wykonują tylko podstawowe czynności, wymuszone warunkami pozyskiwania dopłat. Prawo dotyczące możliwości korzystania z takiego wsparcia powinno ulec zmianie. Nawet jeśli ziemia jest dzierżawiona, to często nie notarialnie, tylko właściwie „na słowo”. Rolnik powinien mieć pewność, że z ziemi będzie korzystał lat 20 czy 30. Wtedy będzie mógł inwestować i rozwijać gospodarstwo. Trzeba zrobić wszystko, by zapobiec odłogowaniu ziemi, nieużytki niszczeją i przywrócenie ich do odpowiedniej kondycji pochłonie w przyszłości dużo czasu i pieniędzy.

 

Jakie wyzwania stoją przed świętokrzyskim rolnictwem?

Po pierwsze powiększanie areałów i co za tym idzie, zwiększanie produkcji. Z kolei małe gospodarstwa powinny stawiać na dodatkowe formy pozyskiwania dochodów, czy to przez podjęcie pracy zawodowej przez gospodarzy, czy też zakładanie dodatkowych usług, produkcji. Powinni wykorzystywać potencjał i infrastrukturę swojego gospodarstwa. Wkrótce wejdą przepisy, które pozwolą na legalną sprzedaż produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie, co również może przyczynić się do zwiększenia dochodów mniejszych gospodarstw. Bardzo fajny pomysł na działalność miał jeden z młodych znanych mi rolników. Jako zapalony mechanik otworzył warsztat samochodowy w odpowiednio przystosowanej do tego stodole.

 

Ceny mleka są niskie, trzody podobnie. Ze sprzedażą owoców i warzyw bywa różnie. Patrząc na rynek europejski, która działalność jest w tej chwili najbardziej opłacalna?

Zdecydowanie hodowla bydła opasowego. Wołowina jest coraz bardziej popularna w całej Europie. Coraz więcej mieszkańców dostrzega zalety tego mięsa. Ponadto hodowla byków jest o wiele mniej uciążliwa niż hodowla krów i pochłania mniej środków finansowych. Właściciele stad mogą nawiązywać współpracę z zakładami przetwórstwa mięsnego. Ponadto uważam, że dobre zyski może przynosić uprawa owoców i warzyw, mimo że są najbardziej wrażliwe na zmiany pogodowe.

 

Dużą bolączką świętokrzyskich rolników są restrykcyjne warunki korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wielu rolników, którzy chcą skorzystać, nie spełnia wymogów. Czy jest możliwa regionalizacja uruchamianych działań?

Progi i warunki działań są wytyczone po to, by gospodarstwa miały cel rozwoju. Zakłada się odpowiednie warunki, by rolnicy do nich dążyli. Decyzją ministra rolnictwa jest, jakie te warunki będą. Regionalizacja działań i dostosowywanie wymogów do średniej wojewódzkiej jest możliwe, jednak o tym, czy zostanie wdrożone, decyduje Ministerstwo Rolnictwa.

 

Rolnikom wciąż dokucza embargo rosyjskie. Jakie są szanse na jego zniesienie?

Embargo zaburzyło rynek na świecie. Staramy się wspierać sadowników, których najbardziej dotknęło, jednak pomoc wprowadza nienaturalne zachowania. Niestety nie wiadomo, kiedy zostanie zniesione, tu wiele zależy od sytuacji politycznej,

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie