MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2009. Siekierski: Nie odcinam się od rolników

Redakcja
W piątek na czacie Echa Dnia odpowiadał na Państwa pytania Czesława Siekierski.
Serdecznie witamy na czacie z eurodeputowanym Panem Czesławem Siekierskim i prosimy o zadawanie pytań.

Dzień dobry. chciałbym wiedzieć co PSL zrobiło w czasie swojej kadencji w sprawie niskich cen truskawek

To w wyniku mojej poprawki zgłoszonej w parlamencie europejskim zostały wprowadzone przez Radę Unii Europejskiej (spotkanie 27 ministrów rolnictwa krajów członkowskich) dopłaty do hektara w wysokości 400 euro. 270 euro z budżetu z Unii i 130 euro z
budżetów narodowych. Byłem jednym z wnioskodawców w sprawie wprowadzenia ceł ochronnych na import truskawek z Chin. Wahania cenowe, które występują na rynku są w dużej mierze brakiem starych powiązań (kontraktacji producentów truskawek z przetwórcami) stąd
powstaje nadprodukcja a w innych latach zbyt niska produkcja prowadzi to do dużych wahań cenowych i rzeczywiście są lata gdzie ceny niewiele przewyższają koszty zbioru.

Proszę jeszcze aby ustosunkował się Pan do kwestii traktatu lizbońskiego, który zakłada zniesienie prawa veta, natomiast podnosi uprawnienia PE. niedawno zostały zaburzone proporcje pomiedzy małymi a dużymi krajami za chwile zniesie się prawo veta czy ta sytuacja nie zagraża suwerenności słabszych krajów

Prawo weta zostaje ograniczone do bardziej istotnych spraw związanych z funkcjonowaniem Unii. Ogranicznie to wynika, że znaczna część decyzji podejmowana jest w procedurze większościowej. Na pewno wpływa to na pewnie ograniczanie kompetencji państw
członkowskich , ale takie propozycje zostały osiągnięte w drodze dyskuje i konsensusu na etapie przygotowania Traktatu Lizbońskiego.
Uprawienie PE są podniesione ale pamiętajmy, że jest to instytucja wybierana w wyborach bezpośrednich.
Racją jest to, że system głosowania zaproponowany w Traktacie Lizbońskim uzależnia siły głosów państwa od liczby mieszkańców i ten system głosowania dał największą siłę np. Niemcom a osłabia naszą pozycję bo wg. Traktatu Nicejskiego Niemcy miały 29 głosów
a Polska 27. Pamiętajmy, że Niemcy mają ponad dwukrotnie więcej ludności niz Polska.
Oczywiście nie podzielam poglądu, że w instytucjach międzynarodowych a taką jest Unia siła głosów państwa powinna być zależna od liczby mieszkańców.

jak u Pana ze znajomością języków obcych

Język angielski, tylko. Jestem pokoleniem, które uczyło się języka rosyjskiego. Po wejściu nowych krajów członkowskich zwiększą się domonacje języka angielskiego.

Jestem mieszkańcem Kielc. Co zrobił Pan dla mojego miasta przez ostatnią kadencję??

Kompetencje Parlamentu nie stwarzają możliwości, aby ze szczebla unijnego były rozstrzygane sprawy dotyczące Kielc. Choć była taka jedna sprawa, gdzie decyzja była podejmowana w Brukseli tj. akceptacja regionalnego programu operacyjnego w części dotyczącej
decyzji w sprawie przydziału środków na współfinansowanie budowy lotniska w Obicach. W tej sprawie byłem inicajtorem listu posłów z okręgu wyborczego małopolska-świętorzyskie, który został skierowany do przewodniczącego Komisji Europejskiej. p. Barosso,
do p. komisarz Huebner i do komisarza odpowiedzialnego za transport.
Środki na zadania inwestycyjne w Kielcach są kierowane z regionalnego programu operacyjnego, dlatego w zarządzaniu przez Urząd Marszałkowski bądź programów centralnych jak infrastruktura i środkowisko. czy program operacyjny zasobów ludzkich, bądź programy
innowacyjna gospodarka.
Te trzy ostatnie programy są zarządzane przez odpowiednie ministerstwa polskiego Rządu.

Jaka jest przyszłość lotniska w Obicach czy unia wesprze nas finansowo ??

Na szczęście władze miasta i województwa prowadzą dalej prace związane z lotniskiem w Obicach, np. wykup ziemi czy prace projektowe w zakresie infrastruktury komunikacyjnej itp.
Także są prowadzone prace koncepcyjne, prace dotyczące znalezienia sposobu finansowania a więc w ujęciu typowo komercyjnym przy wsparciu odpowiednich samorządów świętokrzyskich (miasta i województwa)
ale sądzę, że wrócimy do ponownego rozważania środków unijnych.



Na jakie poparcie liczy Pan w województwie małopolskim?

Pracowałem bardzo rzetelnie jako poseł w całym okręgu, także w małopolsce. Sądzę, że zasłużyłem sobie na wyższe poparcie niż miałem w poprzednich wyborach 5 lat temu. Tak w województwie małopolskim jak i w świętokrzyskim.

Ale konkretnie, na ile procent Pan liczy?

W woj. małopolskim sądzimy, że będzie to 8-9% a w województwie świętokrzyskim 18%.

W jaki sposób Pan pracował jako poseł w okręgu co Pan zrobił dla okręgu ??

Setki a myślę, że nawet w tysiącach należy liczyć moje spotkania z różnymi grupami społecznymi i młodzież i przedsiębiorczy i samorządowcy i kobiety i ludzie kultury i sportu.
Przybliżałem sprawy Unii mówiąc o zasadach funkcjonowania, o instytucjach europejskich. Mówiłem o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Unii.
Z instytucji najwięcej czasu poświęciłem Parlamentowi Europejskiemu. Starałem się pokazać efekty i problemy naszego członkostwa
A także zajmowałem się Doradzaniem, informowaniem jak korzystać, ze środków finansowych z Unii.

Czy zgadza się Pan z tezą jednego z kontrkandydatów, że europoseł de facto nic nie może zrobić dla świętokrzyskiego, bo nie ma takich instrumentów. A składane obietnice to tylko mamienie ludzi, żeby zbić punkty wyborcze?

Jest w tym dużo prawdy, tzn, że UE ze szczebla Brukseli, PE, nie decyduje o tym czy np. jakie środki przeznaczyć dla miasta Kielce. To jest kompetencja władz krajowych i wojewódzkich oczywiście po przygotowaniu pewnych projektów przez prezydenta Lubawskiego.

PSL jest partią walcząca głównie o elektorat z terenów wiejskich. Co partia ma do zaoferowania ludziom z większych miast

Kończy się podział na miasto i wieś. Chłopów i robotników. Coraz więcej ludzi pracujących w Kielcach mieszka na wsi. Ludzie z Kielc wyprowadzają się na obszary wiejskie. Coraz mniej osób utrzymuje się z pracy w rolnictwie. PSL ewoluuje w kierunku partii
chadeckiej o charakterze ogólno narodowym. Która ma aspiracje prezentacji swojego programu dla różnych grup społecznych i zawodowych. Tak dla mieszkańców wsi jak i miast.
Nie odcinam się od rolników. Ale także proponujemy różne działania w stosunku do różnych grup w obszarze innych spraw począwszy od bezrobocia poprzez przedsiębiorczość, edukację, służbę zdrowia.
Zajmujemy się kształtem tych spraw w samorządach, gdzie PSL uczestniczy we współrządzeniu.

a dlaczego tak rzadko bywał poseł w Kielcach !!

Prawdą jest, że więcej bywałem poza Kielcami niż w samych Kielcach. Środowiska dużych miast mniej są zainteresowane spotkania z posłami, natomiast w mniejszych miastach i na wsiach te oczekiwania są duże większe, a więc odpowiadam pozytywnie na
zaproszenia i uczestniczyłem w różnych spotkaniach.
Może nie wykorzystałem wszystkich swoich możliwości w zakresie prezentacji w mediach. W tym informacji o pobytach i działaniach w samych Kielcach.

Panie pośle - niemal ciągle jest pan w naszym województwie. Nie rozważa pan przeprowadzenie się znów w rodzinne strony ?

Bywam ciągle w swoim domu rodzinnym, w którym mieszka mój 90-letni ojciec. Wyjątkowo sprawny fizycznie i umysłowo. Ale bywam w Kielcach także, bywam w Warszawie, gdzie jest moja żona i córka. Średnio 3,5 dnia na tydzień spędzam w Brukseli lub w Strasburgu
około 1,5-2 dnia w Warszawie, około 1,5-2 dnia w okręgu. W zależności od tygodnia.
Pewnie na starość wrócę na "
"stare śmieci".

Jakie samochody lubi pan najbardziej ?

Jeżdżę toyotą corollą. Głównym moim oczekiwaniem jest bezpieczeństwo i niezawodność. Trochę ta toyota jest za mała. Przydałbym mi się wyższy i wygodniejszy samochód, choć nie narzekam.

Witam Panie Pośle, gratuluje pomysłu z piosenką wyborczą. Skąd taka idea?

Podpowiedzieli mi ją moi przyjaciele, którzy pomagają w kampanii. Ludzie mają dosyć słuchania polityków a ta piosenka ma swoje przesłanie, bo mówi o tym, że jestem stąd i mi zależy na wielu sprawach ważnych dla naszego regionu. Dla naszej ojczyzny.
A także i Europy. Bo ja jestem i ze Świętokrzyskiego i z Polski i z Europy.

PiS wystosował do Pana list w którym chce, żeby Pan przeprosił ludzi za to, że w PE głosował Pan przeciw uznaniu rotmistrza Pileckiego za bohatera Europy. Przeprosi Pan?

Mówiłem, że była to pomyłka. Głosowanie to było pomyłką. Ale nigdy nie zaszkodzi powiedzieć przepraszam. Podpisałem wcześniej wniosek pani Foltyl w tej sprawie więc dlaczego miałbym głosować przeciw.
Sprawa nie była do wygrania, dlatego, że przyjęto, że żadne państwo członkowskie nie będzie wychodziło z propozycjami wpisania ich bohaterów narodowych. Aby nie rozbudowywać tego dokumentu. Rotmistrz Pilecki jest wspaniałą, wielka osobą. Godną większych
wyróżnień.
Ale taki był kompromis i przykro mi jest o tym mówić, ale czasami nasi posłowie w poprawkach proponują, takie sprawy , które są niemożliwe do przyjęcia choć bliskie naszemu sercu jako Polaków.
i często prześcigają się, kto w tych propozycjach jest większym patriotą. Ja nie mówię tu o tym przypadku.

Czy nie czuje się Pan zmęczony tymi ciągłymi podróżami ?? Bycie Politykiem musi być bardzo męczące.

Każdy gdzieś pracuje, ja podróżuje zazwyczaj wygodnym samochodem. A wiele ludzi dojeżdża w przetłoczonych autobusach do pracy i to często słabo płatnej więc było by obłudą mówić o moim przemęczeniu.

Dziękujemy za wszystkie pytania, ale pan. Czesław Siekierski spieszy się na kolejne spotkanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie