MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal ETNOTYGIEL w Kieleckim Centrum Kultury. Na finał będzie koncert zespołu Tęgie Chłopy

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Tęgie Chłopy zagrają w Kieleckim Centrum Kultury.
Tęgie Chłopy zagrają w Kieleckim Centrum Kultury. materiały prasowe
W sobotę i niedzielę, 1 i 2 czerwca Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na Festiwal ETNOTYGIEL. W programie konkurs zespołów ludowych i zespołów inspirujących się muzyką ludową, konkurs kulinarny, piknik rodzinny oraz koncert gwiazdy festiwalu – zespołu Tęgie Chłopy. Przesłuchania 15 grup i zespołów, które zgłosiły chęć udziału w festiwalu rozpoczną się w sobotę o godz. 12. Każdy otrzyma 15 minut na prezentację. Oceniać ich będzie jury a na najlepszych czekają bardzo atrakcyjne nagrody.

Festiwal ETNOTYGIEL w Kielcach z koncertami i piknikami

Równolegle, pod sceną letnią odbywać się będzie konkurs kulinarny. Już od godziny 11.00 organizatorzy zapraszają na piknik rodzinny połączony z atrakcjami dla najmłodszych. Wszyscy otrzymają zaproszenie do świata dotyku i dźwięku, będą mogli zobaczyć jak poznają go osoby niewidome. Strażnicy miejscy zaprezentują udzielania pierwszej pomocy a o 12 rozpoczną się etnowzory i kolory – warsztaty, na których dzieci wykonają wycinanki, pająki ze słomy, papierowe kwiaty. Będzie można też pograć w bilard dla dzieci.

W niedzielę 2 czerwca o godz. 13 odbędzie się pokaz kulinarny, nagradzany kucharz z restauracji Da Vinci pokaże swój pomysł na potrawę regionalną.

Koncert laureatów na Scenie Letniej Kieleckiego Centrum Kultury rozpocznie się godz. 14 wraz z rodzinnym piknikiem i atrakcjami dla dzieci. Wieczorem o godz. 18 na dużej scenie wystąpi gwiazda wieczoru – zespół Tęgie Chłopy (bilety w cenie 40 / 50 zł). Jedną z nagród dla uczestników festiwalu będą warsztaty z tą uznaną kapelą. Koncerty i potańcówki Tęgich Chłopów słyną z radosnej energii, która „podnosi sufity”. Organizatorzy zapraszają na energetyczny koncert Tęgich Chłopów nie tylko wielbicieli muzyki ludowej, ale wszystkich fanów znakomitej muzyki i zabawy pełnej radości.

Warto wiedzieć, że kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Tęgie Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013 – 2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Program Festiwalu

Sobota, 1 czerwca 2024

  • 12.00 przesłuchania finałowe zespołów ludowych i zespołów inspirujących się muzyką ludową na Scenie Letniej KCK
  • 12.00 – konkurs kulinarny (równolegle, pod sceną letnią)
  • Od godziny 11.00 piknik rodzinny połączony z atrakcjami dla najmłodszych.

Niedziela, 2 czerwca 2024

  • 14.00 – koncert laureatów na Scenie Letniej KCK wraz z rodzinnym piknikiem i atrakcjami dla dzieci
  • 18.00 – koncert Gwiazdy Wieczoru – Tęgie Chłopy – bilety w cenie 40/50 złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie