Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał prac w Belwederze coraz bliżej

Michał IMOSA
Tak obecnie wygląda sala kominkowa, w której odbywały się wcześniej między innymi wszelkie koncerty kameralne.
Tak obecnie wygląda sala kominkowa, w której odbywały się wcześniej między innymi wszelkie koncerty kameralne. Irena Imosa
Pińczowianie oswoili się już z pięknie odnowioną elewacją i nowym dachem perły architektury miasta, czyli popaulińskiego klasztoru zwanego Belwederem.

Koniec prac renowacyjnych w Belwederze coraz bliżej. Roboty renowacyjne wewnątrz gmachu są daleko zaawansowane i prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września obiekt będzie gotowy.
Sztandarową inwestycję pińczowską realizuje jędrzejowska firma Kartel za około 6 milionów złotych, z czego ponad połowę miasto i gmina Pińczów pozyskały z dotacji unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Wszystko zgodnie z planem

Umowę na gruntowną restaurację obiektu podpisano w grudniu 2009 roku, a w styczniu 2010 roku rozpoczęto roboty. Ich zakres jest bardzo rozległy, bo Belweder był w opłakanym stanie.
- Wszystko przebiega zgodnie z założonym harmonogramem - mówi Augustyn Tyma, kierownik budowy. - Aktualnie prowadzone są prace instalacyjne: sanitarne i elektryczne oraz montaż wentylacji mechanicznej. Na poddaszu wykonane zostały ścianki działowe, na ukończeniu są prace tynkarskie wewnątrz całego budynku. W kolejnym etapie przystąpimy do układania płytek na posadzkach. Dzięki przeprojektowaniu budynek zyskał nowy poziom użytkowy, a dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych będzie winda zewnętrzna zamontowana od strony wirydarza. Już teraz można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z piękniejszych domów kultury w regionie świętokrzyskim - mówi Augustyn Tyma.

Bogata historia

Belweder, to były klasztor zakonu paulinów, których do Pińczowa sprowadził kardynał Zbigniew Oleśnicki. On także wzniósł obiekt w XV wieku i wespół ze swoim bratem Janem zwanym Głowaczem bogato go wyposażył. Dzieje zakonu i samego budynku były potem burzliwe, ale w niezmienionej bryle architektonicznej przetrwał on do dziś i służy najogólniej rzecz ujmując kulturze - rezydowała tu większość instytucji kulturalnych miasta. W budynku istnieją sale: widowiskowa, teatralna oraz kominkowa, które są miejscem wszystkich najważniejszych imprez i wydarzeń. Wcześniejsze cząstkowe remonty nie obejmowały tak istotnych technicznie problemów jak: wykonanie izolacji fundamentów i murów, odgrzybiania, czy odsalania. Obecnie kompleksowo przywracana jest obiektowi pierwotna zabytkowa świetność.

Na meble

Ale pojawia się inny problem - wyposażenie Belwederu w nowe meble i urządzenia. Rada Gminy kila dni temu podjęła uchwałę intencyjną zabezpieczającą w budżecie ponad 600 tysięcy złotych, ale jako wkład własny w ramach wniosku składanego do Ministerstwa Kultury o dotacje na ten cel. Trudno bowiem będzie wyobrazić sobie przepięknie odnowiony Belweder ze starym wyposażeniem w środku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie