Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał warsztatów „Kultura i tradycja łączy pokolenia” w Woli Łagowskiej. Świętowało około stu osób z gminy Łagów

Marzena Ślusarz
Autorzy i realizatorzy projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia” - Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej w Woli Łagowskiej.
Autorzy i realizatorzy projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia” - Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej w Woli Łagowskiej. Marzena Ślusarz
Florystyczne, o zdrowym żywieniu, kulinarne, a nade wszystkie tańców i przyśpiewek ludowych – warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Razem możemy więcej z Woli Łagowskiej cieszyły się ogromnym powodzeniem. W niedzielę organizatorzy wraz z około setką uczestników zaprezentowali efekty nauki.

Świąteczne stroiki z igliwia, dawne porka i goły, oberki i polki – efekty warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia” zaprezentowali sami ich uczestnicy z gminy Łagów podczas niedzielnego podsumowania w Woli Łagowskiej. - Udział w spotkaniach skutkował nie tylko sporą dawką wiedzy, ale także zabawą i integracją mieszkańców, a dla licznych był okazją do powrotu do czasów młodości i wspominania dawnych czasów. We wszystkich zajęciach udział wzięło około stu osób – relacjonowała Monika Jasińska, prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej.

- Myśmy brały udział w kulinarnych i przyśpiewek ludowych. Ale była zabawa. Ja jeszcze pamiętam, jak się goły lepiło, racuchy smażyło. Teraz sobie wszystko przypomniałam. A na tych z tańcami i przyśpiewkami było najweselej. Bardzo fajnie było wyjść z domu, pobyć wspólnie z ludźmi z gminy – relacjonowała Krystyna Rycombel, której w warsztatach i na finale towarzyszyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lechówku.

Na warsztatach kulinarnych dobrze też odnajdywali się panowie. Jan Kołbuc z Lechówka i Adam Barański z Woli Łagowskiej zostali mistrzami w przyrządzaniu porki, tradycyjnego dania z ziemniaków i mąki bogato kraszonego skwarkami.

(od lewej) Adam Barański z Woli Łagowskiej i Jan Kołbuc z Lechówka  zostali mistrzami  w przyrządzaniu porki ze skwarkami.
(od lewej) Adam Barański z Woli Łagowskiej i Jan Kołbuc z Lechówka zostali mistrzami w przyrządzaniu porki ze skwarkami.
Marzena Ślusarz

– Robiłem to danie za młodu, i na warsztatach trochę sobie to przypomniałem i bardzo dobrze wyszło – mówił pan Jan. Uczestnicy chwalili też warsztaty o zdrowym żywieniu i florystyczne. – Nie trzeba będzie już kupować stroików na święta, same zrobimy w domu – podkreślały zwłaszcza młode panie. Podczas niedzielnego podsumowania spośród wszystkich stroików jury wybrało najpiękniejsze. Pierwsze miejsce zajęła praca Elżbiety Ginał, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbelutce.

Najpiękniejszy stroik w opinii jury to praca Elżbiety Ginał, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbelutce (z lewej), dzieła oceniała Dorota Sztorc, która prowadziła
Najpiękniejszy stroik w opinii jury to praca Elżbiety Ginał, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbelutce (z lewej), dzieła oceniała Dorota Sztorc, która prowadziła warsztaty florystyczne.
Marzena Ślusarz
Udział w warsztatach florystycznych bardzo chwaliły sobie (od lewej) Natalia i Wiktoria.
Udział w warsztatach florystycznych bardzo chwaliły sobie (od lewej) Natalia i Wiktoria.

Marzena Ślusarz

Na każdym z warsztatów wiedzę i doświadczenie przekazywali specjaliści w swoich dziedzinach. Zajęcia florystyczne prowadziła Dorota Sztorc, florystka, kwiaciarka, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tej tematyce, kulinarne panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Wolanie" w Woli Łagowskiej, taneczne - Izabela Pańtak, natomiast przyśpiewek ludowych panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wolanie. Przygrywał zespół Siema z Górna, który świetnie zna melodie taneczne w dawnej manierze – oberki, polki, mazurki. Panie i panowie z Wolan, którzy są też członkami stowarzyszenia, służyli pomocą podczas każdych zajęć.

Pod wrażeniem rezultatu projektu byli burmistrz Łagowa Paweł Marwicki oraz wójt Rakowa Alina Siwonia (z prawej). Gratulacje w imieniu stowarzyszenia
Pod wrażeniem rezultatu projektu byli burmistrz Łagowa Paweł Marwicki oraz wójt Rakowa Alina Siwonia (z prawej). Gratulacje w imieniu stowarzyszenia przyjmowała Monika Jasińska.
Marzena Ślusarz

- Cieszę się, że stowarzyszenie nasze pozyskuje środki z Unii Europejskiej i tak wspaniale je wykorzystuje. Sam uczestniczyłem w warsztatach florystycznych, po części w kulinarnych, i co można było zaobserwować, to wspaniała atmosfera, a przy okazji można było się coś nauczyć Dzisiejsza impreza jest doskonałym dowodem na to, że takie przedsięwzięcia są potrzebne – podkreślał burmistrz Łagowa, Paweł Marwicki, dziękując paniom ze stowarzyszenia za pomysł i pracę, jaką wykonały. - Samo organizowanie się niezależnie od miejscowości są dla nas samorządowców olbrzymim wsparciem w komunikacji z mieszkańcami, ponadto uaktywniacie ludzi i chwała wam za to. Wielki honor należy się tym, którzy chcą pracować społecznie – zaznaczała Alina Siwonia, wójt gminy Raków, która była gościem podsumowania projektu.

- Udało nam się wyciągnąć mieszkańców z domów, wspaniale było obserwować, jak się angażują, jak pracują i ile sprawia im to radości. Ogromna to dla nas satysfakcja, że tak licznie mieszkańcy uczestniczyli w warsztatach - podsumowała Monika Jasińska,
Prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej i już wraz z członkami grupy planują kolejne przedsięwzięcia.

Projekt „Kultura i tradycja łączy pokolenia” był współfinansowany z projektu grantowego realizowanego w ramach poddziałania ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te odmiany zbóż i ziemniaków dadzą najlepszy plon w Świętokrzyskiem


Ceny skupu mleka wyższe o jedną czwartą. Podsumowanie 2017

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2018 przez internet? Instrukcje

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie