MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forum Nowoczesnego Rolnictwa - Rolnictwo 4.0 na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Był minister Czesław Siekierski

Julia Warych
Julia Warych
Wideo
od 7 lat
W środę, 29 maja w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się Forum Nowoczesnego Rolnictwa - Rolnictwo 4.0. Jednym z tematów było wsparcie rozwoju rolnictwa oraz nowych rozwiązań technologicznych. Gościem wydarzenia był minister rolnictwa, świętokrzyski poseł Czesław Siekierski.

Forum Nowoczesnego Rolnictwa - Rolnictwo 4.0 na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach

W środę, 29 maja na auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się Forum Nowoczesnego Rolnictwa - Rolnictwo 4.0.

- Politechnika Świętokrzyska również działa w zakresie rolnictwa, możemy przedstawić nasze możliwości i potencjał. Od dawna mamy w planach, aby prowadzić badania naukowe w zakresie nowoczesnego rolnictwa, ale także utworzyć specjalność i kierunek studiów, który wykorzystuje nowoczesne technologie w rolnictwie. Chcemy zachęcić młodzież do kształcenia - mówił rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Zbigniew Koruba podczas uroczystego otwarcia forum.

Głos również zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, świętokrzyski poseł Czesław Siekierski:

- Dzisiejsze spotkanie to dokonanie ocen tego co się wydarzyło w Polsce i na świecie w rolnictwie. Powinniśmy wyciągnąć wnioski i dokonać analizy co do wyzwań, które będą nas czekały w przyszłości. Jak powinniśmy zareagować, jak działać w sensie przemian oraz jakie propozycje złożyć do przyszłej wspólnej polityki rolnej.

- Jeżeli obserwujemy nasze świętokrzyskie rolnictwo, polskie jak i europejskie powstaje wiele pytań. Jaka będzie jego kondycja i z czym musi się zmierzyć. Jeżeli w naszym kraju jest 14 województw, które są objęte suszą, to znak i pytanie jak zapobiegać tego typu zjawiskom. Najważniejsze jest bezpieczeństwo żywnościowe - dodawał Piotr Żołądek, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Po części wstępnej rozpoczęła się główna część forum, w której swój głos zabrali eksperci w dziedzinie rolnictwa oraz politycy. Pierwszy panel zatytułowany Wspólna Polityka Rolna dla rolnika rozpoczął profesor Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wraz z prezentacją 20 lat Polski w Unii Europejskiej.

Następnie miała miejsce debata Wspólna Polityka Rolna dla rolnika. Bezpieczna przyszłość, w której udział wzięli: minister Czesław Siekierski, europoseł Adam Jarubas, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej - Mirosław Fucia, prezes Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa - Wojciech Legawiec i zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach - Jarosław Mostowski.

Po dyskusji odbył się druga część forum Wyzwania przyszłości. Rolnictwo 4.0, gdzie jako pierwsza zabrała głos Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, wystąpił również doktor inżynier Łukasz Nowakowski i zastępca dyrektora Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Marian Hnatko.

W drugiej części dyskusyjnej Nowoczesne rolnictwo. Wyzwania i wsparcie wzięli udział rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Zbigniew Koruba, dyrektor Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, Piotr Żołądek, ponownie wzięła udział Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz współwłaściciel Proinvest, Grzegorz Przysucha .

W trzeciej części panelowej Technologiczna transformacja polskiej wsi. Rolnictwo niskoemisyjne wzięli udział: profesor Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Krzysztof Jakubas z Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Karol Czerwiak, Bussines Manager Polska XFARM i Rafał Stradomski, prezes Elektron OZE.

W ostatnim panelu dyskusyjnym Jak pogodzić cele środowiskowe z efektywnością produkcji głos zabrali: Jacek Skórski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Witczak, kierownik działu technologii produkcji rolniczej i doświadczalnictwa Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, profesor Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, magister inżynier Artur Pawelec z Politechniki Świętokrzyskiej i Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Zobacz galerię zdjęć z Forum Nowoczesnego Rolnictwa - Rolnictwo 4.0 na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach:

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród gości byli też Rafał Kasprzyk - poseł Polski 2050, Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie