Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografie z okresu walk o niepodległość w kieleckim muzeum

Tomasz Trepka
Wyjątkowy album fotograficzny 4 Pułku Piechoty Legionów, z czasu walk na Wołyniu w latach 1915-1916, można oglądać w Muzeum Historii Kielc.

Nieznany jest autor wspomnianego albumu, który przez blisko 100 lat ukryty był na strychu w nadbużańskiej lubelskiej wsi. W 2013 roku został zakupiony przez Muzeum Historii Kielc.

Sposób w jaki trafił do muzealnych zbiorów jest niezwykle interesujący. – W jednym z odcinków „Było... nie minęło”, cyklicznego programu publicznego kanału telewizyjnego TVP Historia, jego autor redaktor Adam Sikorski rozmawiał z mieszkańcem jednej z nadgranicznych wiosek w województwie lubelskim, w którego posiadaniu znajdował się album z fotografiami z okresu I wojny światowej. Właściciel wspominał, że album znajdował się w rodzinie „od zawsze”, i że bawił się nim w dzieciństwie – czytamy w informatorze z wystawy.

Jak wyjaśnił doktor Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc, do placówki album trafił w bardzo złym stanie. – Trzeba było go poddać odpowiednim zabiegom konserwacyjnym oraz dezynfekcyjnym. Następnie, dzięki wsparciu finansowemu z programu „Niepodległa” został poddany obróbce cyfrowej, dzięki czemu możemy go dziś oglądać na wystawie – powiedział.

Co przedstawiają fotografie z albumu? Przede wszystkim sceny z życia frontowego, walki pozycyjne nad rzeką Styr, mogiły poległych, portrety zbiorowe, zniszczenia wojenne, pejzaże pola walki, zdjęcia z okresu budowy i funkcjonowania tak zwanego Osiedla Rojowego.

Większość żołnierzy na fotografiach pozostaje anonimowa. – Udało nam się rozpoznać pułkownika Bolesława Roję, dowódcę 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich oraz biskupa Władysława Bandurskiego, kapelana Legionów Polskich – dodał dyrektor kieleckiego muzeum.

Po wojnie polsko-bolszewickiej 4 Pułk Piechoty Legionów stacjonował w Kielcach. Początkowo żołnierze i oficerowie zostali zakwaterowani przy ulicach Prostej i Młynarskiej (obecnie Mielczarskiego). Od 1935 roku prawie cały pułk stacjonował w wybudowanych, poza obrębem ówczesnego miasta, koszarach na Bukówce, gdzie wkrótce powstało również osiedle dla rodzin żołnierzy. Jednostka na stałe zapisała się w historii stolicy przedwojennego województwa kieleckiego, uczestnicząc w jego życiu społecznym oraz kulturalnym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ: HYMN POLSKI NA STADIONIE KORONY KIELCE

Źródło:echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie