Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Udaru Mózgu na Festiwalu Biegowym o Puchar Gór Świętokrzyskich w Krajnie

IMO
Festiwal Biegowy o Puchar Gór Świętokrzyskich, który przez weekend odbywał się w Krajnie, był nie tylko wspaniałą imprezą sportową, lecz także doskonałą okazją, by poszerzyć wiedzę na temat udaru mózgu. W końcu aż na 80 procent czynników ryzyka wystąpienia tej choroby mamy wpływ, choć o tym zupełnie nie wiemy.

W trakcie wydarzenia można było dołączyć do akcji biegowej Fundacji Udaru Mózgu, która wystawiła własną drużynę biegaczy do udziału w zawodach. Ekipę fundacji zasiliło około 40 osób, a kolejne 170 skorzystało z pomiaru ciśnienia wykonywanego na stoisku organizacji. - Co roku około 70 tysięcy Polaków doznaje udaru mózgu. Średnio co 8 minut ktoś w Polsce rozpoczyna walkę ze skutkami tej choroby. Na 80 procent czynników ryzyka udaru mózgu mamy wpływ, niestety wiedza na ich temat jest w Polsce niewystarczająca. Rozpoznawanie pierwszych objawów udaru mózgu oraz znajomość zasad udzielania pomocy w przypadku jego wystąpienia, może uratować życie.

Fundacja Udaru Mózgu na Festiwalu Biegowym o Puchar Gór Świętokrzyskich w Krajnie
archiwum

Fundacja Udaru Mózgu co roku podejmuje działania na rzecz edukacji w ramach kampanii „ZapoBiegam Udarowi Mózgu”. Chcemy, aby jak najwięcej osób miało świadomość tego, że udarowi można zapobiegać. Bardzo istotna jest także wiedza, że kiedy udar już wystąpi, należy natychmiast zareagować – szybka reakcja może uratować życie i znacząco ograniczyć skutki choroby - mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

Fundacja Udaru Mózgu na Festiwalu Biegowym o Puchar Gór Świętokrzyskich w Krajnie
archiwum

Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (około 80 procent) udarów.

W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Dla osób, które doświadczyły tej choroby niezwykle istotna jest również rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze. Ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tak zwane modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90 procent ryzyka), wśród których możemy wyróżnić między innymi elementy stylu życia (brak aktywności fizycznej, zła dieta, czy palenie papierosów). Ważnym elementem profilaktyki udarowej jest także rozpoznanie i leczenie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca oraz chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i migotania przedsionków – najczęściej występującej arytmii serca, która aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie