Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Orderu Rzeki Wisły w Sandomierzu po raz trzeci (NOWA GALERIA ZDJĘĆ, PODSUMOWANIE)

red
Uroczysta III Gala Orderu Rzeki Wisły odbyła się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu w sobotę, 29 lutego. Order Rzeki Wisły otrzymała Ewa Ciepielewska, aktywistka wiślana z Krakowa oraz malarka. Tytuł Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego odebrał Dominik Wichman.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Order Rzeki Wisły – honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce wręczony został po raz pierwszy 23 lutego 2018 roku w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Laureatem tej nagrody został Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”. Podczas drugiej edycji, w 2019 roku, order Rzeki Wisły otrzymał krakowski flisak Jarosław Kałuża.

Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego.

Uroczysta Gala Orderu Rzeki Wisły, podczas której zostało wręczone odznaczenie dla Ewy Ciepielewskiej, artystki, pasjonatki inicjatyw żeglarskich, była okazją do spotkania środowiska miłośników rzeki Wisły. W ramach wydarzenia, które odbyło się w dniach 28 lutego - 1 marca 2020 roku, nastąpiło podsumowanie kolejnego, niezwykłego roku wiślanego, podczas którego odbyły się spotkania i panele dyskusyjne poświęcone rzece Wiśle oraz tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu. To wyjątkowe wydarzenia powoduje, iż sandomierska Gala Orderu Rzeki Wisły wpisała się na stałe w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich imprez związanych z Wisłą. Dlatego udział w niej jest tak ważny dla ludzi i instytucji związanych z odbudową i rozwojem szkutnictwa, flisactwa oraz wszystkich zainteresowanych prawidłowym zagospodarowaniem zasobów polskich rzek z Wisłą na czele.

W uroczystości wzięli udział liczni goście, między innymi: Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, Marcin Piwnik, starosta sandomierski, Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego, zarządu powiatu sandomierskiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Koło w Sandomierzu, osoby związane żeglugą, flisactwem, kulturą, sztuką, oświatą oraz inni zaproszeni goście.

Tegoroczna edycja gali obfitowała w szereg unikatowych i pionierskich wydarzeń. Na szczególną uwagę zasłużyły panele szkutnicze, którymi rozpoczęła się oficjalnie III Gala Orderu Rzeki Wisły. W sandomierskim Ratuszu każdy zainteresowany tradycjami rzemieślniczymi, również tymi, związanymi z ginącymi zawodami, mógł pozyskać pomoc w kultywowaniu kilku z nich. Omawiane na spotkaniach zagadnienia dotyczyły: takielunku, konserwacji powierzchni oraz sposobów zabudowy pokładu tradycyjnych jednostek wiślanych. Zarejestrowany w trakcie paneli materiał będzie służył do wydania Zeszytów Szkutniczych.

W trakcie uroczystości wręczenia Orderu Rzeki Wisły po raz drugi w historii przyznane zostało wyróżnienie, do którego pretendują wyłącznie szkutnicy ludowi z naszego kraju. Mistrz Szkutnictwa Tradycyjnego – to tytuł przyznawany wyłącznie przez armatorów i użytkowników tradycyjnych łodzi rzecznych. Tytuł ten przyznano szkutnikowi Dominikowi Wichmanowi z okolic Warszawy.

Spore emocje budził niedzielny panel, który w 2020 roku nosił tytuł „W jakiej kocham się Wiśle”. Panel miał na celu przedstawienie kompendium wiedzy na temat współczesnej Wisły, pomysłów na nią i ich realizacji. Również w niedzielę, wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w akcji pod hasłem „Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”.

Dla środowiska górnej Wisły, Sandomierza i ziemi sandomierskiej gala stanowiła przyczynek do poszerzenia szczytnej, lokalnej działalności związanej z Wisłą i wypromowania regionu w całej Polsce jako „kolebki wiślanego wodniactwa, szkutnictwa i flisactwa”. Gala była też chlubnym uzupełnieniem inicjatyw partnerstwa „Napędzani Wisłą”, w tym takich akcji jak: wiosenne i jesienne sprzątanie Wisły, wyprawy warszawskie i udział w obchodach Godziny „W”, organizacja Rejsów Niepodległości (11 listopada) oraz innych pionierskich wydarzeń takich jak „Dookoła Wody Festival”, czy rejsy edukacyjne „Sandomierką” - unikatową łodzią historyczną typu dubas.

Galę uświetnił występ artystyczny Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz koncert Chóru Zamkowego San-do-mir.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie