MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria od Nowa – Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lid
Już we wtorek, 15 października Muzeum Narodowe w Kielcach ponownie otworzy Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Wizyta w niej będzie dużym zaskoczeniem dla tych, którzy pamiętają ją sprzed remontu – a to ze względu na aranżację sal i sposób wyeksponowania obrazów.

Prace we wschodnim skrzydle pałacu biskupów trwały niemal rok, ich rozpoczęcie przeciągało się, bo kilkakrotnie z braku chętnych, lub zbyt wysokich ofert unieważniano przetargi.

Teraz już można podziwiać ich efekt. Sale odświeżono, założono nowoczesne systemy monitoringu, ale co dla gości muzeum jest najważniejsze: zmieniono aranżację sal.

- Układ galerii pozostaje ten sam – precyzuje dyrektor Muzeum Narodowego Robert Kotowski. - Zaczynamy od portretu sarmackiego by przez sale poświęcone malarzom związanym z naszym regionem: Szermentowskiemu, Hadziewiczowi, Małeckiemu i Kostrzewskiemu przejść do monachijczyków i sztuki współczesnej. Jednak sposób prezentacji dzieł sztuki jest inny.

Ogromnym atutem nowej ekspozycji jest oświetlenie. Każdy z obrazów ma indywidualne, o odpowiednim natężeniu. - Każde ustawiane było pod takim kątem by z obrazu wydobyć to, co najistotniejsze – zwraca uwagę dyrektor. - Dzięki temu są one wielowymiarowe. Wydaje się, że ożyły.

Lepszej ekspozycji sprzyjają też kolory ścian – białe i szare.

- Dzięki tej kolorystyce uzyskaliśmy jeszcze lepszy efekt – mówi dyrektor. - A sprawom wpływu koloru na odbiór dzieł sztuki poświęcimy specjalną konferencję.

W każdej sali a jest ich w sumie 17 uzupełnieniem obrazów są dzieła rzemiosła artystycznego umieszczone w nowoczesnych gablotach, pięknie oświetlone. - Za każdy razem pokazywane przedmioty nawiązują stylem bądź pochodzą z tej samej epoki, co obrazy na ścianach. Zdecydowaliśmy też o wyeksponowaniu ceramiki na korytarzu na I piętrze.

Dotychczas pokazywano tam malarstwo współczesne, ale ono znacznie lepiej wygląda w salach a tutaj wpuszczone w ściany gabloty są doskonałym miejsce eksponowania porcelanowych serwisów.

Goście muzeum na wystawie będą mogli podziwiać najnowsze nabytki muzeum np. „Pejzaż z rzeką” Szermentowskiego, uznawany za jedno z najlepszych płócien tego twórcy. Imponujące wrażenie robią też zgromadzone razem obrazy Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej. - Planujemy rozszerzenie naszej kolekcji o kolejne prace tej artystki – dodaje dyrektor. - Chcemy więcej uwagi poświęcić kobietom i np. Zofia Stryjeńska i jej twórczość będzie motywem przewodnim naszego otwarcia – tego dnia zaprosimy na monodram Doroty Landowskiej „ Stryjeńska. Let`s dance, Zofia!

W muzealnych salach umieszczono także siedziska by goście mogli kontemplować dzieła sztuki a muzeum przygotowuje program zajęć na wystawie. Nowa wystawa zostanie także przedstawiona w wydawnictwie prezentującym kolekcję Muzeum Narodowego.

Modernizacja galerii jest elementem dużego projektu „Pałac w muzeum, muzeum w pałacu”, w ramach którego odnawiana jest elewacja, restaurowane wnętrza pałacu, projekt ma zakończyć się w 2021 roku.

Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie