MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria osobowości otwarta w Nowej Słupi

Andrzej Nowak
Wzruszający jest moment, gdy spełniają się ludzkie marzenia, misje – powiedziała podczas otwarcia galerii dyrektor Państwowego Zespołu Sztuk Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach, Maria Kowalczyk
Wzruszający jest moment, gdy spełniają się ludzkie marzenia, misje – powiedziała podczas otwarcia galerii dyrektor Państwowego Zespołu Sztuk Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach, Maria Kowalczyk Andrzej Nowak
W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Przemysłowego w Nowej Słupi otwarto w niedzielę galerię osobowości ziemi Świętego Krzyża. Gośćmi specjalnymi byli kompozytorka Katarzyna Gaertner i jej małżonek, aktor Kazimierz Mazur.

Galeria osobowości

Galeria przedstawia 10 wybitnych postaci związanych z regionem świętokrzyskim

Galeria przedstawia 10 wybitnych postaci związanych z regionem świętokrzyskim Andrzej Nowak

Galeria przedstawia 10 wybitnych postaci związanych z regionem świętokrzyskim
(fot. Andrzej Nowak)

Galeria osobowości

prezentuje portrety 10 znamienitych postaci związanych ze Świętym Krzyżem, Nową Słupią i ziemią świętokrzyską: od świętego Benedykta, który jest patronem zakonu benedyktynów przybyłych na Łysą Górę, poprzez Bolesława Krzywoustego, fundatora klasztoru benedyktynów, Władysława Łokietka, który przekazał na Łysiec pochodzące z Węgier relikwie Drzewa Krzyża Świętego, Kazimierza Wielkiego, który nadał prawa miejskie Nowej Słupi, Mikołaja Drozdka zwanego Mniszkiem, czterokrotnego opata świętokrzyskiego, spowiednika Władysława Jagiełły, odnowiciela ruchu życia klasztornego, Władysława Jagiełły, który w okresie 48 lat panowania był ośmiokrotnie na Świętym Krzyżu, nadał przywilej miastu, prawo organizowania targów, Mariana Raciborskiego, popularyzatora i pionier ruchu odnowy przyrody, naukowca, odkrywca modrzewia polskiego na Górze Chełmowej. Stefana Żeromskiego, propagatora ruchu ochrony przyrody Gór Świętokrzyskich, jednego z inicjatorów powstania Świętokrzyskiego Parku Narodowego, pisarza, który wprowadził do literatury polskiej tematyką Łysogór, po Mieczysława Radwana, badacza starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego, metalurga i księdza prof. Włodzimierza Sedlaka, nauczyciela akademickiego, autora książek z bioelektroniki, paleotroniki, paleochemii, których wiele napisał na Świętym Krzyżu.

Wykonawcami obrazów byli uczniowie PZSP w Kielcach: Iweta Pietrzyk, Katarzyna Słońska, Dorota Michalska, Agata Mostowik, Małgorzata Wiśniewska, Diana Lisowska, Łukasz Jankowicz, Małgorzata Wiśniewska, Agnieszka Bednarczyk, Wiktoria Wytrych, którzy wykonywali prace pod kierunkiem swych nauczycieli.

Sponsorowali portrety: Irena i Stanisław Buczkowie, Bożena i Maciej Aplasowie, świętej pamięci wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Kazimierz Bielenin, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Jeziorku Halina Dwojewska, wójt Wiesław Gałka i radni Rady Gminy, kustosz nowosłupskiego muzeum Lucyna Spelak, nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów Krzysztof Karst, nauczycielka Anna Dwojewska i Teodora Klefas oraz państwo Barbara i Stefan Majowie, Dariusz Dobosz vel Sypulski, Andrzej Sidowski - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego przy Hucie Ostrowiec, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi.

Galerię otworzyła kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Przemysłowego Lucyna Spelak. - Od 2009 roku realizujemy projekt galeria osobowości ziemi Świętego Krzyża - przypomniała. - Pierwszym etapem projektu było sympozjum naukowe, drugim - wydanie książki, trzecim jest otwarcie i zorganizowanie dzisiejszej wystawy. Mogła ona powstać dzięki współpracy z Państwowym Zespołem Sztuk Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Te wspaniałe osobowości wniosły ogromny wkład w dziedzictwo kulturowe Nowej Słupi i Gór Świętokrzyskich. To bogactwo naszej lokalnej i regionalnej kultury.

- Wzruszający jest moment, gdy spełniają się ludzkie marzenia, misje - powiedziała dyrektor Państwowego Zespołu Sztuk Plastycznych w Kielcach, Maria Kowalczyk. - Po raz pierwszy widzimy wszystkie obrazy i uświadamiamy sobie, w jak dużej akcji braliśmy udział. Obrazy powstawały w ciągu trzech lat. Dla naszej młodzieży była to sposobność zagłębienia się w historię, dziedzictwo kulturowe.

Gośćmi specjalnymi wernisażu było małżeństwo, kompozytorka Katarzyna Gaertner i aktor Kazimierz Mazur. Artyści opowiadali o swojej pracy, o tym, że współczesne media nie zawsze lansują ludzi zdolnych, nie zajmują się nimi, nie opiekują. Kustosz Lucyna Spelak zaproponowała, by goście pomyśleli o musicalu, który przedstawiałby postaci związane z ziemią świętokrzyską. - To ciekawy pomysł i byłoby coś wspaniałego, gdyby udało nam się to zrealizować - odpowiedziała Katarzyna Gaertner.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Leonard Zyzman przedstawił postaci na dziesięciu portretach. - Zamieszkiwanie w tym regionie, zobowiązuje do znajomości miejscowej historii - podkreślił.

Gośćmi specjalnymi wernisażu było małżeństwo, kompozytor Katarzyna Gaertner i aktor Kazimierz Mazur, od lewej prezes Leonard Zyzman i kustosz Lucyna
Gośćmi specjalnymi wernisażu było małżeństwo, kompozytor Katarzyna Gaertner i aktor Kazimierz Mazur, od lewej prezes Leonard Zyzman i kustosz Lucyna Spelak. Andrzej Nowak

Gośćmi specjalnymi wernisażu było małżeństwo, kompozytor Katarzyna Gaertner i aktor Kazimierz Mazur, od lewej prezes Leonard Zyzman i kustosz Lucyna Spelak.
(fot. Andrzej Nowak)

Publiczność tłumnie przybyła na otwarcie galerii w Nowej Słupi
Publiczność tłumnie przybyła na otwarcie galerii w Nowej Słupi Andrzej Nowak

Publiczność tłumnie przybyła na otwarcie galerii w Nowej Słupi
(fot. Andrzej Nowak )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie