Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gawronów w Kielcach wypłoszyć się na da, trzeba je...polubić

Luiza BURAS-SOKÓŁ
W połowie marca gniazda gawronów są już gotowe, a ptaki objęte są ochroną do października.
W połowie marca gniazda gawronów są już gotowe, a ptaki objęte są ochroną do października. Aleksander Piekarski
- Gawrony opanowały park, który stał się przez to jednym wielkim smrodem i z daleka omijają go nawet wycieczki szkolne - pisze w liście do redakcji czytelnik. - Czy nie można się z tym problemem wreszcie rozprawić? - pyta.

Opisuje, że był świadkiem sytuacji, w której wycieczka, najwyraźniej z innego miasta chciała wejść na główna aleję parku, ale przewodnik na widok pokrywających deptak ptasich odchodów zrezygnował. - To wstyd dla miasta i sygnał dla ludzi, że władze nie potrafią pozbyć się gawronów - pisze mężczyzna i dodaje, że zna sposób na odstraszenie skrzydlatych lokatorów parku.

UCIĄĆ GAŁĄŹ

Przypomnijmy, że miasto wypróbowało już wiele praktyk mających wypłoszyć gawrony, w tym hałas i nagrania odgłosów dzikich zwierząt - wszystko na niewiele się zdało.

Tymczasem nasz czytelnik sugeruje, by, zanim jeszcze gawrony całkowicie uwiją swoje gniazda, obcinać te gałęzie drzew, na których się do tego przymierzają. - Jeśli zobaczą, że nie mogą wybudować gniazd, wyniosą się z parku. Tak zrobiono w wielu miastach, między innymi w Radomiu i teraz jest tam czysto - pisze kielczanin. Dodaje, że sam jest częstym gościem w parku i razi go widok brudnych ławek i alejek.

JUŻ ZA PÓŹNO

Niestety okazuje się, że czytelnik spóźnił się nieco ze swoim pomysłem, gdyż, jak informuje dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w kieleckim ratuszu Robert Urbański, od 1 marca obowiązuje już okres ochronny. - Gawrony wiją gniazda na przełomie roku. Gniazda zwykle są gotowe w połowie stycznia, a teraz trwa już okres lęgowy - tłumaczy dyrektor i namawia, by spróbować żyć w zgodzie z pozornie szkodliwymi ptakami. - Niedługo gawrony zaczną wyciągać pędraki z ziemi, dzięki czemu później będzie mnie dokuczliwych owadów i zostanie zachowana równowaga w przyrodzie - zauważa Robert Urbański, a jako ciekawostkę podaje fakt, że gawrony widzą świat w…ultrafiolecie. - To, co dla nas jest szare, dla nich jest różowe - mówi z uśmiechem dyrektor Urbański.

Urząd Miasta znalazł też tani sposób na, choćby częściową ochronę spacerowiczów przed ptasimi odchodami. - Od Grażyny Ziętal, która z ramienia Wydziału Gospodarki Komunalnej opiekuje się parkiem dowiedziałem się, że ławki zostały przesunięte spod gałęzi, na których ptaki uwiły gniazda - przekazał nam Robert Urbański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie