MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać pomocy?

/AO/

Rodzina 17-latka, zamordowanego przez dwa lata starszego chłopaka na koloniach w Rewalu w lipcu 2005 roku, nie wiedziała, że może się starać o odszkodowanie od państwa za zbrodnię, która ich dotknęła. Poszkodowani mogą dostać kompensatę w wysokości 12.000 zł. O takim uprawnieniu wie bardzo niewiele ofiar przestępstw.

17-letni Michał z Kielc na kolonie w Rewalu pojechał pod koniec czerwca ubiegłego roku. Opowiadał o swojej rodzinie, szczęśliwym dzieciństwie. I za to zginął. Bo opowiadał to przy 19-latku, wychowanku Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu. Chłopak, jak wyjaśniał potem, nie mógł znieść opowiadań kielczanina, bo sam dzieciństwa ani rodziny nie miał. Na początku lipca zabił 17-latka nożem, a ciało wrzucił do Bałtyku... Wychowawcy zgłosili zaginięcie chłopaka. Znaleziono go kilka dni później.

Tragedia przytłacza rodzinę

- Wnukowi nikt życia nie przywróci, ale nie mogę patrzeć, jak męczy się z tą tragedią syn, synowa i młodszy wnuk, brat zmarłego - powiedziała naszej redakcji babcia 17-latka. - Synowa jest ciągle na lekach, po śmierci dziecka była w szpitalu, ciągle nie może dojść do siebie. Syn nie chce słyszeć o żadnym odszkodowaniu. A ja uważam, że rodzina ofiary nie może być pozostawiona tak zupełnie bez pomocy. Wnuczkowi pomnik trzeba wystawić, pomóc jego mamie wrócić do równowagi psychicznej. Ma przecież drugiego syna. Gdzie szukać pomocy? - pyta kobieta.

Państwo ma pomóc!

Od ubiegłego roku obowiązuje w Polsce "ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych". Niewielu jednak poszkodowanych i ich rodzin jest informowanych przez prokuratury, czy sądy o uprawnieniach, jakie ofiarom przysługują. Według ustawy jeśli odszkodowanie za doznane krzywdy nie jest możliwe do uzyskania od sprawcy czynu, można się zwrócić o kompensatę z budżetu państwa. W tym przypadku (zabójca spędzi w więzieniu 25 lat, bo na tyle go skazano, a nie miał majątku) ubieganie się o odszkodowanie, czy zadośćuczynienie od skazanego nie ma sensu.

Nie więcej niż 12 tysięcy

Państwowa kompensata może pokryć koszty leczenia poszkodowanego, pogrzebu ofiary, zrekompensować utracone zarobki lub inne środki utrzymania. Nie może ona być jednak wyższa niż 12.000 zł. Organem właściwym do rozpatrzenia wniosku jest sąd rejonowy, w którego okręgu popełniono przestępstwo. W postępowaniu cywilnym o przyznanie kompensaty uczestniczy przed sądem, prócz uprawnionego, prokurator.

Formularze wniosków o przyznanie kompensaty dostępne są we wszystkich sądach rejonowych, w tym w kieleckim Sądzie Rejonowym, w głównym holu. Wniosek powinien zawierać dane, adres uprawnionego, informację o stanie rodzinnym i majątkowym, informację o przestępstwie, oraz rodzaju kosztów, poniesionych przez poszkodowanych.

Stowarzyszenie też mogą pomóc

Rodzice 17-latka mają też możliwość ubiegania się o pomoc finansową w stowarzyszeniach, wspomagających ofiary przestępstw. Może to być Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw w Warszawie, kieleckie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw "Wspólnie Pomagamy" lub Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie