Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie te kobiety?... Wytypujmy swoje kandydatki

Redakcja
Ustawa parytetowa, przewidująca, że na każdej liście wyborczej będzie musiało być nie mniej niż 35 procent kobiet, namiesza na listach wyborczych. Zwykle dominowali na nich mężczyźni, bo to oni rej wodzą we wszelkiej maści zarządach, spośród których rekrutują się kandydaci do samorządów i parlamentu.

Czytaj blog Anny Krawieckiej

Ławka rezerwowa pań, które mogłyby wystartować w wyborach, jest krótka - oceniają lokalni politycy. Ale też z ze źle maskowanym niepokojem dodają, że w każdej partyjnej pierwszej dwójce, mającej szanse na zdobycie mandatu, jedno miejsce, choćby dla zachowania pozorów poprawności politycznej, przypadnie kobiecie. Na razie tylko Platforma Obywatelska wyłożyła karty na stół i podała, że numer jeden to szefowa partii Marzena Okła -Drewnowicz a za nią Konstanty Miodowicz, Artur Gierada i Zbigniew Pacelt. No tak, a co dalej z kobietami PO na listach? W Zarządzie Regionu jest oprócz szefowej tylko Jolanta Fornalska, w radzie Iwona Wielgus, Jolanta Nowak, Karolina Jarosz, Barbara Buszkiewicz. I na tym z paniami z PO "o zasięgu wojewódzkim" koniec.

Która z pań będzie na drugim miejscu w świętokrzyskim Sojuszu Lewicy Demokratycznej, bo pierwsze na pewno zajmie szef, nie wiadomo. Ta partia jest tak rozmemlana, że aktualności na stronie internetowej kończą się u niej na zeszłorocznych, wrześniowych uroczystościach z okazji 66 rocznicy bitwy partyzanckiej pod Gruszką, a przewodniczący partii lansuje się przy informacji z czerwca 2010. Nawet listy radnych nie zaktualizowali, przedłużając co niektórym kadencję. I Roberta Siejki jeszcze ze składu Rady Wojewódzkiej SLD nie usunęli, choć tak się nad nim wytrząsali, ale widać stara miłość nie rdzewieje. W składzie Zarządu Wojewódzkiego SLD na 20 członków panie są dwie: Bożena Kizińska, mająca za sobą poparcie Joanny Senyszyn i Irena Romanowska, a w 41-osobowej Radzie Wojewódzkiej dołączają do nich kolejne dwie: Jadwiga Łabuda oraz, najbardziej popularna z racji sprawowania funkcji wojewody, Joanna Grzela. Jest jeszcze "spadochroniarz", Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, która ponoć nie odpuści ubiegania się o mandat ze swego rodzinnego regionu i kto jeszcze poza nią? Niewiele kobiet z SLD zasiada w świętokrzyskich samorządach i nie osiągają one popularności ponadlokalnej poza Ingą Kamińską, która prowadziła głośną kampanię w 2007 roku w walce o miejsce w parlamencie i Małgorzatą Krysą - Kowal, rokrocznie zgłaszaną w plebiscycie Echa Dnia na najpopularniejszego Lekarza Roku.

Na stronie internetowej kieleckiego Prawa i Sprawiedliwości również czas się zatrzymał, tyle, że na wyborach samorządowych. Kobiet w tej partii też jak na lekarstwo. Z 37 osobowego Zarządu Okręgowego znane są posłanka Maria Zuba, była posłanka Halina Olendzka, kielecka radna Renata Wicha, ponadto Irena Gmyr, Małgorzata Erlich, Wioletta Spychała i koniec, pozostałe panie z PiS kojarzone są głownie w swoich lokalnych środowiskach.

Najlepiej pod względem parytetu przygotowało się w województwie świętokrzyskim Polskie Stronnictwo Ludowe, konsekwentnie wprowadzające kobiety na scenę polityczną. Wprawdzie posłanki się chłopska nomen omen partia nie dorobiła, ale wicekurator i zarazem radna wojewódzka Małgorzata Muzoł wchodzi w skład Prezydium Zarządu, oprócz niej w Zarządzie Województwa są: Irena Orzechowska, Krystyna Szustak i Krystyna Wieczorek, a radnymi wojewódzkimi zostały jedynie panie z PSL:, poza Malgorzatą Muzoł jeszcze Maria Adamczyk, Jolanta Kręcka i Jolanta Rybarczyk.
W sumie wszystkie wiodące partie mają we władzach mniej więcej tyle samo pań, mniej niż 10 procent.

Wygląda na to, że mandatowe miejsca na listach do Sejmu zajmą: Marzena Okła - Drewnowicz, Joanna Grzela, Maria Zuba i Małgorzata Muzoł. Jakie nazwiska będą w dalszej kolejności, trudno prorokować. Z pewnością jednak panie odsuną panów na dalszy plan, przynajmniej jeśli chodzi o kolejność, a wyborcy zdecydują, czy parytet im odpowiada, czy nie.

W Senacie parytet nie obowiązuje, o paniach wiadomo, ze być może z ramienia Platformy Obywatelskiej zgłoszona zostanie bezpartyjna wojewoda Bożentyna Pałka - Korba, więcej kandydatek na horyzoncie nie widać. Osobiście dopisałabym do świętokrzyskich list kobiety, które znane są z własnych osiągnięć i obywały się w swej karierze bez politycznych podpórek ( zaznaczam, że z moimi kandydatkami o tym nie rozmawiałam, niech się nie gniewają): guru bankowości - Lucynę Nowak, szefową galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - Stanisławę Zacharko, sędzię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach - Marię Grabowską, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Wichrowe Wzgórze" - Krystyne Lipko, szefową bura Rady Miejskiej w Kielcach - Ewę Łęk- Noculę, prezes PSS Społem - Helenę Gontarz, byłą wicedyrektor Zespołu Szkól Zawodowych przy ul. Zgody w Kielcach - Hannę Szfraniec, ordynator Oddziału Odwykowego Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawscy - Teresę Tymińską - Tkacz, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Kielcach - Annę Świercz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie