Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści wzięli udział w szóstej edycji projektu pod hasłem "Z wizytą u starożytnych Greków i Rzymian"

MIO
Każda z klas miała swoja muzę.
Każda z klas miała swoja muzę. I. Imosa
W szóstej edycji projektu pod hasłem "Z wizytą u starożytnych Greków i Rzymian" wzięli udział uczniowie wszystkich klas pierwszych Gimnazjum nr 1 imienia Powstańców Styczniowych.

Projekt jest konkursem międzyklasowym, którego celem jest poszerzenie wiedzy o kulturze antycznej i obyczajach starożytnych mocarstw - Grecji i Rzymu. Zadaniem każdej z klas jest przygotowanie albumów poświeconych historii Gracji i Rzymu, trzy etapy sprawdzania wiedzy z historii , mitologii, kultury i sztuki, samodzielne przygotowanie i zaprezentowanie stroju uzupełnionego odpowiednim obuwiem, biżuterią i fryzurą oraz wykazanie się umiejętnością ozdobienia greckiej wazy motywami charakterystycznymi dla epoki a także wzięcie udziału w konkurencjach sportowych ze starożytnych igrzysk czyli biegu i skoku.

- Tym projektem chcemy ugruntować w młodzieży wiedzę na temat obecności kultury antycznej we współczesnym świecie, umiejętność wyjaśniania i poprawnego używania wyrażeń, zwrotów i terminów a przede wszystkim umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji. W efekcie młodzież poznaje i oswaja się z imionami i nazwiskami wybitnych postaci ze świata antycznego - mówi inicjatorka projektu Wiesława Szafirska - Madej - nauczycielka historii w Gimnazjum nr 1.

W przebiegu i ocenie projektu współpracowały z nią Jolanta Kular i Mirosław Madej - dyrektor Gimnazjum nr 1 w Pińczowie.

W sali gimnastycznej dojrzeć można było wiele dekoracji , gazetek, plakatów i innych elementów wystroju wnętrz starożytnych budowli. Publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej, niczym widzowie w Coloseum żywo reagowała na prezentacje i oceny jury. W miejscach ustronnych artyści z zapałem zdobili wazy ( amfory) wycięte z grubego kartonu a na policzkach wielu uczniów widniały "antyczne" symbole informujące o przynależności do danej klasy. Były to jak nas wtajemniczono - symbole charakterystyczne dla niewolników - których już wówczas było mnóstwo.

Wprawdzie w starożytnych igrzyskach wolnych od komercji zwycięzcy nie otrzymywali żadnych gratyfikacji a jedynie wieniec z liści laurowych zakładany na skronie, ale w "jedynce" złamano ten obyczaj i Rada Rodziców ufundowała nagrodę w wysokości 50 złotych dla najlepszej klasy. To, na spotkanie integracyjne laureatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie