MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Chęciny zaprasza na wspaniałą majówkę [PROGRAM]

oprac. red
Burmistrz Robert Jaworski serdecznie zaprasza na chęcińską majówkę. Na zdjęciu z wielką makietą Zamku Królewskiego, którą można obejrzeć w "Niemczówce".
Burmistrz Robert Jaworski serdecznie zaprasza na chęcińską majówkę. Na zdjęciu z wielką makietą Zamku Królewskiego, którą można obejrzeć w "Niemczówce". archiwum gminy
Biegi, zbiórka krwi, taneczny flashmob na rynku i maraton zumby, rodzinny rajd rowerowy, piknik wojskowy z prezentacją wojskowych samochodów i pierwsze w tym roku nocne zwiedzanie chęcińskiej warowni, a także liczne gry edukacyjne dla najmłodszych i koncerty – te i wiele innych atrakcji czeka na wszystkich, którzy zaplanowali długi weekend majowy spędzić w Chęcinach. Trzeba przyznać, że nowości jest tu coraz więcej, jak chociażby lapidarium na zamku czy wierna replika chęcińskiej warowni z 1607 roku, którą można podziwiać w renesansowej "Niemczówce".

1 maja - Zbiórka krwi, biegi, flashmob i maraton zumby

Tegoroczna majówka w Chęcinach zapowiada się niezwykle interesująco. Każdy dzień przyniesie liczne atrakcje. A już 1 maja, Chęciny powitają iście po królewsku wszystkich tych, którzy zechcą wesprzeć akcję charytatywnej zbiórki krwi dla Anny i Sylwii połączonej z corocznym Biegiem uliczkami Chęcin organizowanym przez Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny oraz Centrum Kultury i Sportu. Wydarzenie pod hasłem "Krok po zdrowie – zbiórka krwi dla Anny i Sylwii" rozpocznie się punktualnie o godzinie 10.30 na Rynku Górnym w Chęcinach.

Od godziny 11.00 do godziny 16.00 stanie tu autokar do poboru krwi, na którą czekają zmagające się z ciężką chorobą dwie mieszkanki gminy Chęciny. Już od godziny 11.00 odbędą się biegi podzielone na kategorie wiekowe. Pierwsi będą startować najmłodsi uczestnicy. Bieg główny kobiet i mężczyzn na dystansie 5 kilometrów ruszy około godziny 12.30. W samo południe wystartuje też Rajd z kijkami na długości 12 kilometrów.

Godzinę później rozpocznie się taneczny flashmob na Rynku, a o godzinie 14.00 organizatorzy zapraszają na maraton zumby.

- To będzie przede wszystkim dzień na sportowo, ale nie tylko. Doroczne biegi w tym roku postanowiliśmy połączyć z akcją charytatywną zbiórki krwi dla naszych potrzebujących mieszkanek. Będzie można spędzać aktywnie czas pomagając – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który gorąco zachęca do wzięcia udziału w sportowych wydarzeniach u stóp chęcińskiego zamku i tym samym pomocy w ratowaniu zdrowia.

3 maja - będą patriotyczne spektakle i koncerty

Kolejne dni długiego weekendu majowego przyniosą równie wiele atrakcji. Święto Konstytucji 3-go Maja rozpocznie się w piątek o godzinie 12.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym w Chęcinach. O godzinie 15.00 na Rynku Górnym odbędzie się program słowno-muzyczny w wykonaniu Teatru Grodzkiego "Pod Basztami" i Studia Piosenki. Z koncertem wystąpią też wokalistki – Daria Kierońska i Małgorzata Zaława.

4 maja - rajd rowerowy

4 maja w Chęcinach upłynie pod znakiem aktywności fizycznej. Odbędzie się tu IV Rajd Rowerowy, który wystartuje spod "Hali pod Basztami" o godzinie 9:00 rano. Może wziąć w nim udział każdy, kto chce poznać urokliwe zakątki Chęcin. A będzie co zwiedzać. Cykliści przejadą między innymi otwartą pod koniec ubiegłego roku ścieżką rowerową. Zwiedzą także Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego i zostaną zaproszeni na ognisko. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 maja do godz. 15.00 w Centrum Kultury i Sportu oraz pod adresem [email protected].

Ci, którzy nie posiadają roweru mogą skorzystać z wypożyczalni otwartej przy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Tego dnia, od godziny 14.00 do 17.00 na Górnym Rynku odbędzie się "Piknik wojskowy". Będzie prezentacja samochodów bojowych oraz sprzętu wojskowego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. O godzinie 15.30 usłyszymy naszych lokalnych artystów, a o godzinie 16.00 zagra Orkiestra Dęta z Morawicy.

Ostatniego dnia długiego weekendu majowego, 5 maja, od godziny 13.00 do 16.00 zaplanowano akcję pod hasłem "Stop smog!". Na Górnym Rynku odbędą się warsztaty interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. "Ochrona powietrza". Na Rynku staną też liczne stoiska edukacyjne. Będzie można posłuchać lokalnych artystów, a o godzinie 16.00 chęcińską majówkę hucznie i radośnie zakończy "Biesiada Cygańska".

W Chęcinach ciągle powstają nowe atrakcje

Zamek Królewski w Chęcinach jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w regionie. Po przeprowadzonej kompleksowej rewitalizacji, która trwała blisko dwa lata i pochłonęła łącznie ponad 8 milionów złotych, z czego aż 80 procent pochodziło z unijnego dofinansowania, chęcińska warownia przeżywa prawdziwy najazd turystów. I nie ma się co dziwić, bo atrakcji jest tu co niemiara, a wciąż powstają nowe.

- Wszystko z myślą o mieszkańcach i turystach – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. Wielką popularność już zyskał otwarty zaledwie kilka miesięcy temu "Szlak Króla Władysława Łokietka", który prowadzi od bramy zachodniej zamku, do Rynku i ustawionej na nim figury króla. - To bardzo ważna postać w dziejach nie tylko Chęcin, ale i całego kraju. To właśnie dzięki niemu w Chęcinach swoje początki wziął parlamentaryzm w Polsce. Szlak ma przypominać o tych ważnych wydarzeniach, a turyści chętnie fotografują się z figurą króla – mówi burmistrz, Robert Jaworski i dodaje, że na tym nie koniec nowości.

- Wszyscy miłośnicy historii już mogą obejrzeć wierną replikę chęcińskiej warowni z 1607 roku, którą można podziwiać w renesansowej "Niemczówce". Makieta zamku została opracowana w najmniejszych detalach i robi prawdziwe wrażenie. Jedną z naszych najnowszych propozycji będzie także lapidarium na zamku, a w weekend majowy na jego dziedzińcu staną stoły do gier planszowych. Będzie można oczywiście zagrać w królewską grę, jaką są szachy. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników poszukiwania skarbów, które pozwolą jednocześnie na poznanie historii – wymienia burmistrz Robert Jaworski.

Warto też dodać, że zaplanowano nowe wystawy, obrazujące kolejne etapy odrestaurowania zamku, a także fazy i efekty prac architektonicznych. Nowa ekspozycja przypomni też o tym, że 50 lat temu odbyła się premiera filmu "Pan Wołodyjowski", do którego sceny nagrywano w Chęcinach.

- To dzieło honorowego obywatela naszego miasta Jerzego Hoffmana, które rozsławiło Chęciny. Dzięki niemu pół wieku temu można było tu spotkać takie sławy jak Tadeusz Łomnicki, czy Magdalena Zawadzka. Na naszej ziemi chęcińskiej powstało wiele różnych filmów, o których chcemy przypominać – podkreśla.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie