MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski nagrodzona statuetką Świętokrzyski Kreator Rozwoju. Za korzystanie z funduszy europejskich

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Nagrodzeni na gali w Targach Kielce. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Nagrodzeni na gali w Targach Kielce. Więcej na kolejnych zdjęciach.
- Dzięki projektom zrealizowanym przez nasz samorząd przy wsparciu Funduszy Europejskich region świętokrzyski nabrał rozpędu – mówiła wicemarszałek Renata Janik otwierając konferencję podsumowującą inwestycyjną część Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, która odbyła się w środę, 27 marca w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Była to także doskonała okazja do nagrodzenia wyróżniających się beneficjentów. Statuetką "Świętokrzyski Kreator Rozwoju" uhonorowano inwestycję z powiatu ostrowieckiego.

Nagroda "Świętokrzyski Kreator Rozwoju" dla Ostrowca Świętokrzyskiego

W gronie przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, reprezentantów świata nauki, kultury i biznesu podsumowano program regionalny na lata 2014-2020 w jego części inwestycyjnej. Konferencja - „Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 - inwestycje, które budują naszą przyszłość” - była znakomitą okazją, by porozmawiać o efektach unijnych przedsięwzięć, podzielić się uwagami i spostrzeżeniami, a także wyciągnąć wnioski na przyszłość, bowiem dobre praktyki są tym, z czego warto czerpać w obecnej unijnej perspektywie.

- Nagrodziliśmy najlepszych z najlepszych. Wyróżnione projekty cechują się społeczną odpowiedzialnością oraz w wymierny sposób wpłynęły na rozwój regionu świętokrzyskiego w różnych obszarach – podkreśliła wicemarszałek Janik.

Gmina Ostrowiec nagrodzona statuetką "Świętokrzyski Kreator Rozwoju”

Wyróżnienie „Świętokrzyski Kreator Rozwoju” w kategorii Komunikacja i transport publiczny wyróżniono Gminę Ostrowiec Świętokrzyski za projekt “Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”. To ogromne przedsięwzięcie przebiegające w 2 etapach, służące stworzeniu sprawnej, dostępnej i komfortowej dla mieszkańców sieci komunikacji transportu publicznego oraz ograniczeniu emisji pyłów i substancji szkodliwych do atmosfery. W ramach dotacji unijnej zakupiono autobusy niskoemisyjne spełniających normę EURO VI oraz hybrydowe, zmodernizowano również 40 przystanków. Dla właściwego funkcjonowania zrównoważonej mobilności wybudowano stację obsługi z warsztatami i wyposażeniem, myjnią, budynkiem administracyjno-dworcowym, placem postojowym, manewrowym, zajezdnią; wymieniono 233 lampy na ledowe i energooszczędne. Mieszkańcy otrzymali również ścieżki rowerowe z systemami: park&ride i bike&ride oraz możliwość szybszego zakupu biletów poprzez wdrożenie systemu biletu zintegrowanego. Przebudowano ulice: 11 Listopada i Samsonowicza. Łączna wartość obydwu etapów – 62 mln 176 tysięcy złotych, wkład Unii Europejskiej w obydwu projektach – 44 milionów 796 tysięcy złotych.

Zobacz galerię zdjęć z gali w Targach Kielce

Podsumowanie

- Podsumowujemy program regionalny, ale również najdłuższą i najtrudniejszą kadencję samorządu wojewódzkiego, która przypadła na czas zmagań z pandemią oraz wojny w Ukrainie. Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy czegoś podobnego, ale ten Zarząd Województwa dał radę! – podkreśliła z satysfakcją wicemarszałek Renata Janik, otwierając środową konferencję.

- W roku 2018, czyli na początku kadencji obecnego Zarządu nasze województwo było na jednym z ostatnich miejsc w wydatkowaniu funduszy unijnych. Dzięki ogromnej pracy sukcesywnie poprawialiśmy lokatę, byliśmy pracowici, konsekwentni i pokazaliśmy, że umiemy mądrze wydawać pieniądze i odpowiadać na potrzeby mieszkańców regionu. Do końca 2023 roku w ramach programu podpisaliśmy 4610 umów o łącznej wartości unijnego dofinansowania ponad 6,16 miliarda złotych. To dało nam trzecią lokatę w kraju! - dodawała.

Wicemarszałek Janik podkreśliła, że bardzo istotna była dobra współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi, a także z Komisją Europejską. Dzięki temu udało się wynegocjować rekordową kwotę unijnego wsparcia dla regionu na realizację programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 w wysokości ponad 7 miliardów złotych.

- Przed nami wiele do zrobienia, 10 proc. funduszy w ramach nowego programu już zakontraktowaliśmy, natomiast w części społecznej - już 30 proc. To pokazuje jak efektywnie pracujemy – dodała wicemarszałek, która jednocześnie podziękowała wszystkim dyrektorom, kierownikom oraz pracownikom departamentów i jednostek odpowiedzialnych za wdrażanie programu regionalnego.

Gośćmi środowej konferencji w formule on line była przedstawicielka Komisji Europejskiej Emma Toledano Laredo, dyrektor do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, która podkreśliła, że unijne fundusze podniosły jakość życia mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Przypomnimy, że w ramach Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 do naszego regionu napłynął ogromny zastrzyk pieniędzy w wysokości prawie 1,4 miliarda euro. O tym, jak fundusze te przełożyły się na rozwój naszego regionu oraz życie jego mieszkańców, mówił Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Kilometry nowych, bezpiecznych dróg, obwodnice miast, zmodernizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt placówki służby zdrowia, odnowione centra miast, odzyskujące dawny blask zabytki, nowe atrakcje turystyczne, inwestycje w ochronę środowiska, wsparcie firm, które budują swoją pozycję gospodarczą – to tylko przykłady projektów współfinansowanych z inwestycyjnej części programu.

Ostatni punkt konferencji, czyli występ Kieleckiego Teatru Tańca ze spektaklem „Zobacz Jazz. Golden Ages” poprzedził uroczysty moment wręczenia przez wicemarszałek Renatę Janik oraz dyrektora Jacka Sułka statuetek Świętokrzyski Kreator Rozwoju. Tytułem tym w ośmiu kategoriach wyróżniono najbardziej inspirujące, innowacyjne i wzorcowo realizowane projekty współfinansowane ze środków unijnych.

Zobacz galerię zdjęć z gali w Targach Kielce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie