Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Smyków odnalazła wody termalne w Sielpi. Możliwa jest budowa ciepłych basenów

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Odwiert w Sielpi trwał będzie jeszcze kilka tygodni, do czasu dokładnego zbadania wody
Odwiert w Sielpi trwał będzie jeszcze kilka tygodni, do czasu dokładnego zbadania wody Marzena Kądziela
Sielpia ma szansę stać się jeszcze bardziej atrakcyjna, a nawet uzyskać status uzdrowiska termalnego. Podjęcie ryzyka przez gminę Smyków, właściciela 14 hektarów graniczących z zalewem od strony północnej, opłacało się. Odwiert na głębokości 1525 metrów ujawnił wodę o temperaturze powyżej 20 stopni.

Znaleziono wodę termalną nad zalewem w Sielpi

Przypomnijmy, że koncepcja atrakcyjnego zagospodarowania działki w Sielpi należącej do gminy Smyków powstała kilka lat temu. Wójt Jarosław Pawelec wraz z Radą Gminy postanowili sprawdzić podejrzenia dotyczące możliwości występowania tam wód termalnych.

- Sprawdzić można było jedynie poprzez dokonanie otworu badawczego – tłumaczy wójt. - Ale koszty takiego odwiertu przekraczały znacznie możliwości gminy. Dlatego złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie odwiertu geotermalnego. Ku naszej radości wniosek został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy w 2021 roku 9,5 miliona złotych na badania.

Po wszelkich formalnościach w sierpniu 2023 roku nad sielpiańskim zalewem, w okolicy gdzie kiedyś było pole namiotowe, rozpoczął się odwiert.

- W projekcie zakładano, że woda termalna będzie znajdować się na głębokości 1200 metrów – dodaje główny inżynier projektu doktor Bogdan Noga. - Prace były kontynuowane do głębokości 1342 metrów. Trzeba było niestety stwierdzić, że odwiert nie osiągnął zamierzonego celu.

Inwestor, czyli samorząd gminy Smyków, miał dwa wyjścia – zamknąć badawczą inwestycję lub ją kontynuować, ale już za pieniądze pochodzącego z własnego budżetu.
- Podjęcie decyzji było bardzo ryzykowne i trudne – przyznaje Jarosław Pawelec. - Jednak po wielu rozmowach z fachowcami i naszymi radnymi postanowiliśmy to ryzyko podjąć. Postanowiliśmy, że wykonująca zadanie firma Algeo, będzie wiercić jeszcze głębiej.

- I to była bardzo dobra decyzja – kontynuuje doktor Bogdan Noga. - Na głębokości 1525 metrów wodę termalną stwierdziliśmy. Ta woda ma temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza. Jest to na pewno woda termalna. Woda wypływa w ilościach około czterech metrów sześciennych na godzinę. Po dwóch dniach zwiększyliśmy wydajność do ośmiu metrów sześciennych na godzinę. Woda ta jest wodą zmineralizowaną.

Teraz przyszedł czas na wykonanie szczegółowych badań dotyczących składu chemicznego wody. Po otrzymaniu kompletu dokumentów można rozpocząć kolejny etap czyli realizację koncepcji zagospodarowania terenu nad zalewem.

- Pragnę przypomnieć, że to jedynie koncepcja – dodaje wójt. - Naszym zadaniem będzie teraz poszukiwanie inwestorów, którzy będą chcieli realizować koncepcję ze swoimi pomysłami. Mamy nadzieję, że w Sielpi powstaną baseny geotermalne, a w przyszłości może także uzdrowisko termalne. Sielpia ma ogromny potencjał, który odnalezienie termalnych wód jeszcze znacznie podniosło.

W czwartek w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z radnymi, którym wójt dziękował za zaakceptowanie jego inwestycyjnego pomysłu. - To my, jako radni dziękujemy panu wójtowi – powiedział przewodnicząca Rady Gminy Danuta Jarek. - Decyzja wójta była słuszna i teraz cieszymy się z tego, że na terenie naszej gminy mogą powstawać atrakcyjne miejsca wypoczynkowe, a w przyszłości może także uzdrowiskowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie