Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu opatowskiego będą razem ubiegać się o unijne pieniądze. Najważniejsze rolnictwo i turystyka [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Obszar Strategicznej Interwencji Ziemia Opatowska, stworzyły gminy powiatu wraz z samorządem powiatowym. Wszystko po to, by móc wspólnie ubiegać się o wpisanie do nowej strategii województwa świętokrzyskiego.

Podczas poniedziałkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Opatowie, na którym mówiono wiele o planach stworzenia Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolnej, przedstawiciele opatowskich samorządów podpisali też porozumienie, powołując do życia Obszar Strategicznej Interwencji Ziemia Opatowska. Wzorem innych gmin i powiatów, także tu samorządowcy będą działać wspólnie i wspierać się w pozyskiwaniu środków unijnych, w ramach nowej strategii województwa świętokrzyskiego.

Powiat opatowski jest największym obszarem rolniczym w województwie świętokrzyski, stąd właśnie tę dziedzinę kładziony jest największy nacisk. Poza drugą w kolejce turystyką, w sferze zainteresowań grupy „Ziemia Opatowska” są także zdrowie i edukacja, samorząd, rozwój przedsiębiorczości. Obszar Strategicznej Interwencji obejmuje wszystkie gminy, a więc miasta Opatów i Ożarów oraz Lipnik, Iwaniska, Sadowie, Baćkowice, Tarłów oraz Wojciechowice.

Oprócz Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolnej, samorządowcy jako niezwykle ważny wskazują rozwój turystyki.
- Pomysł stworzenia Centrum jest oczywiście dobry, bo powiat opatowski stoi rolnictwem. Równie ważny jest nasz postulat stworzenia Europejskiego Centrum Templariuszy, na którym chcemy budować turystykę, a więc otwierać powiat na mieszkańców innych regionów Polski i świata- mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.

Wśród propozycji na rozwój powiatu pojawiają się między innymi rozwój upraw i przetwórstwa konopi włóknistych (Ziemia Opatowska jako Zagłębie Konopne), utrzymanie wysokiej jakości gleb i wód gruntowych poprzez ograniczenie stosowania pestycydów, wspieranie inicjatyw lokalnych w zakresie sprzedaży, w tym ekologicznych produktów rolnych, promocja oraz rozwój istniejących wspólnych marek lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych, typu wiśnia sokowa „Nadwiślanka”, czy też proso „Gierczyckie”, chleb iwański.

Szansą dla regionu ma być promocja trybu życia „slow”, czyli zamieszkanie w urokliwej okolicy niedaleko ośrodków miejskich. W ramach rozwoju turystyki i jej bazy, w powiecie mógłby powstać profesjonalny kemping dla kamperów i przyczep kempingowych.
Wszystkie uwagi do strategii województwa świętokrzyskiego, samorządy mogą zgłaszać tylko do środy, 30 września, o czym przypomniał na spotkaniu marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Przyznał, że większość pomysłów z regionu jest o wiele bardziej zaawansowana, niż te zaproponowane w powiecie opatowskim, ale zapewnił też, że drzwi nie są zamknięte, a każda mocna strategicznie propozycja ma szansę na realizację.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie