Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grodzisko w Stradowie, wielki unikat z naszego regionu ma być jeszcze atrakcyjniejsze. Fachowcy radzili, jak to osiągnąć [ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Wójt Czarnocina, Maria Kasperek zainicjowała konferencję, na którą zaprosiła specjalistów. Rozmawiano o infrastukturze wokół  Grodziska w Stradowie.
Wójt Czarnocina, Maria Kasperek zainicjowała konferencję, na którą zaprosiła specjalistów. Rozmawiano o infrastukturze wokół Grodziska w Stradowie. Archiwum
Kilka dni temu w Czarnocinie odbyła się zorganizowana z inicjatywy wójt Marii Kasperek konferencja, podczas której poruszano sprawę koncepcji zagospodarowania terenu wokół słynnego Grodziska w Stradowie. Dyskusja była merytoryczna

Podczas spotkania wypracowano harmonogram działań zmierzających do uatrakcyjnienia grodziska oraz uzyskania środków finansowych na rozwój turystyczny tego unikatowego zabytku.

Autorytety o zagospodarowaniu Grodziska

W pierwszym poświęconym Grodzisku spotkaniu wzięli udział Anna Żak, świętokrzyski konserwator zabytków; Daniel Czernek, kierownik Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach; Zbigniew Myczkowski, profesor nauk technicznych Politechniki Krakowskiej; historyk Roman Marcinek oraz Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Gminę Czarnocin reprezentowali: Maria Kasperek, wójt gminy; sekretarz Agata Wróbel; Kazimierz Warszawa, przewodniczący Rady Gminy oraz Katarzyna Krawiec, radna i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Stradowie.

- Najbardziej zależy nam na tym, żeby Grodzisko zostało uznane za pomnik historii – mówi wójt Maria Kasperek. - Na pierwszym spotkaniu poruszaliśmy najważniejsze sprawy, ale bez szczegółów. Pośpiech nie jest w tym przypadku wskazany. Planujemy zresztą kolejne spotkania ze specjalistami.
Wójt Maria Kasperek powiedziała, że na początek opracują projekt zagospodarowania dawnego sklepu spożywczego, który niedaleko grodziska stoi opustoszały. - Planujemy na początku przyszłego roku stworzyć małą infrastrukturę dla turystów – wspomniała. - Mieściłoby się tam Centrum Informacji Turystycznej, punkt gastronomiczny, toalety – wymienia. - Z czasem mogą dojść kolejne udogodnienia dla odwiedzających ten zabytek.

Dla miłośników historii

Grodzisko w Stradowie jest pozostałością dużego grodu, którego powstanie datuje się na VIII-X wiek. Szacuje się, że gród wraz z podgrodziami i osadami przygrodowymi mógł mieć około 45 hektarów, samo grodzisko ma ich 25. Prawdopodobnie był to jeden z największych grodów znajdujących się na obecnych ziemiach polskich. Naukowcy wiążą go z państwem Wiślan, niektórzy twierdzą że mógł być nawet jego stolicą.

Stradów odgrywał większą rolę od pobliskiej Wiślicy, która zdecydowanie ustępowała mu rozmiarami. Zarówno podczas prac badawczych, jak i przypadkiem w jego okolicy odkrywano duże ilości ceramiki, w tym również tej celtyckiej.
Przedstawiciele gminy Czarnocin na terenie, którego leży grodzisko informują, że wybierając się do Stradowa należy pamiętać, że grodziska to jedynie ziemne pozostałości po dawnych grodach. Nie znajdziemy tu fragmentów murów, w owym okresie zresztą nie wznoszono kamiennych murów, a jedynie drewniane palisady, ziemne wały czy fosy.
Na najwyższej części wałów znajduje się krzyż – można przeczytać w opracowaniach historycznych o Stradowie .

Można dostrzec Beskidy i Tatry

Z kolei podkowiaste wzniesienie z widocznie wyodrębnioną częścią główną liczy około 1,5 hektara i nazwane jest Zamczyskiem. Pozostałości wału obronnego wokół niego sięgają niemal 18 metrów. Do Zamczyska przylegały podgrodzia – Mieścisko znajdujące się na północnym-zachodzie oraz Barzyńskie na południowym-wschodzie.

Miejsce to na pewno spodoba się miłośnikom historii średniowiecznej. Ze względu na to, że położone około 350 metrów nad poziomem morza, Grodzisko góruje nad okolicą, świetnie widać stąd pobliską, bardzo malowniczą dolinę potoku Stradomka. Przy dobrej pogodzie można dostrzec z niego szczyty Beskidów, a podobno podczas idealnych warunków widoczne są nawet Tatry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie