Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Guacamole - zielony przysmak z Meksyku

/esw/
Sos guacamole ma oryginalną zieloną barwę. Świetnie nadaje się do chrupiących przekąsek.
Sos guacamole ma oryginalną zieloną barwę. Świetnie nadaje się do chrupiących przekąsek. anlika/cc/flickr.com
Awokado, zwane też w Polsce smaczliwką, to smaczny i bogaty w cenne składniki odżywcze owoc o zielonej barwie miąższu. Można wykorzystywać nie tylko w kuchni, jako składnik past, sosów lub dekorację gotowych dań, ale też w kosmetyce, przygotowując naturalną maseczkę do twarzy.

Jednym z najpopularniejszych przetworów z awokado jest gęsty sos guacamole. Przygotowywali go już w średniowieczu Aztekowie. To świetny dodatek do chrupiących przystawek, placków tortilla czy kukurydzianych chipsów. W oryginalnej wersji awokado rozciera się z dodatkiem limonkę i solą. Poszczególne rodzaje guacamole mogą zawierać pomidory, paprykę chili, cebulę, kolendrę, czosnek i inne przyprawy.

Guacamole jest łatwe do przyrządzenia. Potrzebne składniki to: 1 awokado, 1 cebula, 1 mały pomidor, 1 papryczka chilli, 1 ząbek czosnku, sok z połowy cytryny lub limonki, pół pęczka natki pietruszki, sól, mielona kolendra, kminek. Awokado obieramy ze skórki i usuwamy pestkę. Pomidora sparzamy i obieramy ze skórki. Papryczkę oczyszczamy z nasion, cebulę kroimy na ćwiartki. Wszystkie składniki miksujemy na gładką, jednolitą masę, mieszamy z sokiem z cytryny i przyprawami. Odstawiamy na godzinę do lodówki.

Jak kupować awokado?

Zanim kupimy owoc trzeba sprawdzić, czy jest dojrzały. Najpierw obejrzyjmy kolor awokado - dojrzały owoc ma ciemnozieloną lub bakłażanową skórkę, choć jest to bardzo ogólna cecha, uzależniona od odmiany owocu i również jasnozielone awokado może być dojrzałym owocem. Następnie trzeba delikatnie przycisnąć skórkę palcami - dojrzałe owoc jest miękki i sprężysty, a po dotknięciu skórka powinna powrócić do pierwotnego kształtu. Nie ściskamy owocu zbyt mocno, by nie uszkodzić miąższu, który po obraniu okaże się w tych miejscach ciemny i nieapetyczny.

Nie kupujmy przejrzałych awokado, mają nieprzyjemny smak i ciemny miąższ. Lepiej kupić owoc niedojrzały i położyć w kuchni, na przykład na blacie lub parapecie. Dojrzeje w przeciągu 1-5 dni. Kupując więcej awokado, przechowujemy je w lodówce. Proces dojrzewania trwa wtedy o dłużej, dzięki czemu owoce nie zepsują się zbyt szybko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie