MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwałtowne burze i bardzo silny wiatr nadchodzą nad Świętokrzyskie. Są ostrzeżenia i alert RCB

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Noc z niedzieli na poniedziałek może być bardzo niespokojna \
Noc z niedzieli na poniedziałek może być bardzo niespokojna \
Noc z niedzieli, 30 czerwca na poniedziałek 1 lipca zapowiada się burzowo. Dla całego kraju, w tym województwa świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia, mieszkańcy otrzymali też SMS-owe alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Oprócz burzy może pojawić się bardzo silny wiatr, a gdzieniegdzie podtopienia.

Ostrzeżenie przed burzami i silnym wiatrem dla województwa świętokrzyskiego

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego wydał w niedzielę, 30 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który nie pozostawia wątpliwości co do potencjalnego zagrożenia.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y otrzymali mieszkańcy Świętokrzyskiego
W związku z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczącymi możliwości wystąpienia burz z bardzo silnym wiatrem, we wszystkich województwach, również w świętokrzyskim został uruchomiony Alert RCB.

„Uwaga! Dziś i w nocy (30.06/01.07) prognozowane gwałtowne burze i bardzo silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie"

- SMS-y tej treści otrzymali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

Zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed burzą. Pamiętaj, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Pogoda na niedzielę 30 czerwca dla Świętokrzyskiego

Burze na niedzielę zapowiadają także Świętokrzyscy Łowcy Burz. Oto prognoza pogody:

SYTUACJA: W niedzielę nasze województwo znajdzie się ponownie w strumieniu spływu mocno rozgrzanej masy powietrza zwrotnikowego, cechującej się wysokimi temperaturami i dużą zawartością wilgoci w profilu troposfery. Owa masa powietrza, charakteryzować się będzie również znacznymi pokładami energii termodynamicznej, ale też pewnymi czynnikami hamującymi konwekcję. Wieczorem i w nocy, kiedy warstwy hamujące stopniowo będą ustępować, zainicjowany może zostać rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Dodatkowo, od zachodu do naszego regionu zbliżał będzie się ośrodek niżowy z chłodnym frontem atmosferycznym, który może przyczyniać się do rozwoju licznych burz, lokalnie o gwałtownym charakterze.
OPIS: W zasięgu gorącego sektora powietrza odnotujemy bardzo wysokie pokłady energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, które na przeważającym obszarze województwa wyniosą do 2500-3000 j/kg. Wartości kinematyczne zawarte w atmosferze pozostaną na niskim poziomie (Shear 0-6 < 4-6 m/s; shear 0-1 <7-8 m/s). Atmosfera jednak pozostanie dość dobrze uwodniona (PWAT ~35-40mm).
Powstałe w takich warunkach burze będą ograniczać się do izolowanych, osamotnionych komórek burzowych o krótkich cyklach życia, mogących generować nawalne opady deszczu przez dłuższy czas, opady gradu do 3-4cm średnicy i możliwe silne porywy wiatru do około 90-100 km/h. Stopień SRD zagrożenia nie został uwzględniony z racji na niewielkie ryzyko powstawania jakichkolwiek burz w naszym regionie. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli burze jednak wystąpią, będą lokalnie mogły mieć gwałtowny przebieg. Najbardziej narażone na nie pozostaje zachodnia i południowa część województwa, gdzie obecność strefy frontowej z linią zbieżności wiatru będzie mogła inicjować zjawisko konwekcji i tym samym burz.
NWL: Zostało wydane dla zachodu, południa i częściowo centrum regionu z powodu niewielkiego ryzyka wystąpienia burz z możliwymi nawalnymi opadami deszczu do 40mm, opadami gradu o średnicy 3-4cm oraz porywami wiatru przekraczającymi 90 km/h. - czytamy na Facebooku Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera.

Jak postępować podczas burzy?

Podczas burzy ważne jest, aby dostosować się do zaleceń i unikać niepotrzebnego narażania się na niebezpieczeństwo.

Odpowiednie przygotowanie do nadchodzącego załamania pogody, takie jak zabezpieczenie domów, sprawdzenie stanu dachów, okien oraz drzwi, może zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Warto również mieć pod ręką latarki oraz zapas wody i żywności, na wypadek ewentualnych przerw w dostawie prądu.

Zachowanie spokoju i rozsądek w obliczu nadchodzącej burzy to klucz do bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że przestrzeganie zaleceń służb i odpowiedzialne zachowanie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko związane z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

O tym jak zachować się podczas burzy przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zobaczcie:

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie