MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024 w Świętokrzyskiem. Zobacz zwycięzców w województwie i powiatach

OPRAC.: Marzena Ślusarz
Stanisław Skalmierski z Nawarzyc w gminie Wodzisław - 1. miejsce w województwie i w powiecie jędrzejowskim. Na kolejnych slajdach zdjęcia z gospodarstwa Stanisława Skalbmierskiego a na kolejnych z wszystkich nagrodzonych gospodarstw.
Stanisław Skalmierski z Nawarzyc w gminie Wodzisław - 1. miejsce w województwie i w powiecie jędrzejowskim. Na kolejnych slajdach zdjęcia z gospodarstwa Stanisława Skalbmierskiego a na kolejnych z wszystkich nagrodzonych gospodarstw. KRUS
Stanisław Skalmierski, rolnik z Nawarzyc w gminie Wodzisław w powiecie jędrzejowskim zajął pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, który organizuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wszystkich laureatów poznaliśmy w niedzielę, 23 czerwca. Prezentujemy ich gospodarstwa.

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024 w Świętokrzyskiem. Zobacz jak wyglądają

Kielecki oddział regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyłonił laureatów w powiatowym i wojewódzkim etapie ogólnokrajowego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Organizacja tego przedsięwzięcia jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez KRUS, której celem jest zmniejszanie liczby wypadków i chorób zawodowych wśród rolników. Do udziału w tegorocznej akcji zgłosiło się 51 gospodarstw. Oceniała je komisja ze specjalistów z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz z instytucji zaangażowanych w akcję z Państwowej Inspekcji Pracy, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

23 czerwca laureaci w województwie i powiatach otrzymali nagrody. Zwycięzca w regionie kwalifikuje się do finału ogólnopolskiego. Prezentujemy wszystkich nagrodzonych i ich gospodarstwa.

Zobacz w galerii zdjęć - jak wyglądają wszystkie nagrodzone gospodarstwa

1. miejsce w województwie i w powiecie jędrzejowskim

Stanisław Skalmierski z Nawarzyc w gminie Wodzisław prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 90 hektarów z produkcją roślinno- warzywną. Uprawiana jest tu przede wszystkim pietruszka - na areale około 10-15 hektarów. Pozostała część pola obsiewana jest zbożem- pszenicą oraz rzepakiem. Wszystko przeznaczane jest na sprzedaż. Na terenie gospodarstwa znajdują się silosy do przetrzymywania zboża i rzepaku oraz chłodnie do przetrzymywania pietruszki. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny (ciągniki, kombajny, siewniki, opryskiwacze, maszyny uprawowe itp.) i urządzenia, które ułatwiają pracę i są niezbędne do prowadzonej produkcji. Gospodarstwo pan Stanisław prowadzi z rodziną, sezonowo podczas wykopów pietruszki, najmowani są pracownicy do pomocy.

2. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie opatowskim

Sławomir Skórski w Gierczycach w gminie Wojciechowice gospodaruje na 24 hektarach, uprawia głownie zboża (kukurydza, groch, proso, pszenica). Rolnik posiada dwa ciągniki oraz podstawowy sprzęt do uprawy w polu. Prowadzi dodatkową działalność gospodarczą - produkcja kaszy jaglanej. W pracach towarzyszą mu małżonka Iwona i syn.

3. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie starachowickim

Mateusz Lech z Agatą Żurawską oraz rodzicami gospodarują w miejscowości Mirzec Podborki w gminie Mirzec. Specjalizują się w hodowli drobiu, są to działy specjalne produkcji rolnej polegającej na odchowie kurcząt ogólnoużytkowych. Wieloletnie doświadczenie jak również nowoczesny sprzęt i urządzenia wspomagające pracę w gospodarstwie pozwalają czy też zapewniają gospodarstwu bezpieczną pracę, szybki rozwój w branży hodowlanej, ale też stawia gospodarstwo Mateusza Lecha na wysokich miejscach w rankingach na terenie województwa świętokrzyskiego. Ponadto na użytkach rolnych w gospodarstwie uprawiane są rośliny zbożowe - w głównej mierze jest to pszenica.

4. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie kazimierskim

Monika i Marcin Niedbałowie gospodarują w Słonowicach w gminie Kazimierza Wielka. Prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 20 hektarów. Pomagają im synowie Michał i Mateusz. Z rolnictwem są związani od ponad 20-stu lat. W ich gospodarstwie w głównej uprawie są warzywa: marchewka, pietruszka, ziemniaki. Rolnik stara się dbać na bieżąco o stan techniczny maszyn i urządzeń rolniczych co usprawnia pracę w gospodarstwie rolnym. Pani Monika to świetna gospodyni domu. Porządek w gospodarstwie rolnym stawia na pierwszym miejscu. Pasją pana Marcina jest wędkarstwo, a pani Moniki czytanie książek. Wspólną pasją są wyprawy w góry wraz z przyjaciółmi.

5. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie buskim

Mateusz i Paulina Bąba prowadzą niemal 11 – hektarowe gospodarstwo w Szczerbakowie, w gminie Wiślica. Mają dwóch synków, Aleksandra i Jakuba. Ich praca obejmuje produkcję roślinną (głównie warzywa) oraz hodowlę głównie bydła opasowego i trzody chlewnej. W ostatnim czasie gospodarstwo unowocześnili o beczkowóz do gnojowicy z aplikatorami oraz rozsiewacz do nawozów. Pani Paulina jest członkiem lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, natomiast pan Mateusz członkiem OSP Szczerbaków. Latem wykonują warkocze z czosnku przyozdobione suszonymi kwiatami oraz kłosami zbóż, które cieszą się ogromną popularnością wśród nabywców. W wolnym czasie rolnicy spędzają czas na wycieczkach rowerowych oraz zwiedzaniu województwa świętokrzyskiego.

6. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie kieleckim

Barbara i Piotr Stępniowie w Przegrodach w gminie Łopuszno prowadzą gospodarstwo wynosi 11,92 hektarów na których Państwo Stępień wraz z synami uprawiają kukurydzę, zboże oraz trawy. Inwentarz gospodarstwa stanowi bydło mleczne w ilości 55 sztuk. Gospodarstwo prowadzone jest rodzinnie w pracach w gospodarstwie częściowo pomagają synowie. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny i sprzęt do produkcji rolnej.

Zobacz w galerii zdjęć - jak wyglądają wszystkie nagrodzone gospodarstwa

7. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie koneckim

Karol i Monika Mazurowie w Szóstakach w gminie Radoszyce gospodarują na około 30 hektarach. Hodują 20 krów mlecznych oraz 30 sztuk młodzieży. W gospodarstwie pracują trzy osoby. Na wyposażeniu gospodarstwa znajdują się nowoczesne maszyny: 4 ciągniki rolnicze, sieczkarnia do kukurydzy, kosiarki do trawy, rozrzutnik obornika, opryskiwacz oraz przyczepy rolnicze. Rocznie do firmy ROLMLEK dostarczają około 200 tysięcy litrów mleka.

8. miejsce w województwie i 1 miejsce w powiecie sandomierskim

Robert Floras w miejscowości Łukowiec w gminie Koprzywnica prowadzi nowoczesne gospodarstwo ogrodnicze. Na 1,63 hektara gruntów o bardzo dobrej bonitacji , I – II klasa rosną jabłonie. Zbiór owoców w sadach jest w pełni zmechanizowany. Gospodarstwo posiada nowoczesną przechowalnię owoców z regulowaną atmosferą, garaż na maszyny i dobrze utwardzoną drogę komunikacyjną. Cały teren podwórza jest utwardzony, ogrodzony i monitorowany. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt i maszyny. W gospodarstwie stosowane są zasady dobrej praktyki rolniczej.

9. miejsce w województwie i 1 miejsce w powiecie staszowskim

Andrzej Wolak z żoną w Słupcu w gminie Łubnice prowadzą gospodarstwo o powierzchni ponad 16 hektarów o produkcji roślinnej. Rosną truskawki – 2,50 hektara, jęczmień ozimy – 7 hektara, pszenica – 7 hektara. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny i sprzęt do produkcji rolnej.

10. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie pińczowskim

Piotr Placek w Orkanowie w gminie Pińczów prowadzi gospodarstwo o powierzchni 43,47 hektarów. Produkcja roślinna jest przeznaczana przede wszystkim na hodowlę bydła mlecznego – 90 sztuk. Na areale rosną: rzepak, pszenica ozima, kukurydza, ziemniaki. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny.

11. miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie włoszczowskim

Grzegorz Hart w Żelisławicach w gminie Secemin prowadzi gospodarstwo ukierunkowane na produkcję roślinną (zboża, trawy, kukurydza) oraz zwierzęcą (bydło – 160 sztuk w tym 100 sztuk krów mlecznych). Jest wyposażone jest w cztery ciągniki rolnicze, sieczkarnię, kosiarki rotacyjne – 2 sztuki, rozrzutnik, owijarkę, prasę, przyczepę, opryskiwacz, pług obrotowy, zgrabiarkę, tur. W gospodarstwie pracują 3 osoby. Gospodarstwo pana Grzegorza wyróżnia nowoczesna obora oraz bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń.

12.miejsce w województwie i 1. miejsce w powiecie ostrowieckim

Wioletta Strawczyńska w Śnieżkowicach w gminie Waśniów prowadzi gospodarstwo o powierzchni 21,5 hektara. Na areale rosną w głównej mierze zboża przeznaczane na hodowlę 20 sztuk bydła mięsnego. Gospodarstwo jest nowoczesne i wyposażone w niezbędny sprzęt rolniczy. Na terenie całego gospodarstwa jest zachowany ład i porządek. Pani Wioletta dba o dobrostan zwierząt, a także aby jej gospodarstwo było bezpieczne dla rodziny oraz gości.

Zobacz w galerii zdjęć - jak wyglądają wszystkie nagrodzone gospodarstwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie