Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy w Muzeum Narodowym w Kielcach zaprezentowały świętokrzyski marsz ku wolności (WIDEO, zdjęcia)

Iwona Rojek
Aleksander Piekarski
Mocno brzmiące, piękne głosy, niezwykła scenografia, fantastyczny dobór utworów, wszystko zapowiadało ciekawe wydarzenie artystyczne. W sobotę, 29 grudnia, w sali portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach, dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, odbył się koncert zatytułowany „Niepodległa – świętokrzyski marsz ku wolności”.

Od samego rana trwały próby utalentowanych i znanych artystów: Marka Piekarczyka, Olgi Szomańskiej, Mateusza Ziółko, Małgosi Szarek, Krzysztofa Iwaneczko. Każdy chciał swój utwór zaprezentować jak najlepiej pod czujnym okiem kamery obsługiwanej przez Piotra Łatasia ze świętokrzyskiej telewizji. Koncert upamiętniający trudną drogę Polaków do wyrwania się z niewoli zorganizował i zrealizował kielecki Oddział Telewizji Polskiej.

- Bardzo chętnie biorę udział w tym zaszczytnym dla mnie wydarzeniu – mówiła aktorka i wokalistka Olga Szomańska, która uczestniczyła w oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. – Bliska jest mi moja ojczyzna i jeśli mogę swoim talentem dołożyć cegiełkę do emocji, jakie wiążą mnie z tym krajem, to dla mnie wielki przywilej. Zwłaszcza w gronie tak zacnych twórców.

Takiego samego zdania był Marek Piekarczyk, lider znanego zespołu TSA, kompozytor, autor piosenek. Jak powiedział, docenia to, że możemy żyć w wolnym kraju i cieszy się, kiedy może to wyrazić w swoich utworach. Słowa piosenki wykonywanej przez zespół „Chłopcy z placu broni” – „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” zabrzmiały w jego wykonaniu niezwykle przekonująco.

Wokalistka Kasia Dereń dodała, że bardzo lubi przyjeżdżać do Kielc, miasta mocno związanego z historią odzyskania niepodległości.

Niezwykły głos Mateusza Ziółko, w utworach Jacka Kaczmarskiego, Czesława Niemena, czy Marka Grechuty również zachwycił słuchaczy.

Niezwykle zaangażowany w dzisiejsze przedsięwzięcie był reżyser Grzegorz Sadurski, który podkreślił, że dla niego Muzeum Narodowe w Kielcach, to taka sama perełka jak Wawel.

– Bardzo lubię reżyserować przedsięwzięcia muzyczne, które mają jakieś przesłanie i to właśnie takie jest – mówił.

- To nie jest zwykły koncert miły dla ucha, złożony z przypadkowo dobranych piosenek, tylko specjalnie dobrany repertuar, pokazujący całą drogę do odzyskania niepodległości. A Kielce, legiony Piłsudskiego, jego związki z Kielcami są naprawdę wyjątkowe. Tutaj miał miejsce kawałek historii naszego kraju i chciałbym, aby każdy po wsłuchaniu koncertu mógł zastanowić się co dalej będzie z Polską, w którym kierunku powinniśmy zmierzać.

W koncercie, który poprowadzili Monika Woźniak i Marcel Sabat, z oprawą muzyczną kompozytora Grzegorza Urbana zapowiedzieli swój udział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, wicemarszałek Renata Janik oraz Mariusz Gosek, członek zarządu województwa.

Wstęp na sobotni koncert możliwy jest jedynie na zaproszenie. Wszyscy, którzy nie mogli zobaczyć widowiska na żywo będą mogli obejrzeć je w TVP3 Kielce w sylwestrowy wieczór, tuż po głównym wydaniu „Informacji” o godz. 18.55

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie