Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia górą – wręczono nagrody na XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT (LISTA NAGRODZONYCH)

Lidia Cichocka
Dwa historyczne filmy zebrały główne nagrody na jubileuszowym XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. W piątkowy wieczór w Kieleckim Centrum Kultury nagrodzono ich twórców.

Komisja artystyczna obradująca pod przewodnictwem Marii Malatyńskiej uznała, że wydarzeniem tegorocznego Nurtu jest film „Piszę do ciebie, kochanie” Magdaleny Szymków. To zapis widzianych oczami kobiety wydarzeń 1968 roku, kiedy to jej mąż, żołnierz brał udział w inwazji na Czechosłowację. Ta prywatna historia została zderzona z innymi, wygrzebanymi w teczkach IPN o działaniach Służby Bezpieczeństwa a także o nastrojach na rozpoczynającym się w dniu inwazji Festiwalu Piosenki w Sopocie. To były niezwykłe materiały, bo festiwal był rejestrowany przez Interwizję, część ekip domówiła występów a spikerka z Zagrzebia, która miała prowadzić program wraz z Lucjanem Kydryńskim powiedziała dlaczego to robi i zeszła ze sceny.

Publiczność także doceniła film historyczny. Młodzi ludzie obecni na bloku filmowym Pamięć i Amnezja zagłosowali na „Amnezję” Macieja Kuciela, który przy pomocy muzyków: Kazika, Muńka i Liroya postanowił opowiedzieć o ostatnich 30 latach Polski. - Bardzo cieszy mnie ta nagroda, bo zainteresować historią młodych ludzi nie jest łatwo – mówi reżyser. - Mnie do takiego potraktowania tematu zachęciły filmy: opowiedziana przez grupę rockową historia Meksyku, czy przez bluesmenów i Franka Sinatrę, historia Stanów Zjednoczonych. Pomyślałem, że u nas historię wolnej Polski mogą opowiedzieć Kazik Staszewski i Muniek Staszczyk. Przeciwwagą dla nich miał być muzyk – polityk. Początkowo myślałem o Kukizie, ale w filmie występuje Liroy, też polityk a hip hop i rap odegrały swoją rolę. Często ilustracją poglądów tych muzycznych reprezentantów są ich piosenki.

Nagrodę Ministerstwa Kultury otrzymał kolejny historyczny dokument „Przypadek Johanny Langefeld” Władysława Jurkowa opowiadający niezwykłą historię ucieczki z polskiego więzienia komendantki obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Ucieczkę tę zorganizowało pięć byłych więźniarek, Polek. - Niezwykłe w tym filmie jest to – mówi Maria Malatyńska, że pokazuje on iż wybaczenie jest możliwe w każdej sytuacji. Klamrą filmu jest spotkanie innej więźniarki z komendantką obozu w Birkenau, Marią Mandl, błagającą o wybaczenie i to wybaczenie otrzymującą.

Nagrody NURT 2019

Wydarzenie Nurt - nagroda prezesa TVP 10 tysięcy złotych - „Piszę do ciebie, Kochanie” reż. Magdalena Szymków;
Nagroda Ministerstwa Kultury - 3 tysiące złotych - „Przypadek Johanny Langefeld” Władysław Jurkow;
Nagroda Kieleckiego Centrum Kultury - 2 tysiące złotych - „Rzeczpospolita Zakopiańska” Piotra Jaworskiego;
Wyróżnienia: „Na górze Tyrryry” Renaty Kijowskiej (także Nagroda radia Kielce), „Urok życia - Jacek Zieliński” Krzysztof Haich;
Nagroda Publiczności – prezydenta Kielc 5 tysięcy złotych „Amnezja” Maciej Kuciel;
Nagroda TVP Kielce „Somniatores” Krystian Kornel;
Nagroda Dyrektora Festiwalu „Puzzle.doc” Mariusz Koryciński;
Nagroda Studentów UJK oraz Kina Moskwa „Aktor pana Boga” Mariusz Malec.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie