Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historycy przygotowali książkę o wyjątkowym miejscu na mapie Kielc

Tomasz Trepka
Było jednym z niewielu tego typu miejsc w Polsce. W wyjątkowy sposób upamiętniało marszałka Józefa Piłsudskiego. Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach doczekało się historycznego opracowania.

- Zależało nam, by pokazać nieco szerszy kontekst tego miejsca, nie pomijając przy tym samej idei upamiętnienia osoby Piłsudskiego oraz sanktuarium jako nośnika pamięci – powiedział doktor habilitowany Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, który wraz z profesor Lidią Michalską-Brachą z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowali publikację „Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Między pamięcią a polityką historyczną II Rzeczypospolitej”.

Idea powstania sanktuarium nawiązywała pobytu Józefa Piłsudskiego w Kielcach w sierpniu i wrześniu 1914 roku. Inicjatywa upamiętnienia marszałka narodziła się niedługo po jego śmierci w 1935 roku. Nieprzypadkowo na miejsce wybrano właśnie Pałac Biskupów Krakowskich. To właśnie w nim mieściła się kwatera sztabu komendanta w 1914 roku.

Sanktuarium Józefa Piłsudskiego otwarto w Kielcach 2 października 1938 roku, czyli 80 lat temu. Bardzo ważną rolę odegrał były legionista, ówczesny wojewoda kielecki Władysław Dziadosz. Wkład artystyczny w powstanie sanktuarium mieli artyści na czele ze znanym warszawskim rzeźbiarzem Stanisławem Rzeckim. Przeistoczenie byłej siedziby komendanta, ówczesnego budynku urzędu wojewódzkiego w sanktuarium nie było jednak sprawą prostą. – Wymagało od artysty iście renesansowej wszechstronności, stawiało go wobec problemów i zadań architektonicznych, dekoracyjnych i rzeźbiarskich – pisano na łamach prasy w 1938 roku. Na sanktuarium składają się sala sztandarowa, kaplica, osobisty pokój Józefa Piłsudskiego oraz gabinet jego adiutanta.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, miejsce to zawsze odgrywało ważną rolę. – Przed wybuchem II wojny światowej stanowiło jedno z istotniejszych miejsc na mapie nie tylko ówczesnych Kielc, ale całej Polski. Ono nie miało wyłącznie charakteru lokalnego, to było wyjątkowe miejsce w skali ogólnopolskiej. Związane było z legendą legionową oraz samego Józefa Piłsudskiego. Stworzono miejsce, w którym oddawano cześć marszałkowi – dodał dyrektor Kotowski. W okresie wojny, a następnie okupacji niemieckiej oraz w komunistycznej Polsce zostało zdewastowane i zapomniane. W sanktuarium mieściły się między innymi biura Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach oraz magazyny muzealne. Do zwiedzania zostało otwarte w 1990 roku, a kaplicę udostępniono zainteresowanym w 2005 roku.

Dziś Sanktuarium Józefa Piłsudskiego pełni już inne funkcje niż przed wybuchem II wojny światowej. – Fakt, że takie miejsce na mapie Kielc się znajduje, nawet jeśli nie jest ono często odwiedzane, ma bardzo duże znaczenie. Powiedziałbym, że to miejsce pamięta za nas i za społeczeństwo. Pełni ono przede wszystkim zadania muzealne – zakończył doktor habilitowany Robert Kotowski z Muzeum Narodowego w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. FLESZ PLASTIK ZAKAZANY]

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie