Historyczne miejsce w Kielcach - wzgórze Karscha zmieni się nie do poznania. Tu powstanie nowe osiedle mieszkaniowe

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Zaktualizowano 
Dawid Łukasik
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe ma stanąć na zaniedbanym Wzgórzu Karscha w Kielcach. Po wielu latach niszczenia ta część miasta może przybrać reprezentacyjny wygląd. Ale, żeby tak się stało, potrzebna jest wizja dla całego tego historycznego obszaru, poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi, które rozpoczną się niebawem.

Kieleckie Przedsiębiorstwo Budowlane Chałupka zamierza wybudować na Wzgórzu Karscha nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

- Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że jesteśmy właścicielami 12 tysięcy metrów kwadratowych tej działki i chcemy ją zabudować w atrakcyjny dla miasta i jego mieszkańców sposób. Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach tego przedsięwzięcia. Pracujemy nad koncepcją. To miejsce na pewno zupełnie zmieni wygląd – mówi o zarośniętym krzakami terenie przy pływalni Piotr Chałupka.

Na Wzgórzu Karscha, znajdującym się w centrum Kielc ,na wzniesieniu przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej, Ściegiennego i Krakowskiej, nieopodal pływalni na Krakowskiej i Parku Miejskiego, znajdują się obecnie pozostałości starego browaru i dworku oraz teren zarośnięty krzakami. W tej chwili jest to jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w centrum Kielc. Wschodnia część działki należy do Anny Zacharias, zachodnia, od niedawna, do Przedsiębiorstwa Budowlanego Chałupka, znanego kieleckiego dewelopera.

Deweloper ma plany konkretne plany co do jej zagospodarowania, ale żeby mogła przystąpić do ich realizacji, czyli zbudowania tam prawdopodobnie dwóch wielorodzinnych nowoczesnych budynków musi powstać plan zagospodarowania tego terenu.

- Robimy projekt planu zagospodarowania. Warunek jest jednak taki, postawiony przez konserwatora zabytków, że potrzebna jest szczegółowa koncepcja dla całego obszaru. Nie dla połowy czy kawałka tej działki, lecz dla całości. My w porozumieniu z właścicielami, deweloperem robimy taką koncepcję. To jest przecież ważne miejsce dla kielczan, dla Kielc, z bogatą przeszłością to przecież historyczna granica miasta – Krakowska Rogatka – mówi dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miasta Kielce Artur Hajdorowicz.

- Pozyskaliśmy grant w wysokości 20 tysięcy złotych na konsultacje społeczne i od września one ruszają. Potrwają do listopada, a pod koniec tego roku prawdopodobnie będziemy mieli gotową wizję. Przede wszystkim musi być na nią powszechna społeczna zgoda – wyjaśnia Artur Hajdorowicz.

Na wzgórzu Karscha przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ogrodowej historycznej Krakowskiej Rogatce dawniej znajdowała się Psiarnia – folwark biskupi, który został poddany pod koniec XVIII wieku upaństwowieniu tak samo jak inne dobra, będące w posiadaniu biskupów krakowskich. Potem powstał tu dworek. Jego projektantem był kielecki architekt Aleksander Dunin Borkowski, który w 1847 został mianowany budowniczym powiatu kieleckiego, a trzy lata później otrzymał w wieczystą dzierżawę za roczny czynsz 9 rubli ową posiadłość na wzgórzu. Wybudował tam także oficynę, wozownię i stajnie. W 1868 Borkowskiego pozbawiono stanowiska ze względu na to, że nie miał protekcji naczelnika. Został więc zmuszony do odsprzedania swojej posiadłości. Właścicielami budowli stała się radomska rodzina Stumpfów, do której należał przemysłowiec Ludwik Stumpf – budowniczy między innymi obecnego Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stumpfowie obok swojej posiadłości wybudowali według projektu Franciszka Ksawerego Kowalskiego, funkcjonujący do lat 20. XX wieku, browar, którego ruiny stoją do dzisiaj przy ulicy Ogrodowej. Pod koniec XIX wieku właścicielami dworku stała się rodzina Karschów. W okresie od 1888 do 1890 roku mieszkał tu i pracował malarz Jan Styka, którego obrazy namalowane tutaj znajdują się między innymi w kościele świętego Wojciecha w Kielcach. Jego żona, Lucyna Olgiatti, była spokrewniona z rodziną Stumpfów, gdyż jej matka była siostrą Ludwika Stumpfa.

Po 1916 produkcja piwa zaczęła podupadać, choć w okresie międzywojennym produkowano jeszcze gatunkowe wódki i likiery. W 1921 w browarze pracowało 30 pracowników, budynki powoli uległy dewastacji. Po zakończeniu II wojnie światowej wywłaszczono je z przeznaczeniem na magazyny. Część z nich została rozebrana, a w 1958 dwór został przejęty przez państwo.

polecane: Flesz: Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 39

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
hajda

Blok powstanie też na Skwerze Szarych Szeregów na działce po Zieleni Miejskiej. Dlaczego o tym nie napiszecie?

Wracając do wzgórza Karscha, to bezsensownie przybędzie tam kolejne kilkadziesiąt aut co da kilkaset dodatkowych aut do porannych i popołudniowych korków w tej okolicy. Czy ten Hajdorowicz musi wybetonować każdy kawałek zieleni w mieście? Jak jeszcze zabudowa przy Ogrodowej po browarze nadaje się już tylko do rozbiórki, to jeszcze dadzą tam osiedle. Cóż, zabudowa jednorodzinna też dostaje po łbie, bo budują 4-5 mieszkaniowie bloczki, a 15 aut zabiera miejsca parkingowe pozostałym mieszkańcom.

G
Gość

Nowe władze miasta musiały wziąć niezłą kasę za zgodę na zabudowę w takim miejscu. Zamiast ten dworek zabytkowy odnowić, odremontować, zrobić tam np muzeum, to zniszczyć to co wartościowe, byle napchać sobie i deweloperów kieszenie.

K
Konserwator_Zabytków

Nie mówcie mi, że rozwalą zabytkową zabudowę i postawią tam bloki. Deweloperzy jednak rządzą w Kielcach i tego można się było spodziewać po ostatnich wyborach samorządowych. Nie liczą się zabytki tylko ich zysk. Jak najwięcej bloków. Najlepiej niech zburzą jeszcze rynek i postawią tam osiedle mieszkaniowe.

T
Tutejszy
2019-08-20T13:19:57 02:00, florren:

Bloki, bloki i bloki - to pomysł na miasto??? Kolejny teren zielony pod piłę. miało być lepiej niż za Lubawskiego a jest jakieś szaleństwo. W tym mieście nie ma nikogo co miałby jakiś kompleksowy pomysł na nowoczesne miasto?!

I nikogo takiego nie widzę przez najbliższe lata... : ((( Szkoda tego miasta... Naprawdę !!!

T
Tutejszy
2019-08-19T21:25:57 02:00, Tutejszy:

Czyżby następowało już bezspadkowe przejmowanie mienia przez synów pasterzy ze Wzgórz Golan ??? Tak tylko pytam,- z ciekawości... : ))) Bo koncepcja osiedla mieszkaniowego w tym miejscu jest (co najmniej !!!) dziwna. Nagle (bardzo wartościowa !!!) działka w samym centrum miasta stała się polem inwestycji spółki HSD Chałupka............

2019-08-20T11:57:40 02:00, Gość:

Łysy ?

Z racji wieku - jestem już prawie łysy. Ale mam nadzieję (!!!) , że nie podnieca cię to - tęczowy odmieńcu. Masz może jakieś dziwne wizje odnośnie owłosienia swojego łba ???

G
Gość
2019-08-20T08:04:20 02:00, Gość:

Zamiast bloków, postawiliby park rozrywki dla dzieci,lub Szpital dziecięc, w innych miastach są takie parki rozrywki. A w Kielcach tylko stawia się bloki, nie ma specjalnie gdzie wyjść z dzieckiem.

I co jeszcze? W mieście to brakuje miejsca w przestrzeni publicznej, gdzie od tych dzieci by można odpocząć.

G
Gabryś

Zabudują na całej powierzchni ,aż budynek będzie spadał ze wzgórza a nad jezdnią będą z pewnością jeszcze tarasy wiszące Teraz modne takie przedwojenne żydowskie budowanie

A
Aghii

Mały hazardzik? Obstawiajmy, ile się tam da wcisnąć bloków. Moja propozycja- 10 po 6 kondygnacji. Oczywiście apartamentowce.

G
Gość

Delfinarium. Tylko delfinarium...

G
Gość
2019-08-20T08:04:20 02:00, Gość:

Zamiast bloków, postawiliby park rozrywki dla dzieci,lub Szpital dziecięc, w innych miastach są takie parki rozrywki. A w Kielcach tylko stawia się bloki, nie ma specjalnie gdzie wyjść z dzieckiem.

2019-08-20T11:21:57 02:00, Gość:

Szpital dla dzieci? Park dla dzieci? Pogrzało? Kolejna maDka

Dobrze prawi. Nie ma za bardzo gdzie wyjść. Od blokowisk tak bije gorąco że nie da się wytrzymać. Zabetonujmy wszystko to dopiero będzie udreka.

G
Gość

Betoniarz Hajdarowicz na emeryturę !!!

f
florren

Bloki, bloki i bloki - to pomysł na miasto??? Kolejny teren zielony pod piłę. miało być lepiej niż za Lubawskiego a jest jakieś szaleństwo. W tym mieście nie ma nikogo co miałby jakiś kompleksowy pomysł na nowoczesne miasto?!

G
Gość
2019-08-19T21:25:57 02:00, Tutejszy:

Czyżby następowało już bezspadkowe przejmowanie mienia przez synów pasterzy ze Wzgórz Golan ??? Tak tylko pytam,- z ciekawości... : ))) Bo koncepcja osiedla mieszkaniowego w tym miejscu jest (co najmniej !!!) dziwna. Nagle (bardzo wartościowa !!!) działka w samym centrum miasta stała się polem inwestycji spółki HSD Chałupka............

Łysy ?

G
Gość
2019-08-19T23:07:26 02:00, Gość:

Lubawski walczył parę lat aby bezsensownie w atrakcyjnym dla miasta miejscu wybudować parking i wywalczył. A teraz w błyskawicznym tempie każde wartościowe dla miasta miejsce zajmują bloki. Np. na Psich Górkach od strony Cmentarza i Skalistej w miejscu gdzie jeszcze niedawno stała tablica informacyjna że teren ten to rezerwat geologiczny/krajobrazowy zlikwidowano kawałek góry, wykopano glinę i zryto skały pod bloki. Teren już przestał być cenny przyrodniczo. Oczywiście miejsca dla samochodów przyszłych mieszkańców nie ma ale kto wydając pozwolenie na budowę w UM by się tym przejmował. Zaparkują pod Cmentarzem, na Langiewicza, Oś. Kochanowskiego, Slalistej. To samo ze Wzgórzem Karscha nic dla miasta, żadnego pomysłu aby przyciągnąć turystów tylko bloki. A zamiast Parku Miejskiego wielki parking, bo teraz każdy ma po dwa samochody. Ciekawe kiedy pod Karczówką na terenie gdzie NFZ chciał wybudować siedzibę powstanie osiedle mieszkaniowe. Nowy Prezydent widać bardzo się spieszy żeby zdążyć zabudować blokami wszystkie atrakcyjne działki w Centrum.

Prawda

G
Gość
2019-08-19T21:25:57 02:00, Tutejszy:

Czyżby następowało już bezspadkowe przejmowanie mienia przez synów pasterzy ze Wzgórz Golan ??? Tak tylko pytam,- z ciekawości... : ))) Bo koncepcja osiedla mieszkaniowego w tym miejscu jest (co najmniej !!!) dziwna. Nagle (bardzo wartościowa !!!) działka w samym centrum miasta stała się polem inwestycji spółki HSD Chałupka............

2019-08-20T00:05:48 02:00, Gość:

Kto na to pozwala?? Żeby betonować bezkarnie to miasto kolosami które nie powinny się znaleźć tam gdzie są budowane??

2019-08-20T00:36:35 02:00, Gość:

Czy trzeba zbudować całe centrum nie można wykupić działek na obrzeżu miasta czy tylko interes się liczy

Może kiedyś wyjdzie kto, może prokuratura pomyśli...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3